Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

HÜSEYİN UYAR: “FİTNE FESAT EN BÜYÜK ANARŞİDİR”

HÜSEYİN UYAR: “FİTNE FESAT EN BÜYÜK ANARŞİDİR”

Bafra Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Adamı Hüseyin UYAR, Bu hayatta en sevmediğim şey boş konuşmak, dedikodu yapmak, olur olmaz başkalarını kötülemek ve aleyhlerinde konuşmak olduğunu ifade etti.

Bafra Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Adamı Hüseyin UYAR, yaptığı açıklamada şu vurguları yaptı;

Fitne ve fesat en büyük anarşidir, bozgunculuktur. Nedense insanlar bilip bilmediği her konuda korkusuzca Ve âlimce konuşuyor. Atıp tutuyor. Diğer kardeşlerimizi kötülüyoruz.

Dedikodu yapan da kötülenen de neticede insandır. Peygamber Efendimiz: “Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa, hayır söylesin veya sussun” buyuruyorlar hadisi şeriflerinde.

Biz ise hayır konuşup susmadığımız gibi dedikodularla zaman geçiriyoruz. Hem başkalarını hem de birbirimizi üzüyoruz.

Yüce kitabımız Kuran’ı Kerim de bizi şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.“(Hucurat 49/6)

UYAR: “BU MESAJLARI DİNLEYEN KİM?”

Bafra Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Adamı Hüseyin UYAR, Günlük bazı basın yayın asıllı asılsız haberlerle bizi yanıltıyor. Fitnenin tuzağına düşürüyor. Birbirimizle kırıcı bir tartışmaya katılıyoruz. Güvenilirliğimizi kaybediyoruz. Ateşten korunur gibi yalan, iftira, gıybet ve dedikodudan korunmak zorunda olduğumuzu vurguladı.

UYAR, Konuşmasının şöyle devam ettirdi;

“Çoğumuz ulu orta herkes hakkında zanla konuşuyor. Onların onurlarıyla oynuyor ve günah kazanıyoruz. ‘Kötü zandan sakının, çünkü kötü sözlerin en yalanıdır…’ buyuran Efendimiz(sav) suni zannın tehlikesine karşı bizi uyarmaktadır.

İnsanlar hırslarını, kin ve nefretlerini bu tür kötü hasletlerle gidermeye çalışıyor. Hâlbuki bize düşen kardeşlerimizin iyiliklerini söylemek ve olumsuz yönlerini görmemektir. Şu insan çekiştirme ne kötü davranıştır bizim için” dedi.

UYAR: “KEŞKE SUSMAYI BECEREBİLSEK”

Bafra Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Adamı Hüseyin UYAR, Bize gelen haberleri imbikten süzdükten sonra konuşmalıyız. “Onlar ki faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler.” (Mü’minun: 23/3) Ayet-i Celilesi Müslümanın güzel ahlakını ne güzel özetler İfadelerini kullandı.

UYAR Konuşmasını şöyle bitirdi;

Faydalı işler yapmasak da hiç olmazsa lüzumsuz dedikodu yapmayalım. Hani Müslüman Müslümanın güvencesidir. Birbirimizin kusurlarıyla uğraşmak yerine ayıplarını örtmeliyiz

Allah’ın yarattığı biz eşrefi mahlûkat değerlerimizi ve doğrularımızı bilmeliyiz. Çok büyük zararlar veren kişi ve olayları da yerinde ve zamanında teşhir ederek birbirimizi uyarmak da görevimiz ama fitneye kapılmadan ve iftira etmeden.

Bilhassa insanın özel ve mahrem hayatına girmek daha tehlikeli bir davranıştır. Başkasının yapmadığı şeyleri ona mal ederek bühtan altında tutmak Müslüman insana hiç yakışmaz.

Başkalarını küçük düşürücü, aşağılayıcı suçlamalar abesle iştigal etmektir. Bu sebeple dikkat ederek kendimizi korumalıyız” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ