Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

EMEKLİ MAAŞLARI KAÇ TL OLACAK?

Sevgili Okurlarım…

2022 yılından itibaren geçerli olacak emekli maaşlarına yapılacak artış için ek zam gündemde. Emekli zammı için çalışmalar ve formüller masaya yatırılıyor. Emekli zammı formülleri Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak, ardından karar verilecek.

Memur emeklilerinin, memurlara yapılacak ek zamdan yararlanması beklenirken; SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de pek çok formül gündemde.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak’ta 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. İlk formüle göre bu zammın üzerine bir refah payı eklenerek yıllık enflasyona eşitlenmesi söz konusu olabilecek.

Örneğin; Piyasa Katılımcıları Anketi’ndeki 23.85’lik yıl sonu enflasyon tahminine göre 6 aylık TÜFE yani emeklilerin zam oranı yüzde 14.2 olacak.

Yıllık enflasyon formülü hayata geçirilirse bu zam yüzde 23.85’e tamamlanabilecek.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMINDA YÜZDE 40 FORMÜLÜ

Yıllık kümülatif artışın yüzde 40’a ulaşabileceği de konuşuluyor. SSK ve Bağ- Kur emeklileri Temmuz’da yüzde 8.45 zam almıştı

Zammın yüzde 40’a tamamlanması formülü hayata geçerse, Ocak’ta emeklilere yüzde 29.1 zam söz konusu olacak. 6 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 14.2 çıkarsa yüzde 13.3’lük ek artış yapılabilecek.

SKK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNE SEYYANEN ZAM FORMÜLÜ

SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ek zammın seyyanen olarak belirlenmesi de gündemde. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur’lulara 6 aylık enflasyona ilaveten belirlenen tutarda seyyanen artış yansıtılabilecek.

DAHA DÜŞÜK MAAŞLILARA DAHA YÜKSEK ZAM ARTIŞI

Emeklilere yapılacak ilave zammın kademeli olması planlanıyor. Yani düşük maaşlılara daha yüksek zam yapılması düşünülüyor.

Burada oransal ya da seyyanen zammın maaşa göre farklı uygulanması ya da bin 500 liraya yükseltilen taban aylığın artırılması söz konusu olabilecek.

BENİM GÖRÜŞÜM %30 ZAM YAPILACAK!

Konu ile ilgili yukarıda gerekli bilgileri verdim.

Toparlayacak olursak burada ki dikkat çekecek husus; “düşük maaş alan emeklilere hatırı sayılır bir katkı yapılabilir.”

Öte yandan emeklilerimize de yüzde 30 zam yapılacağı iddialar arasında.

Örneğin, 3 Bin TL alan bir emekli, %30 zam alırsa maaşı ocak ayından itibaren: 3 bin 900 TL alabilir.

Bugün ki şartlarda yeterli mi?

Tartışılır.

5 kiloluk bir yağın 150 TL olduğunu düşünürsek tartışılması bile abest teşkil eder.

İnşallah bu zam %30’un altında kalmaz.

Haliyle emekli de şöyle konuşuyor; “Asgari ücretliye %50 zam verdiniz. Neden bize bu zammı çok görüyorsunuz? Bize de bu zammı verin, verin ki biz de derin bir oh çekelim. Sizlere de duacı olalım” diye düşüncelerini dile getiriyorlar.

Bekleyelim ve görelim…

Hayırlısı olur İnşallah.

Hoşçakalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ