Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

YILMAZ; “HAFTANIN EN DEĞERLİ GÜNÜ CUMA GÜNÜDÜR”

YILMAZ; “HAFTANIN EN DEĞERLİ GÜNÜ CUMA GÜNÜDÜR”

Bafra Çözüm Koleji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan YILMAZ, “Mübarek Cuma günümüz müminlerin bayramıdır.

Cuma günü yapılan ibadetler her Müslüman için bu nedenle çok önemlidir” dedi.

YILMAZ; “CUMA GÜNÜ MÜSLÜMANLAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?”

 Bafra Çözüm Koleji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan YILMAZ, Yüce Peygamberimiz bu konuda şu beyanlarda bulunmuştur; Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün cuma günüdür; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de cuma günü kopacaktır.” (Müslim, Cuma, 18) vurgusu yaptı.

YILMAZ; “MÜBAREK CUMAMIZ MÜSLÜMANLARIN BAYRAMIDIR”

Bafra Çözüm Koleji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan YILMAZ, “Cuma, Müslümanların haftalık bayramıdır. Bu itibarla Müslümanlar, perşembe günü akşamdan bu güne hazırlanırlar. Cumaya hazırlık için boy abdesti alırlar, temiz elbise giyerler, güzel koku sürünürler. Bunu Peygamberimizin bir tavsiyesi olarak yerine getirirler. Çünkü Peygamberimiz (s.a.s.); “Cumaya gelmek isteyen kimse boy abdesti alsın.” (Müslim, Cuma, 2) “Ergen olan her kişinin cuma günü gusletmesi, ağız ve diş temizliği yapması ve yeteri kadar güzel koku sürünmesi gerekir.” (Müslim, Cuma, 7) buyurmuştur” İfadelerini kullandı.

YILMAZ; “ HER MÜSLÜMAN CUMA GÜNÜ ALLAH’IN ZİKRİNE KOŞAR”

Bafra Çözüm Koleji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan YILMAZ, “Aynı adı taşıyan surede “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır” buyurulması, Cuma namazının farz kılınmadan önce de günün bu adla anıldığına ve toplantı günü olduğuna işaret etmektedir” ifadelerinde bulundu.

YILMAZ; “CUMA KELİMESİ TOPLANMAK, BİR ARAYA GELMEK DEMEKTİR”

Bafra Çözüm Koleji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan YILMAZ, konuyla ilgili konuşmasını şöyle noktaladı;

“Ayette geçen “el-cumu’ati” kelimesi, “toplamak, bir araya getirmek” anlamına gelen “cem'” kökünden türetilmiş bir isimdir. Müslümanlar öğle saatinde camide toplanıp birlikte cuma namazı kıldıkları için Arapların daha önce “arube” dedikleri haftanın bu gününe “cuma günü” denilmiştir.

İslâm’dan önce haftanın altıncı gününe arûbe denirdi. Bu günün Cuma adını alması bilhassa toplantı günü olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu vesile ile İslam gibi bir dinimiz, Hz. Muhammed (s.a.v) gibi bir peygamberimiz ve mübarek bir Cuma günümüz var. Allah(c.c) dostu, cennetlik kullardan olup dinimize şükredip iman edenlerden yap bizleri Yarabbi. Herkese Hayırlı Cumalar olsun” dedi.

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ