Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor
Bafra Havadis, Bafra Haber,
Bafra Havadis, Bafra Haber,

BAFRA’DA AŞILI FİDE ÜRETİM TESİSİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Samsun Bafra Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete giren Karadeniz Bölgesi’nin ilk aşılı fide üretim yeri olan United Genetics Turkey Tohum Fide A.Ş. Bafra Tesisi’nin açılış töreni düzenlendi.

Samsun Bafra Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete giren Karadeniz Bölgesi’nin ilk aşılı fide üretim yeri olan United Genetics Turkey Tohum Fide A.Ş. Bafra Tesisi’nin açılış töreni düzenlendi.

Açılış programına ayrıca, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, ilçe protokol üyeleri, iş insanları, sanayiciler ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından United Genetics Yönetim Kurulu Başkanı Refik Temel Emre programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

‘SIFIR HATALI OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR’
United Genetics CEO’su, Hayati Bat yaptığı konuşmasında, “İşletmemizde günümüzde dünyada uygulanan %100 otomasyon kontrollü (iklimlendirme, aydınlatma vb.) son teknoloji ürünler kullanılmış, fide üretim seralarında doğal gün ışığına eşdeğer ışıklandırma sistemleri ile güneşsiz günlerde üretimi geliştirecek yeni sistemler devreye alınmıştır. Aşı ve aşı adaptasyon odalarında Türkiye’de ilk defa uygulanan yeni sistemler faaliyete geçirilmiştir. Tesiste ayrıca fide üretimlerinin yanında şirketin ana işi olan tohum ıslahı ve geliştirilmesinde kullanılmak üzere Ar&Ge serası ve deneme alanları faaliyete geçirilmiştir. Tesisimiz Karadeniz Bölgesinin tüm aşılı fide ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip olmasının yanında tüm Türkiye’ye 12 ay boyunca hizmete hazır olacak şekilde dizayn edilmiştir. 2019 yılında ilk sezonu olmasına rağmen bir milyondan fazla aşılı fide üretimi ve 30 milyon düz fide üretimi sıfır hatalı olarak gerçekleştirilmiştir. Uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketimiz bölgeye yapılan büyük ölçekli yatırımla birlikte 90 kişiye yeni istihdam sağlamış, toplam çalışan sayımızı 400 kişiye yükselterek ülkemize olan güvenini ortaya koymuştur” diye konuştu.

‘BİZLER BİRBİRİMİZE BAĞLI OLARAK ÇALIŞIYORUZ’
United Genetics CEO’su Hayati Bat’ın konuşmasının ardından, Kagome İcra Kurulu Üyesi ve Yurtdışı Operasyonlar Bölümü Genel Müdürü Norito Ebata’ya Antest Limited Şirketi CEO’su Orhan Barış tarafından Atatürk portresi hediye edildi. Ardından, Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima konuşmasını gerçekleştirerek, ‘Biz İki Devlet, Tek Yüreğiz ’dedi.

‘FINDIK, ÇELTİK, SEBZE VE TÜTÜN ÜRETİLMEKTEDİR’
Bu gün burada çok değerli bir tesisin açılışında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “İlimizde bulunan Çarşamba ve Bafra ovaları Türkiye’nin iki önemli gıda deposudur. Aşağı yukarı bir milyon 200 bin dekarlık verimli arazide üretim yapılmaktadır. İlimizde önemli ürünler olarak fındık, çeltik, sebze ve tütün üretilmektedir. Bu ürünlerin hepsinde de Samsun üretim bakımından rekorlar kırmaktadır. Üretim bakımından ya birinci ya da ikinci-üçüncü üretim miktarına sahibiz. Şu an biliyorsunuz küresel ısınma var. Türkiye’nin önemli sebze üretim firmaları Antalya’dan artık kuzeye doğru gelmekteler. O yönüyle bu firmamızın tercihini de çok doğru buluyorum. Bu topraklarda gerçekten katma değeri yüksek ürünler üretmeye uygun araziler var. İnşallah United Genetics firması bize bu konuda rehberlik yapacak. Hep birlikte bu topraklarda daha çok üreteceğiz. İnsanlığın gıda ihtiyacını hep beraber karşılayacağız diye düşünüyorum” diye konuştu.

‘GENETİĞİ BOZULMADAN ÜRETİLMESİNİ ÖNEMSİYORUZ’
Bir dekarda yedi ton domates üretiminin gerçekten büyük bir rakam olduğunu söyleyen Vali Osman Kaymak, “İnşallah bu üretimin bütün ürünlere yayılmasını diliyoruz. Bu ürünlerin insan sağlığı açısından da genetiği bozulmadan üretilmesini önemsiyoruz. Çünkü insanlık böyle bir tehlike ile karşı karşıya. Bölgemizde ki Sera Organize Sanayi Bölgesi inşallah en kısa sürede faaliyete geçmesiyle birlikte bu tür firmaların burada üretim yapmasını bekliyoruz. Bu üretimi burada yaptıkları için United Genetics ve Kagome firmasına çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu üretim hem onlar için hem Samsun için hem de insanlık için gerçekten hayırlara vesile olacaktır diye düşünüyorum. Biz de Samsun Valisi olarak her zaman yanlarında ve destekçileri olacağız. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

‘SANAYİNİN ALT YAPISI BÜYÜK ÖLÇEKTE TAMAMLANDI’
Karadeniz Bölgesi’nde ilk olma özelliğini taşıyan Aşılı Fide Üretim Tesisi’nin Samsun’da açılıyor olmasının şehrin tarım ve ekonomisine önemli katkı sağlayacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun’un en büyük, en önemli potansiyelleri, Türkiye’deki en verimli ovalara sahip olmasıdır. Şehrimizde, geçtiğimiz süreçte, tarıma dayalı üretim ve tarıma dayalı sanayinin alt yapısı büyük ölçekte tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir teşkilat yapılanması gerçekleştirdik. Bu yapılanmada özellikle tarımsal ve hayvansal kalkınmayı destekleyecek şekilde kaynaklar oluşturacağız” diye konuştu.

‘DESTEK VEREN TÜM İLGİLİ ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM’
Bafra OSB içerisinde toplamda 280 dönümlük bir alan seracılık başta olmak üzere bir çok alanda tarımsal faaliyet ve üretim gerçekleştirecek Japon United Genetics’in bu yatırımıyla örnek olmasını da isteyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu projenin Samsun’da hayata geçmesini sağlayan Türk firma yetkililerine ve Samsun’da bu yatırım gerçekleştirilmesine destek veren tüm ilgili arkadaşlara teşekkür ederim. Başarılı, güzel bir ticari faaliyet olmasını diliyorum, emeği geçenleri kutluyorum” ifadelerini kullandı

Konuşmaların ardından Samsun Bafra Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete giren Karadeniz Bölgesi’nin ilk aşılı fide üretim yeri olan United Genetics Turkey Tohum Fide A.Ş. Bafra Tesisi’nin açılışı Vali Osman Kaymak, Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve diğer protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek gerçekleştirildi.


Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ