Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor
Bafra Havadis, Bafra Haber,
Bafra Havadis, Bafra Haber,

‘SEN İSTE YETER KANSER ÇEKER GİDER’

Samsun Valisi Osman Kaymak, Valilik toplantı salonunda, Valiliğimizin himayelerinde, İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ‘Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider’ projesi protokol imza töreni düzenlendi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Valilik toplantı salonunda, Valiliğimizin himayelerinde, İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ‘Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider’ projesi protokol imza töreni düzenlendi.

Valilik toplantı salonunda, düzenlenen Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider’ projesi imza törenine ayrıca, İlçe Kaymakamları, ilgili kurum müdürleri ve temsilcileri katıldı. Vali Osman Kaymak,” Sağlık Bakanlığımızın KETEM’leri var. Bu merkezler Türkiye’de her ilimizde var, Çaresiz değil, mutlaka çaresi de var ve projeyi çok önemsiyoruz ”dedi.

‘7 BİNE ÇIKARTMAYI DÜŞÜNÜYORUZ’
Toplantıda İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç yaptığı açıklamada, “Bu sene bu projemizle ilkokul 1,2,3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrencilerimizin ailesini, akrabalarıni ve komşularını KETEM’e yönlendirerek kanserle ilgili taramalarını yaptırmaları amaçlanmıştır.. Geçen sene bu proje ile 3 bin 500 yüz yönlendirme yaptık. Bu sene inşallah bu sayıyı 7 bine çıkartmayı düşünüyoruz. Bu projenin sonunda da en çok yönlendirmeyi yapan okulumuza, öğretmenimize ve öğrencimize hediyeler vereceğiz. Buradaki amacımız yönlendirmeyi yapabilmektir” diye konuşu.

‘TOPLUMA BU DAVETİ YAPIYORLAR’
Böyle bir projenin sürdürülebilir ve hayata dokunur olmasının çok önemli olduğunu söyleyen İl Mili Eğitim Müdürü Çoşkun Esen, yaptığı konuşmasında, “Bu projenin 5. sinin düzenlenmesi de sürdürülebilir olduğunu gösteriyor. İlkokul çocukları özellikle işin içerisine girince o masumiyetleri ve temiz yürekleri ile topluma bu daveti yapıyorlar. Biz bu projede yer almaktan dolayı son derece çok mutlu olduk” dedi.

‘ÇOK CİDDİ KATKI SAĞLAYACAKTIR’
Bu projenin son derece yararlı ve önemli olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Öğrencilerimizi bu yaşlarda bu tür proje kapsamı içerisinde değerlendirmek onlara hayatları boyunca sağlık noktasında çok ciddi katkı sağlayacaktır. Büyükşehir Belediyesi olarak bu projeye her türlü katkıyı vermeye hazırız ve elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

‘ÇARESİZ DEĞİL, MUTLAKA ÇARESİ DE VAR’
Kanserle mücadele anlamında vatandaşımıza yardımcı olmak ve önleyici hizmetler anlamında çok ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Vali Osman Kaymak, “Bu sene de ‘Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider’ projesinin beşincisini başlatıyoruz. Hep birlikte bu çalışmaları yürüteceğiz. Gerçekten bu kötü hastalıkla mücadele etmek için insanlar çaresiz değil, mutlaka çaresi de var. Doktorların söyledikleri gibi ilk ve erken teşhis hastalıkla mücadelede çok önemli. İşte bu erken teşhisi yakalayabilmek için kanser taramalarını yaptırmak gerekiyor. Bu anlamda Sağlık Bakanlığımızın KETEM’leri var. Bu merkezler Türkiye’de her ilimizde var ama buralara vatandaşlarımız yeteri kadar müracaat etmiyorlar. Bu merkezlerin dolup taşması lazım” dedi.

‘BU PROJEYİ FAALİYETE GEÇİRDİLER’
Kanserin çağın hastalığı olduğunu söyleyen Vali Osman Kaymak, “Kanserle mücadele ve tedavisi konusunda her gün yeni bir gelişme kat ediliyor. Ama bütün uzmanların söylediği erken teşhis erken tedavi. Bu anlamda çocuklar ebeveynlerini yönlendirir. Çocuk babasına ve annesine hadi KETEM’e gideceğiz dediği zaman hiçbir baba ve anne çocuğunu kırmaz. Arkadaşlarımız bu düşünceden hareketle bu projeyi faaliyete geçirdiler. Geçen sene 3 bin 500 kişiye yönlendirme yapıldı. İnşallah bu sene bu rakamı iki katına çıkarmayı düşünüyoruz. Samsun ilkadım kenti. İnşallah bu projeyle de öncülük yapacağız. Vatandaşlarımızın bu kötü hastalığa yakalanmamaları ve yakalananların ise erken tedavileri konusunda inşallah bir hizmet ortaya koymuş olacağız. Ben bu vesile ile bu projeye katkısı ve emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Projemiz ilimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Bu projenin vatandaşlara ve kitlelere ulaştırılması konusunda basının desteğinin çok önemli olduğunu söyleyen Vali Osman Kaymak, konuşmasının sonunda “Bu konuda basından destek bekliyoruz” dedi.


Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ