Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor
Bafra Havadis, Bafra Haber,
Bafra Havadis, Bafra Haber,

ÇARŞI 1919 ÖRNEK ÇALIŞMALAR SERGİLİYOR

Samsun Valisi Osman Kaymak, ‘Çarşı 1919’da el emeği ürünlerinden kazanç sağlayan kadınlarımızla Valilik Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, ‘Çarşı 1919’da el emeği ürünlerinden kazanç sağlayan kadınlarımızla Valilik Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Çarşı 1919’a destek olan STK’ların temsilcileri ve Çarşı 1919 üyesi kadınlar katıldı.

‘ÇOK ÜRETMESİNİ ÖNEMSİYORUZ’
Valiliğin koordinasyonunda kadınların ekonomik, sosyal potansiyelini ortaya çıkararak, emeklerinin görünürlüğünün artırılması hedefiyle kurulan ‘Çarşı 1919’ üyesi kadınlarımızdan çalışmaları hakkında bilgi alarak, beraberinde hediye olarak getirdikleri ürünleri inceleyen ve ücreti karşılığında kabul eden Vali Osman Kaymak, kadınlara çalışmalarında destek olan herkese teşekkür ederek, “Çarşı 1919’daki emekçi arkadaşlarımızın ziyaretlerinden dolayı çok mutlu oldum. Ürettikleri ürünlere baktığımda arkadaşlarımızın çok yol aldıklarını görüyorum. Biz kadınların daha çok hayatın içinde olmasını ve daha çok üretmesini önemsiyoruz. Şu an Samsun’da çabalayan ve bir şeyler ortaya koymaya çalışan hanımlarımız var. Hanımlarımızın bu güzel eserlerini görmekten çok mutlu oldum” dedi

‘İHTİYAÇLARI OLDUĞUNU TESPİT ETMİŞTİK’
Daha önce açılan çarşılarda bunları sergilemişlerdi vurgusu yapan Vali Osman Kaymak,” Samsunlular da büyük ilgi göstermişti. Daha önceki toplantılarda hanımlarımızın bu ürünlerini sürekli olarak sergileyip, satabilecekleri bir yere ihtiyaçları olduğunu tespit etmiştik. Bununla ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Cumhuriyet Meydanı’ndaki yerin tahsis edilmesi bizim için çok anlamlı olmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’e çok teşekkür ediyoruz. Burayı arkadaşlarımıza tahsis ederek, kadınlarımıza el emeği göz nuru ürünlerini satma imkanı veriyor, inşallah bu çarşının daha da ilerleyerek devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘DAHA ÇOK İNSANA ULAŞTIRMAMIZ LAZIM’
Samsun’a gelen yerli ve yabancı turistlerin Samsun’a özgü bir şeyler satın almak istediklerini ifade eden Vali Osman Kaymak, “Artık biliyorsunuz fabrikasyon ürünler ilgi görmüyor. Daha doğal ve el emeği ürünler bütün dünyada itibar görüyor. Bu salondaki hanımefendilerin hepsi kendi el becerileriyle el emeği göz nuru bir şeyler yapmaya ve pazarlamaya çalışıyorlar. Tabii ki bunların pazarlanması da ayrı bir teknik istiyor ve bizim arkadaşlarımıza yardımcı olmamız lazım. Arkadaşlarımız gayret ediyor ama bunları daha çok insana ulaştırmamız lazım. Bu konuda e-ticaret de düşünülmeli. Arkadaşlarımız ürünlerini orada da tanıtabilir. Bu konuda ne gerekiyorsa arkadaşlarımız yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

‘HEPSİNDE BEN BU GAYRETİ GÖRÜYORUM’
Çarşı 1919 üyesi kadınları Samsun Valiliği’nde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu dile getiren Vali Osman Kaymak, “Hanımefendilerin çalışmalarını çok anlamlı buluyoruz ve her zaman yanlarında olacağız. Kendileri aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar ve belki de işlerini daha da büyüterek iş insanı olma yolunda ilerliyorlar. Şu anki çalışmalar küçük katkının ötesinde büyük bir potansiyel taşıyor. Biz bu insanları geliştirebilirsek, ellerinden tutabilirsek bu çalışmalar daha da büyüyecek, belki hepsi kendi atölyelerini kurarak istihdam sağlayan iş insanları olacaklar. Şu an salonumuzdaki misafirlerimizin hepsinde ben bu gayreti görüyorum. Biz de Valilik olarak bunu çok önemsiyoruz ve destekliyoruz, her ortamda yanlarında olacağız” diye konuştu.

‘ÜRETMEK VE EMEK ÇOK ÖNEMLİ’
Çarşı 1919 üyesi kadınların kooperatif kurma düşüncelerinin çok anlamlı olduğunu kaydeden Vali Osman Kaymak, “Kooperatifler kaynak ve kredi alabiliyor, bir üretim kooperatifi kurabilirsek işi büyütebilirsiniz. Sizler için daha geniş atölyeler kurulabilir. Kooperatifleşmeyi çok önemsiyoruz, lütfen bu konuda da bir araya gelin. Bizler de sizlere destek olalım, birlikten kuvvet doğar. Siz buraya birlikte gelerek güç ortaya koydunuz. Basın mensubu arkadaşlarımızın vesilesi ile yapılan bu gibi haberleri evlerinde izleyen hanımlar belki gayrete gelecek ve ‘Ben de yapabilirim’ diyecekler. O yönüyle bu çalışma çok anlamlı ve daha çok insanımızın üretim hayatına katılması lazım. Üretmek ve emek çok önemli. Ben sizlerin emeğinize saygı duyuyorum. Gerçekten çok örnek bir çalışma ortaya koyuyorsunuz” dedi.


Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ