Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor
Bafra Havadis, Bafra Haber,
Bafra Havadis, Bafra Haber,

SAMSUN’DA KORONADA YAYGIN TEST DÖNEMİ BAŞLIYOR

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ,”Sağlık Bakanımız Sayın Prof. Dr. Fahrettin Koca tarafından açıklanan Kontrollü Sosyal Hayat Dönemi’nin ilk adımlarından biri olan Yaygın Test Uygulamasına önümüzdeki haftalarda İlimizde başlıyoruz ”dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ,”Sağlık Bakanımız Sayın Prof. Dr. Fahrettin Koca tarafından açıklanan Kontrollü Sosyal Hayat Dönemi’nin ilk adımlarından biri olan Yaygın Test Uygulamasına önümüzdeki haftalarda İlimizde başlıyoruz ”dedi.

Uygulama çerçevesinde Tüm Türkiye’de 150 bin test, Samsun’da ise 2 bin 500 civarı test yapılacağını ve yaygın test uygulaması kapsamda yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,” Sağlık Müdürlüğü Korona Test Ekiplerinin yeni dönemde Sağlık Bakanlığı TÜİK ortak çalışmasıyla belirlenen, korona belirtisi göstermeyen kişilere de PCR ve antikor testi yapacak. Bu yöntem sayesinde kişilerin hem taşıyıcılık, hem koruyuculuk hem de bağışıklık durumu hakkında fikir sahibi olacaklar ”dedi.

‘48 MOBİL NUMUNE ALMA EKİBİ OLUŞTURDUK’
Türkiye Genelinde 150 bin kişiye test yapılacak bu çalışmanın büyük önem taşıdığını söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ,”Yapılacak olan testlerin daha fazla yaygınlaştırılarak yapılmasının ve vaka sayılarının azalmaya başladığı dönemde oldukça önemli olduğunu, çalışmayla olası gizli pozitiflerin ve hastalığı belirti göstermeden atlatmış “Sessiz Hastaların” tespit edileceğini böylelikle vakaların tekrar yükselmesinin önüne geçebileceğiz. Önümüzdeki haftalarda Bakanlığın talimatıyla başlatılacak testler için Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde 48 Mobil Numune Alma Ekibi oluşturduk, Bu kapsamda test protokollerini de yeniden düzenledik. Artık pozitif vakaları tüm hane halkımıza belirtik. Ayrıca vaka sayısının artabileceği kalabalık noktalarda da gruplara test yapılmaya başlanacak, Huzurevi ve cezaevi gibi toplu alanlarda çalışan personele de test uygulamasından geçecek” diye konuştu.

‘LÜTFEN MASKE TAKMADAN EVİNİZDEN ÇIKMAYIN’
Sağlık Bakanlığı tarafından olası ikinci dalganın önüne geçmek için her türlü önlemin aldığını, kişilerin rehavete kapılmadan önlemleri sıkı bir şekilde uygulamaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ,” Dışarıdaki hayatı, eski günlerinizi özlemenizden daha doğal bir şey olamaz ama lütfen maske takmadan evinizden çıkmayın, gerekmedikçe kalabalık ortamlarda bulunmayın, dışarı çıkmak zorundaysanız, riski görüp sosyal mesafenize dikkat edin. Bana bir şey olmaz cümlesini hayatınızdan çıkarın. Bu kadar özen gösterilen mücadelenin heba olup gitmesine izin vermeyin” şeklinde konuştu.

Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ