Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

TAŞKIN; “CUMA GÜNÜ MÜ’MİNLERİN BAYRAMIDIR”

TAŞKIN; “CUMA GÜNÜ MÜ’MİNLERİN BAYRAMIDIR”

İlçemizin sevilen isimlerinden, İş Adamı Nazif TAŞKIN, mübarek Cuma günümüz ile ilgili duygu ve düşüncelerini bizimle paylaştı.

İş Adamı Nazif TAŞKIN, Cuma gününün en kutsal günlerimizden bir tanesinin olduğunun altını çizerek şöyle konuştu;

“Cuma günü, “gün” mefhumunun yaratıldığı ilk günden itibaren Allah’u Te‘âlâ tarafından inananlara bayram günü olarak bahşedilmiş ve Hazreti Âdem Peygamberimiz devrinden başlayarak tazim olunan çok kutsal bir gündür. Cuma gününün fazîleti Kur’ân-ı Kerîm’de bu güne mahsus namazla birlikte beyân edilmiş, Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) de bu mübârek günün fazîletlerini ashâbına bizzat öğretmiştir.

Bir müslümanın Cuma günü ile ilgili inanç ve düşünceleri, Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in ve Ashâbının (Rıdvânullâhi Te‘âlâ Aleyhim Ecma‘în) ve onların yolunu takip eden muazzez mü’minlerin inanç ve düşüncelerinden farklı olmamalıdır. Muhtelif inanışlara sahip zümre ve insanların bazı günlerle ilgili olarak ortaya atmış oldukları -olumlu ya da olumsuz- birtakım iddiaların, bir mü’minin katında herhangi bir kıymeti olmamalı, mü’minler, bu gibi düşüncelere meyletmemelidirler” dedi.

TAŞKIN; “CUMA GÜNÜ KUR’AN-I KERİM’DE ŞÖYLE ANLATIŞMIŞ”

İş Adamı Nazif TAŞKIN, Cuma günü ile ilgili duygu ve düşüncelerini devam ederek, sözlerini şöyle sürdürdü;

Ey iman etmiş olan kimseler! Cuma günü o (cuma) namaz(ı) için (ezan okunularak) çağrıda bulunulduğu zaman, hemen Allâh’ın zikri (olan cuma namazının ikamesi)ne koşun ve alış-veriş (gibi tüm muameleler)i bırakın! İşte size! Bu(, alış-verişin geçici kârından) sizin için daha iyidir! Eğer (kalıcı olan hayır ve şerri) bilmekte bulunmuş olduysanız(, son suz ticareti tercih edersiniz)!”[1]

Cuma namazının farziyetini de beyân eden bu âyet-i kerîmenin dışında: “O (gün) şahitlik yapacak olana da, (hakkında) şahitlik yapılacak olana da/(mahşerde) hazır bulunana da, (orada) görülecek olan (müthiş ve ilginç olaylar)a da/ (andolsun ki)[2] âyet-i kerimesinin de Cuma gününe delâlet ettiği belirtilmiştir.
“Şâhitten murad Allâh-u Te’âlâ ise, ‘Meşhûd’ (hakkında şahitlik yapılan), bütün yaratıklardır. ‘Şahit’, Peygamberler ise, ‘Meşhûd’, ümmetlerdir; Rasûlûllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ise, âhir zaman ümmetidir; cuma günü ise, cuma ehlidir; Hacerü’l-Esved ise, kendisini istilâm edenlerdir. “Şahit” günler ve geceler olarak tefsir edilirse, tüm insanlar “Meşhûd” kabul edilir.”[3]” vurgusu yaptı.

TAŞKIN; “CUMA GÜNÜ MÜ’MİNLERİN BAYRAMIDIR

İş Adamı Nazif TAŞKIN, Her Müslüman’ın Bildiği üzere Cuma gününün Müslümanların yani Mü’minlerin bayramı olduğunu vurgulayıp, sözlerini şöyle noktaladı;

Ubeydullah İbnu’s-Sebbâk (Rahimehullâh)tan gelen bir rivayette, Rasûlullâh (Aleyhissalâtu Vesselâm) cumalardan birinde şöyle buyurmuştur: ‘’Ey müslümanlar! Bu öyle bir gündür ki, Allah Te’âlâ Hazretleri onu (sizlere) bayram kılmıştır, öyleyse yıkanın. Kimin yanında bir tiyb (güzel koku) varsa ondan sürünmesinde bir zarar yoktur. Size misvakı da tavsiye ediyorum.’’[7]

Bu vesile ile Rabbim bu mübarek gün hürmetine günahlarımızı af buyursun. Bizlere esenlik versin. Selam ve Du ile … Hayırlı Cumalar” dedi.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ