Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor
Bafra Havadis, Bafra Haber,
Bafra Havadis, Bafra Haber,

PELİTKÖY EĞİTİM AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ’NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

OMÜ ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle Atakum ilçemize bağlı Pelitköy Mahallesi’nde yapılan OMÜ Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

OMÜ ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle Atakum ilçemize bağlı Pelitköy Mahallesi’nde yapılan OMÜ Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

OMÜ Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin açılış törenine ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Fevzi Dikici, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, İl Sağlık Müdür Yardımcıları, sağlık çalışanları, OMÜ tıp fakültesi asistanları ve vatandaşlar katıldı.

SAĞLIĞI ÖNEMSİYORUZ
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç yaptığı konuşmasında, “Bu gün bölgemizde ve şehrimizde böyle bir merkezin açılması hem üniversitemiz anlamında hem aile hekimliğinin ileriki dönemlerinde çalışmaları anlamında çok önemli olacaktır. Samsun’da 142 Aile Sağlığı Merkezimiz var. Bunların içerisinde de 413 Aile Hekimliği Birimimiz var. Atakum ilçemize bağlı Pelitköy Mahallesi’nde yapılan OMÜ Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin Pelitköy mahallemizin sağlık ihtiyacına cevap verecektir. İlçemize hayırlı olsun diyor, Saygılar sunuyorum” dedi.

‘ÇOK ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAK’
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yaptığı konuşmasında, “Bugün güzel bir anı paylaşıyoruz. Sağlık her şeyin başı. Sağlıklı olabilmek, sağlıklı bir toplum haline dönebilmek içinde eğitim çok önemli bir yer tutuyor. Bugün burası koruyucu ve düzenleyici sağlık hizmeti verecektir. Hekimlerimizin yetişmesinde çok önemli bir katkı sağlayacak diye düşünüyorum. Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi şehrimize ve bölgemize hayırlı olsun” diye konuştu.

‘BUNUN DA ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPACAK’
Arkadaşlar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültemiz bizim gururumuz ve yıllardır bölgeye şifa dağıtan bir kurum olduğunu vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak,” Yine özel hastanelerimiz ve kamu hastanelerimiz gerçekten Samsun’a her gün hizmetlerine yenisini katıyor. Bugün bu alanda bana göre Türkiye’ye örnek olabilecek OMÜ Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışını yapıyoruz. Vatandaşlarımız birinci basamak sağlık hizmetini içselleştiremedi. Aile Sağlığı Merkezine gitmesi gerekirken hastanelere gidiyor. Ben inanıyorum ki Aile Sağlığı Merkezimiz bunun da öncülüğünü yapacak. Bu merkeze gelen vatandaşlarımız ihtiyaç olmadığı takdirde hastanelere gitmeyecek ve burada tedavilerini görecekler ”dedi.

‘ARKADAŞLAR ASIL ÇÖZÜM AİLE HEKİMİ’
İleri tetkik ve husus varsa o zaman hastane ve tıp fakültelerine gideceklerini söyleyen Vali Osman Kaymak ,”Vatandaşlarımız aile hekimlerine gitmeden direk tıp fakültesine giderek hastanedeki yoğunluğu artırıyor. Arkadaşlar asıl çözüm Aile Hekimi Müessesesini halkımıza çok iyi anlatmamız gerekiyor. Aile hekimi özel sorunları bilecek kadar ailenin içine girmesi lazım. Neyin var ilacını yazıp göndermek yerine aile hekimini o yönüyle konumlandırabilirsek ümit ediyorum ki yapılan masraflarda amaca ulaşacaktır. Bu güzel işbirliğini ortaya koyan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç hocamıza ve İl Sağlık Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin bölgemize ve ilçemize hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

VALİ YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI
Vali Osman Kaymak, konuşmasının ardından protokol üyeleri ile birlikte OMÜ Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından OMÜ Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’ni gezerek incelemelerde bulundu. Daha sonra OMÜ Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin yanındaki, pilot il Bolu’dan sonra Türkiye’nin ilk TRSM’si olan Pelitköy Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde incelemelerde bulunan Vali Osman Kaymak, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Pelitköy Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanları, kendi yapmış oldukları tabloları ziyaretin anısına Vali Osman Kaymak ve protokol üyelerine takdim etti.


Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ