Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ÖZEL MEDİ BAFRA HASTANESİ BAŞHEKİMİ DAHİLİYE UZMANI DR. HASAN ŞEKERCİOĞLU’NDAN 8 ÖNEMLİ KORONA UYARISI!

ÖZEL MEDİ BAFRA HASTANESİ BAŞHEKİMİ DAHİLİYE UZMANI DR. HASAN ŞEKERCİOĞLU’NDAN 8 ÖNEMLİ KORONA UYARISI!

Sevgili Okurlarımız…

Özel Medi Bafra Hastanesini ziyaret ederek Genel müdür Şafak Aygül, Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Kara, Dr. Hasan Şekercioğlu Hocamızla bir görüşme yaptık.

Her üç hekimimiz de Pandemi ile ilgili vatandaşlarımızın çok dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundular.

Haksız da değiller.

Koronavirüs Ayrım yapmıyor…

Her telden çalıyor…

Aman Dikkat diyorlar!

Bir ifade ile Pandemi, Diğer ifade ile Koronavirüs gerçekten hocalarımızın da ifade ettiği gibi can almaya devam ediyor.

Zaten bu konuda Uzmanlar da sürekli uyarılarda bulunuyorlar.

AMAN DİKKAT ŞEKLİNDE MESAJLAR VERİYORLAR.

Gerçekten Hassas bir konu…

Dahası Çağımızın en tehlikeli virüsü!

Değerli Kadim dostum Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu hocamızla virüs konusunu ele aldık.

Hocamızın siz saygıdeğer okurlarımıza önemli ‘8 Maddelik’ bir önerisi oldu.

İşte bu ‘8 Maddelik’ Öneriyi Sizlerle paylaşıyoruz

ŞEKERCİOĞLU: “COVİD-19 KONUSUNDA VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARILARDA BULUNDU”

Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu vaka sayılarındaki artıştan dolayı vatandaşları covid-19 konusunda uyararak virüsten korunmak için 8 maddelik önerilerde bulundu.

Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu sürekli artış gösteren vaka sayılarına karşı, ”Bu virüsten kaçış yok, istisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç kalırsak o kadar iyi” ifadelerini kullandı.

Korona virüs salgınına yönelik değerlendirmelerde bulunan Dr. Hasan Şekercioğlu, virüsten kaçış olmadığını vurguladı. Ayrıca virüsten korunmak için 8 maddelik önerilerini sıraladı.

Dr. Hasan Şekercioğlu, ”Korona virüse ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi, bunu en sonda açacağım. Aynen grip virüsünde olduğu gibi önümüzdeki yıllar boyunca bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz. Emin olun bu kesin. Şu an alınan karantina, tatil, izin vb önlemlerinin tamamı virüsün yayılma hızını yavaşlatıp, sağlık sektörünün çökmemesini sağlamak üzere alınıyor.” ifadelerini kullandı.

İşte Medi Bafra Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu’in açıklamalarından öne çıkanları sizlere sunuyoruz:

‘Sevgili dostum İbrahim Alaçamlı yine hassas bir konuyu birlikte gündeme getiriyoruz.

Zira Çok hızlı yayılımda hastanelerin yoğun bakım üniteleri gördüğünüz üzere çıkmaza giriyor.

İtalya örneğinde olduğu gibi hangi hastanın yaşayacağına, hangisinin öleceğine karar verilmesi gereken berbat bir durum ortaya çıkıyor.

Virüs dediğimiz şeyler aslında öldürücü, şeytani birer düşman değiller. Onlar da aynen bizim gibi üzerinde konuşlandıkları alan sayesinde yaşayan canlılardır.

Zaten genelde hayvanlardan bize geçiyorlar ve evet, hayvanları genelde öldürmüyorlar. Çünkü kendileri de yaşamak için üzerinde yaşadıkları canlılara muhtaçlar. Yüzyıllardır hayvanlarla beraber yaşamaya alışmışlar.

Madem öyleyse biz neden ölüyoruz? Çünkü birbirimizi tanımıyoruz. Virüs kendini hala hayvan vücudunda zannediyor. Yeni yerleştiği konağın şartlarını henüz bilmiyor.

Belli bir süre geçtikten sonra hem bizler onlara bağışıklık kazanacağız hem de onlar kendi sonsuz yaşamları için mutasyona uğrayacaklar. ne yazık ki bu virüsle beraber yaşamaya alışacağız.

Mesela aranızda herpes labialis adlı virüsü duyan oldu mu hiç? Duymadınız ama kendisi dünyanın en yaygın virüslerinden birisi ve bir kere vücudumuza girdikten sonra biz ölene kadar vücuttan atılamıyorlar. Peki ne yapıyor bu virüs? Dudağınızda uçuk çıkarıyor. O kadar işte. Bizi öldürmüyor çünkü biz ölürsek kendisi de yaşayamıyor.” vurgusu yapıyor.

ŞEKERCİOĞLU: “BİRLİKTE YAŞADIĞIMIZ TONLA VİRÜS VAR”

Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

İbrahim bey Grip virüsü de hemen hemen öyle. Öldürücülük oranı %0.1 civarı ve genelde zaten vücudunda kronik sorun olanları öldürüyor. Her sene ve her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalanıyor. Bu şekilde birlikte yaşamaya alıştığımız tonla virüs var. Korona virüsler (sars, mers vb) ile de yaşamaya alışacağız (tabii mers ile belki 1000 yıl sonra)

Sadede gelirsek, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti. Bu konuda en güzel örnek Diamond Princess gemisi. Gemideki 3700 kişinin 700’ünde test pozitif çıkmış. Ama bu 700 kişinin 350’si hastalığı hissetmemiş bile. Ve hala da çok sağlıklılar. Yatak döşek yatmıyorlar. Ki yaş ortalamaları da baya yüksek” hatırlatması yaptı.

DR. ŞEKERCİOĞLU: “EN ÖNEMLİ ŞEY BAĞIŞIKLIK SİSTEMİDİR”

Özel Medi Bafra Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu bağışıklık sisteminin önemine de dikkat çekerek şöyle devam etti:

Peki neden böyle? Çünkü o 350 kişinin bağışıklık sistemi çok güçlü. Yani bu hastalıkta en önemli şey bağışıklık sistemi. Aramızda bağışıklığı iyi olanlar, spor yapanlar, doğru besinleri alanlar, sigara içmeyenler vb. bu hastalığı belki hissetmeyecek bile. Belki hafif bir grip gibi atlatıp hayatlarına devam edecekler. Ne yapmak gerekiyor? Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb. Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle c vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu kışı atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar.

Dediğim gibi, bu virüsle yaşamaya alışmalıyız. Önümüzdeki yıllarda, hatta belki aylar ya da haftalarda mutasyona da uğrayacak, ya daha ölümcül olacak, ki kendi de kaybeder, bu yüzden bunu düşük olasılık görüyorum, ya da o da bizimle yaşamayı öğrenecek. Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir.

Fakat dediğim gibi virüsün canlılığını devam ettirebilmesi için bulunduğu konağı öldürmemesi ve başka konaklara geçebilmesi gerekiyor. Bunun için de mecburen mutasyona uğramak zorunda. Mutasyon dediğimiz şey ise nesille alakalı ve virüsler çok hızlı üreyip öldükleri için bizlerde yıllar alan nesil değişimi onlarda saatler alabiliyor. Bu sayede çok hızlı mutasyon geçiriyorlar. Ve büyük bir olasılık süre geçtikçe virüs bulaştığı kişiyi öldürmeyecek şekilde mutasyon geçirecek. Yani bu virüsü ne kadar geç kaparsanız tehlikesi o kadar az olacak. Evet, hepimize uğrayacak bu virüs ama ne kadar geç uğrarsa o denli şanslı olacağız.’‘ şeklinde olumlu mesajı verdi.

İŞTE DR. ŞEKERCİOĞLU’NUN MERAK EDİLEN 8 MADDELİK AÇIKLAMALARI

Bu açıklamaların ardından vatandaşlara çağrıda bulunan Şekercioğlu, 8 maddede koronavirüsten nasıl korunulacağını sıraladı.

İşte o 8 madde:

1- Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak

2- Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.

3- Meyve sebze yiyin.

4- Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.

5- Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: beta
glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.

6- Hareket edin ve evinizde bile spor yapın.

7- Sigarayı mutlaka bırakın.

8- Bol bol su için.

TEŞEKKÜR EDERİZ SAYIN ŞEKERCİOĞLU

Özel Medi Bafra Hastanesi başhekimi Uzman hekim Dr. Hasan Şekercioğlu Hocamıza vermiş olduğu faydalı ve önemli bilgilerinden dolayı şahsın da Özel Medi Bafra Hastanesi çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ