Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

MUHASEBECİLER,  KÜÇÜK İŞLETMECİLERDEN NEDEN NOTER TASDİK ÜCRETİ ALIR?

Sevgili Okurlarım…

Bugün ki konumuz: Ticarethane sahipleriyle ilgili NOTER Defter Tasdik ücreti olacak.

O zaman “Defter Tasdik Ücretini kimler ödemeyecek?”

Her Yıl Aralık ayı içinde mali müşavirlik şirketleri ile mükellefleri karşı karşıya getiren defter parası veya diğer adı ile defter tasdik ücretinin içeriğinin ne olduğu, neleri kapsadığını, neden mükelleflerden talep edildiğini, firmaların kendi defter tasdik işlemlerini kendileri yapıp, yapamayacağını ve son olarak ise ne kadar talep edilmesini gerektiğini, notere ödenen tutarların ne kadar olduğunu bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Sevgili Okurlarım…

Öncelikle her yıl Aralık ayı içinde firmalar/işletmeler bir sonraki yılda kullanacağı resmi defterleri notere tasdik ettirmek zorundadır. Noter Tasdik işlemi mükellefin kendisi tarafından da yapılabileceği gibi, bu süreçte mali müşavirlik firmalarından da destek alınabilir.

 

DEFTER BEYAN SİSTEMİ NEDİR?

Sevgili Okurlarım…

Şimdi sıkı durun…

Son iki yıldır küçük işletmeler yani Serbest Meslek Mensupları defter tasdik ettirmek zorunda değillerdir.

Aşağıda yer alan işletmeler/Serbest Meslek mensupları ise defter tasdik ettirmek zorunda olmayıp, defter beyan sistemini kullanacaklardır.

Defter Beyan sistemi nedir derseniz; Defter beyan sistemi bazı mükelleflerin resmi defterlerini maliyenin sistemi üzerinde tutmaya izin veren sistem olarak ifade edebiliriz.

BURAYA DİKKAT!!!

  • Serbest meslek erbabıiseniz veya işletme esasına göre defter tutuyorsanız veya basit usül defter tutuyor iseniz sizin için noterden defter tasdiki yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır.

 

BUNDAN SONRASINA DİKKAT!

Demek oluyor ki, Serbest Meslek Erbablarının defter tutma mecburiyeti yok.

İyi güzel de Serbest Meslek Sahiplerinin defter tutma gibi bir zorunluluğu olmamasına rağmen, aralık sonunda bu işletmelerden muhasebecilerden bazıları, bu işi düzgün yapan bu muhasebecileri tenzih ediyorum. Neden defterlerini tuttukları kişilerden noter tasdik parası isterler?

Burası Çok önemli…

Hatta bazı muhasebeciler, defterlerini tuttukları meslek sahiplerini arayarak; “Son gün Aralık 30. Defterleri tasdik ettirmemiz gerekir. Bunu atlatmayalım… Yoksa sıkıntı olur. Bu nedenle şu kadar parayı NOTER tasdiki için göndermen gerekir.”

BİRŞEYLER ANLAYABİLDİNİZ Mİ?

Hani golü ağır çekimde gösterirler ki, biz sporseverler kaleye giden bu vuruşu yani golü daha iyi görelim diye.

İşte bende sizlere, sizlerin anlayacağı dilden anlayacağınız şekilde anlatıyorum ki, iyi anlayın diye.

Bu sizlerin başına gelmiş olabilir veya olmayabilir ama bizim en yakınlarımızın başına bu uygulama ne yazık ki geldi veya birilerinin dolduruşuyla getirildik!

Hani; “DOST KAZIĞI DERLER YA!”

Benim bir ATAMIN güzel bir manidar sözü aklıma geldi…

FARK ETMEZ, BU ARABA DA BURAYA PARK ETMEZ.”

İnsanlar, bazen iyi niyetlerinin kurbanı olabiliyor.

Daha doğrusu olabiliyormuş…

Bir kez daha hatırlatayım; “ Serbest Meslek Erbabları Noter tasdikinden MUAF’TIR. Yeni onların defterlerinin noter tasdikine gerek yoktur!.”

KİM BU MUHASEBECİLER?

Geldik sorunun cevabına…

Ben, birçoğunu isim isim biliyorum ve sordum dedim ki; “Böyle bir uygulama yok, bu konumda olan serbest meslek erbablarına NOTER tasdiki gerekmiyor. Siz hala neden bu kişilerden her aralık sonu defterlerinizi notere tasdik ettireceğiz diyerek para istiyorsunuz?”

ALDIĞIM CEVABA BİR BAKIN!

Hadi çocuk olsam anlarım…

Hadi cahil olsam yine anlarım…

Bir itirafta bulunayım mı?

En uyanıklarımız bile bunu yiyor biliyor musunuz?

Bu apayrı bir dünya…

Bana aynen söyledikleri o sözleri şimdi sizlere aktarıyorum;

İbrahim Bey, bu milletten başka türlü para alınmıyor. Ancak onları aralık sonunda arayarak 30 Aralık son gün, defterlerinizi NOTERE tasdik ettireceğiz, şu kadar ödeme tutarı var bu parayı ödemezsek sıkıntı olabilir.”

 VAY VAY VAY…

Bir dostum vardı, bir gün bana şöyle demişti; “BEN HER ŞEYİN FARKINDAYIM, GÜLHANE PARKINDA DEĞİLİM.”

Geçte olsa insan bazı gerçeklerle yüzleşebiliyor.

Her neyse…

Yukarıda da ifade ettiğim gibi ben bu yazımda ki atıfları gerçekten bu işi mertçe, düzgünce yapan muhasebecileri tenzih etmiştim.

Ancak son iki yıldır küçük işletmelerden Noter Tasdik ücreti olmamasına rağmen hala bazı muhasebecilerin Noter tasdiki varmış gibi bu uygulamayı sürdürmeleri gerçekten zorumuza gitti!

Bu arada unutmadan şunu da hatırlatmakta fayda var; “Hem sizlerden Noter tasdiki adı altında para alıp ayrıca her ayda defterlerinizi tutuyoruz diye para alanlar olabilir. Bakın vardır demiyorum olabilir diyorum!”

Ben bu işin peşini bırakmayacağım!!!

Sizlere “AHTİM OLSUN”

Hoşçakalın…

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ