Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

24 SAĞLIK TESİSİNE SIFIR ATIK BELGESİ

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç “Sıfır Atık Projesi” kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda, müdürlüğümüze bağlı 24 sağlık tesisi sıfır atık belgesi almaya hak kazanarak geri dönüşüm adına önemli bir çalışmaya imza attılar ”dedi.

Sağlık tesislerinde yürütülen geri dönüşüm ve ayrıştırma çalışmaları sayesinde 18 ayda 900 ağaç kesilmekten kurtulurken, 159 bin 264 litre petrol, 26 ton cam, 11 ton metal, 1000 litre biyodizel yakıt, 3.187 metre küp su, 659.586 kilowat elektrik tasarrufu sağlandığını işaret eden Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Belge almaya hak kazanan sağlık tesislerinden, geri dönüşüm çalışmalarında başarı gösteren Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Asarcık, Terme ve Salıpazarı Devlet Hastanesi yöneticilerine ve birim sorumlularına Sıfır Atık Belgelerini, takdim ettik ”dedi.

‘TÜM SAĞLIK TESİSLERİNDE UYGULAYAN İLK 5 İLDEN BİRİ OLDU’

Sıfır Atık Projesi ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ,“Atıkların yönetimi, denetimi ve bertaraf edilmesi, çevrenin korunması ve ülke ekonomisine kazanım olarak geri dönmesi günümüzde büyük önem arz etmektedir.

Bu anlamda biz de Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak kurduğumuz Sıfır Atık Yönetim sistemiyle, yaklaşık 2 yıl önce çalışmalarımızı başlattık ve geçtiğimiz ay itibariyle tüm sağlık tesislerimiz Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı.

Böylece Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye’de Atık Yönetim Sistemini tüm sağlık tesislerinde uygulayan ilk 5 ilden biri oldu. Proje kapsamında sağlık tesislerimizde atıklar, kaynağında doğru şekilde ayrılıyor, ekonomik değeri olan atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor ve üretilen atık miktarı azaltılarak çevre kirliliği önleniyor. Aynı zamanda atıkların sanayide hammadde olarak kullanılması ile de enerji tasarrufu sağlanıyor ”şeklinde konuştu.

‘AYRIŞTIRMASI YAPAN HASTANELERİMİZ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ’

Çalışma kapsamında sadece son 18 ayda 115 ton kâğıt, 62 ton plastik, 23 ton cam, 17 ton metal atık geri dönüşüme kazandırıldığını vurgulayan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Hastane hizmet büyüklüğüne göre atık ayrıştırma oranına bakıldığında da Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizle, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanemiz en çok atık ayrıştırması yapan hastanelerimiz olduğunu söyleyebiliriz.

Bu projeyi bünyemizde 2012 yılından beri görev yapan Çevre Yönetim Birimi çalışanlarımızla yürütüyoruz. Birçok ilde hizmet alımı yöntemiyle dışarıdan teknik destek alınarak sürdürülen çalışmayı, hizmet alımı yapmadan kurum içinde görev yapan teknik personellerimizle yürütmemiz sayesinde, şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon TL’lik bir tasarruf yapmış olduk.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak bundan sonra da daha etkin bir geri dönüşüm politikası benimseyerek, gelecek nesillere daha temiz ve atıktan arındırılmış bir çevre sunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz ”diye konuştu.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ