Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BÖLÜK;” CUMA GÜNLERİ MÜSLÜMANLAR AÇISINDAN OLDUKÇA FAZİLETLİ BİR GÜNDÜR”

BÖLÜK;” CUMA GÜNLERİ MÜSLÜMANLAR AÇISINDAN OLDUKÇA FAZİLETLİ BİR GÜNDÜR”

Cuma günleri, Müslümanlar açısından oldukça faziletli bir gündür ve bayram olma özelliği taşıdığını vurgulayan Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BÖLÜK;

“Esasen Cuma günleri, Müslümanların bayramı olarak kabul edilir. Bu günün mübarek olmasına ilişkin ayetler ve hadislerle karşılaşmak da mümkündür. Bu bağlamda, Kur’an-ı Kerim içerisinde var olan Cuma Suresi’nin adından da anlaşılacağı üzere, bu gün diğerlerinden daha hayırlıdır.

Peygamber Efendimiz’in bazı hadisi şeriflerinden görüldüğü üzere Cuma, İslam öncesinde de Yahudilik ve Hristiyanlık için mübarek kılınır. Ancak, onlar bu günün kıymetini bilmezler ve Cuma günü Müslümanlara kısmet olur. (Müslim) Bundan sonra da Cuma günleri İslam camiasında toplu bir şekilde ibadet yapılmaya başlar ve bayram olarak kabul edilir” dedi.

BÖLÜK; “CUMA NAMAZININ ÖNEMİ, PEYGAMBER EFENDİMİZ TARAFINDAN VURGULANAN BİR KONUDUR”

Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BÖLÜK, Cuma namazının önemini şu kelimeler ile vurguladı;

“Kur’an-ı Kerim’de, Cuma günlerinde Müslümanların toplanarak yaptığı ibadetin önemine işaret edilir. Bu günün öğle namazı da Cuma namazı olarak alınır. İlgili ayet-i kerimede konuyla alakalı “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın.” (Cuma Suresi, 9. Ayet) buyrulur. Cuma namazının önemi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed tarafından da vurgulanan bir konudur. Kendisi, bu konunun önemine “Her kim önemsemediği için üç cumayı terk ederse, Allah onun kalbini mühürler.” (Ebu Davud) buyurur. Buradan anlaşılacağı üzere dinimiz; hastalık, yaşlılık ya da bunlara benzer sebepler ayrı tutulmak üzere Cuma namazının terk edilmesini hoş karşılamaz.

Aslında Cuma namazının ilk kılınışına dair farklı rivayetler vardır. Bu rivayetlerin birinde Cuma namazı Hicret sırasında Hz. Muhammed tarafından Rauna Vadisi’nde kıldırılır. Diğer rivayete göre de Cuma namazı Mekke devrinde farz kılınmış ancak buradaki müşrik baskılarının neticesinde kılınamamıştır” dedi.

BÖLÜK; “CUMA GÜNLERİ BİZLER İÇİN OLDUKÇA FAZİLETLİ BİR GÜNDÜR”

Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BÖLÜK, Cuma günlerinin Müslümanlar için oldukça faziletli bir gün olmasının sebebini şu ifadeler ile anlattı;

“Aslında Cuma günlerinde yapılabilecek diğer ibadetler nelerdir? Öte yandan Cuma günleri, Müslümanlar açısından oldukça faziletli bir gündür ve bayram olma özelliği taşır. Bu sebeple de Cuma günlerinde toplu ve bireysel olarak yapılan tüm ibadetler, misli ile sevap kazandırır. Bu günlerde huşu ile Cuma namazı kılınır. Ancak oruç tutulması mekruh olarak nitelendirilir. Çünkü bayram günlerinde oruç tutmak mekruhtur ve Cuma da Müslümanların bayramıdır. Ancak bir gün önce ya da sonrası eklenerek Cuma günlerinde oruç tutulması bundan farklıdır.

Ayrıca Cuma günü, ihlas ile yapılan her bir ibadet kişiye salih amel olarak yazılır. Bu günde Cuma namazı kılmak farzdır. Ancak bunun dışında da uyulabilecek bazı sünnetler bulunur. Bu sünnetler; gusül abdesti almak, güzel kokular sürünmek, yeni ve temiz kıyafetler giymek, Peygamber Efendimiz’e salavat getirmek ve kabir ziyaretinde bulunmak şeklinde sıralanır” dedi.

BÖLÜK; “CUMA GÜNLERİ SELAMLAŞMAK ÇOK ÖNEMLİDİR”

Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BÖLÜK, Cuma günleri selamlaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak;

“Diğer günlerde olduğu gibi, Cuma gününde din kardeşleri ile selamlaşmak da Müslümanlar açısından oldukça faydalıdır. Bunun dışında Peygamber Efendimiz, müminlere Cuma günlerinde namaza vaktinde varmayı ve hutbeyi mutlaka dinlemeyi tavsiye eder. Kehf Suresi ise Cuma günlerinde okunabilecekler arasında yer alır. Bu bağlamda, Allah Resulü şöyle der: “Kehf Suresi’nin başından on ayet ezberleyen kimse deccalden korunmuş olur.” (Müslim)

Cuma günlerinde salavat getirmenin faydası… Peygamber Efendimiz’e salatü selam getirmek Müslümanlar için faziletli bir ibadettir. Bu işle Cuma günlerinde meşgul olmak ise Peygamber Efendimiz’in telkinlerinden birisidir. Bu bağlamda, kendisi şöyle buyurur: “Cuma günü bana çok salevat getirin! Zira o gün, meleklerin hazır ve şahid olduğu bir gündür.” Ardından da ekler: “O gün bir kişi bana salat ettiğinde onun salatı mutlaka bana arz edilir. Salavat getirmeyi bırakıncaya kadar bu durum böyle devam eder.” (İbn-i Mace) Peygamber Efendimiz’e salavat getirmek, İslam alemi için çok büyük bir nimettir. Çünkü Allah’ın rızasına nail olmak isteyen bir kimse O’nun peygamberini de sevmelidir.

Bu vesile ile Allah’ım dilimizden ve gönlümüzden adını eksik etme Bizlere senin sevdiklerinin arasında olmayı ve cemalini görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar” mesajı verdi.

 

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ