Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor
Bafra Havadis, Bafra Haber,
Bafra Havadis, Bafra Haber,

İBRAHİM BÖLÜK’TEN İŞGALCİLERE KARŞI ÇAĞRI!

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik devam eden Çin işkencesine karşı dikkat çeken bir çağrıda bulunan Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BÖLÜK,

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik devam eden Çin işkencesine karşı dikkat çeken bir çağrıda bulunan Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BÖLÜK, “Başta Türkiye Cumhuriyeti Devletini, İslam ülkelerinin devlet ve hükümet yetkililerini Doğu Türkistanlı kardeşlerimize sahip çıkmaya, Çin mallarının alınmasını, satılmasını, ülkelerine sokulmasını davet ediyorum” dedi.

Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BÖLÜK, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Uygur Türklerinin Müslüman olmaları bir yana Doğu Türkistan toprakları, petrol, uranyum, demir, kömür, altın, volfram, tuz, doğal gaz gibi stratejik yeraltı ve yerüstü zenginliklere sahiptir.

Bütün Çin’de mevcut 148 çeşit madenin 118 çeşidi Doğu Türkistan’dan çıkarılmaktadır. Doğu Türkistan’da şimdiye kadar 5 bin yerde bulunan maden ocağı Çin’deki toplam maden ocağının yüzde 85’ine tekabül etmektedir.

Yaklaşık 500 bölgeden petrol, 30 bölgeden doğalgaz çıkarılmakta, 8 milyar ton olarak tespit edilen petrol rezervinin her yıl 10 milyon tonu Çin’e taşınmaktadır. Çin’in kömür rezervinin yarısı Doğu Türkistan’dadır.

Doğu Türkistan’da bulunan sanayi kuruluşlarında çalışanların yüzde 90’ını ve petrol tesislerinde çalışanların yüzde 99’unu bölgeye yerleştirilen Çinliler oluşturmaktadır. Doğal kaynaklar bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden sayılan Doğu Türkistan’dan Çin’in, kendiliğinden vazgeçmesi mümkün değildir.” İfadelerine yer verdi.

İBRAHİM BÖLÜK’TEN İŞGALCİLERE KARŞI ÇAĞRI!

Çin işkencesinin son bulması gerektiğine vurgu yapan Berrak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BÖLÜK;

“Başta Türkiye Cumhuriyeti Devletini, İslam ülkelerinin devlet ve hükümet yetkililerini BM, NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası mekanizmaları, İnsan Hakları Sivil Toplum kuruluşları ile Dünya kamuoyunu Doğu Türkistanlı kardeşlerimize sahip çıkmaya, yaptığı zulüm karşısında Çin Hükümetini sert bir şekilde uyarmaya, Çin mallarının alınmasını, satılmasını, ülkelerine sokulmasını yasaklamaya siyasi ve diplomatik ilişkileri kesmeye ya da yavaşlatarak dikkat çekmeye davet ediyorum” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ