Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor
Bafra Havadis, Bafra Haber,
Bafra Havadis, Bafra Haber,

DR. HASAN ŞEKERCİOĞLU: “RİSK ALTINDA BULUNANLAR GRİP AŞISI YAPTIRMALI”

Bafra’nın sevilen doktorlarından MediBafra Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, grip aşısı ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bafra’nın sevilen doktorlarından MediBafra Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, grip aşısı ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Hasan Şekercioğlu konuşmasında, soğumaya başlayan havaların ardından her yıl olduğu gibi bu yıl da grip salgını yaşanabileceği uyarısında bulunarak, özellikle risk grubundaki kişilerin gerip aşısı yaptırmasını önerdi.

Dr. Hasan Şekercioğlu şöyle devam etti;

“Bu aşının yapılması için zaman olarak önerimiz genellikle grip mevsimi dediğimiz Eylül, Ekim aylarında yaptırmak gerekir. Çünkü bir grip salgını başladıktan sonra bu aşının hiçbir faydası olmaz.” Dedi.

Grip aşısının tedavisi mümkün olmayan viral bir etkenle ortaya çıkan hastalığın korunması amacıyla yaptırılan bir aşı olduğunu dile getiren MediBafra Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, bu hastalıkta antibiyotik kullanımının yararlı olmadığını bu yüzden de tedavisinin mümkün olmadığını belirterek önlenmesinin daha olumlu olduğunu belirtti.

ŞEKERCİOĞLU: “GRİP AŞISININ KORUYUCULUĞU YÜZDE 70 İLE 80 ARASINDADIR”

Grip aşısının bir önceki yılda görülen virüslerden elde edildiğini ifade eden MediBafra Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, “Bu yüzden de yeni bir grup virüs oluşmuşsa bunun karşısında koruyuculuğu yoktur. Genel anlamda koruyuculuğu yüzde 70 ile 80 arasındadır. Bu yüzden de oldukça etkilidir.

Bu aşıyı özellikle kronik hastalığı olan kişilere, örneğin astımı olan, kronik akciğer hastalığı olan, şeker ve kalp hastalığı olan kişilerin her yıl mutlaka yaptırmasını öneriyoruz.

Özellikle yaşlılarda yapılmasını öneriyoruz çünkü bu tür grup hastalarda grip hafif geçmiyor ve zatürreye kadar dönüşen durumlara yol açıyor. Onun için önlenmesi bu hastalar için çok önemlidir.” dedi.

ŞEKERCİOĞLU: “EYLÜL, EKİM AYLARINDA YAPTIRMAK GEREKİR”

Vatandaşların grip aşısını eczaneden reçete ile ücretsiz bir şekilde alıp yaptırabileceğini söyleyen Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, “Bu aşının yapılması için zaman olarak önerimiz genellikle grip mevsimi dediğimiz Eylül, Ekim aylarında yaptırmak gerekir. Çünkü bir grip salgını başladıktan sonra bu aşının hiçbir faydası yoktur. O yüzden Eylül ayı itibariyle en kısa sürede aşının yapılması gerekir.” Açıklamalarında bulundu.

ŞEKERCİOĞLU: “YUMURTA ALERJİSİ OLANLARDA REAKSİYON GÖRÜLEBİLİR”

Faydalarının, grip gelişimini önlemek, kronik hastalığı olan kişilerde zatürreye ve enfeksiyona dönüşmesini engellemek olduğunu söyleyen Dr. Hasan ŞEKERCİOĞLU, yan etkilerinin ise aşının bir yumurta içerisinde üretilmesinden dolayı yumurta alerjisi olanlarda alerjik reaksiyon gösterebileceğini belirtti.

ŞEKERCİOĞLU: “BU KATEGORİDE BULUNANLAR GRİP AŞISI OLMAMALI”

Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu, Kimler grip aşısı olmamalıdır sorumuza şöyle cevap verdi;

“ İşte burası çok önemli! Bilhassa, 6 aydan küçük bebekler, Şiddetli Yumurta alerjisi olan kişiler, Geçmişte grip aşısı ile şiddetli allerjik reaksiyon öyküsü yaşayan kişiler,  İnfluenza aşısı yapılmasını takiben 6 hafta içinde Gullian- Barre sendromu geçirme öyküsü olan kişiler ve Ateşli orta- ağır hastalığı olan kişilerin grip aşısı olmamaları gerekir.” Dedi.

ŞEKERCİOĞLU: “GRİBAL ENFEKSİYONLAR KARŞISINDA ÖNCELİKLE BOL SU İÇİLMELİ”

Çocukların beslenmelerine çok dikkat etmelerini, doğal ürünler ve mevsim sebze meyveleri ile beslenmelerini aynı zamanda bol su içmeleri gerektiğini belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Şekercioğlu, bu konuda da, şu uyarılarda bulundu: “Üst solunum yolu salgılarını atıp boğaz bariyeri mukozasını nemlendirerek enfeksiyona karşı korumakta su çok önemlidir.

Gribal enfeksiyonlar karşısında öncelikle bol su içilmesini öneriyorum. Onun dışında doğal bitki çayları özellikle ıhlamur, adaçayı kuşburnu, zencefil bunlar hem hastalığı önleme açısından hem de hasta olduktan sonra daha kolay iyileşmek için önerdiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Aktarlarda satılan faydası kanıtlanmış doğal çayları da kullanabilirler. Bolca C vitamini alıp mevsim meyve ve sebzesi yemelerini öneriyorum” tavsiyelerinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ