Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

KAYMAKAM ERTÜRKMEN: “HER TÜRLÜ TEDBİRİMİZİ ALDIK”

KAYMAKAM ERTÜRKMEN: “HER TÜRLÜ TEDBİRİMİZİ ALDIK”

Bafra Kaymakamı Cevdet ERTÜRKMEN başkanlığında yapılan toplantıda orman Yangınları ile mücadele ve müdahale konusunda önemli kararlar alındı.

Son günlerde Türkiye genelinde 120 den fazla yerde çıkan ve söndürülmesinde zorluklar yaşanan yangınlar, anormal hava şartları ve sıcaklığı göz önüne alınarak mülkü idare kademeleri bölgelerinin durumlarını da dikkate alarak aldıkları çeşitli kararları halka duyurmaya başladı.

Türkiye’nin gündemini sarsan ve insanlarımızı kahreden, can ve orman varlığımızın kaybına neden olan yangınlarda şu hususlar dikkati çekmektedir:

ANIZ VE BAHÇE ATIKLARINI YAKMAK YASAK

Havaların aşırı derecede ısınması, ormanlık bölgeler ile tarım arazilerinde insan ve araç trafiğinin artması, özellikle yaz mevsimi ve tatil sezonu olması sebebiyle vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde ateşli piknik yaptıkları bilinmektedir. Ayrıca anız ve bahçe artıklarının yakılması sonucunda hava sıcaklığının yükseldiği ve buna bağlı olarak kuru ot/çalılık miktarlarının fazla olduğu bugünlerde orman yangınlarında artış olduğu görüldü. Ayrıca vatandaşlarımızın kasten ya da kusurlu davranışları nedeniyle yurdumuzun değişik bölgelerinde çok büyük orman yangınlarının çıkmaktadır.

KAYMAKAM ERTÜRKMEN: “HER TÜRLÜ TEDBİRİMİZİ ALDIK”

Bu ciddi sebeplerden dolayı Bafra Kaymakamlığı Orman yangınlarıyla mücadele komisyonu Kaymakam Cevdet ERTÜRKMEN başkanlığında toplantı yaparak özetle aşağıda ki kararları alarak vatandaşlarımızın bilgisine sundu:

31.10.2021 tarihine kadar yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlarda ateşli piknik yapmak, gezmek, motorlu taşıt kullanmak ve kamp yapmak yasaklanmıştır.

Ormanlık alanlarına yakın yerlerde Anız, ot, dal gibi bahçe artıklarını toplanarak yakılması yasaklanmıştır.

Yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanlarında 31.10.2021 tarihine kadar ateşli piknik yapılmasına saat 19.00’dan sonra müsaade edilmeyecektir.

Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına müsaade edilmeyecektir.

Genel Kolluk Kuvvetleri ile Orman Muhafaza Memurları başta olmak üzere Belediye Başkanlıklarına bağlı Zabıta ekipleri koruma ve kontrol ekipleri gibi görevliler tarafından, sorumluluk alanlarına gerekli kontrol ve denetimleri yaparak, denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ