Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

İZİNSİZ VE ERKEN HASAT YAPAN ÜRETİCİLERE CEZAİ İŞLEM YAPTIRIMI UYGULANACAK

Samsun’un Bafra İlçe Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Dernek Başkanlığı Yönetim Kurulu Başkan Murat Şahin ve Yönetimi ile birlikte İlçedeki Üreticilerin Erken hasad için Cezai yaptırımların uygulanacağı konusun da basın açıklaması yaptı.

Samsun’un Bafra İlçe Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Dernek Başkanlığı Yönetim Kurulu Başkan Murat Şahin ve Yönetimi ile birlikte İlçedeki Üreticilerin Erken hasad için Cezai yaptırımların uygulanacağı konusun da   basın açıklaması yaptı.

Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Dernek Başkanı Murat Şahin yaptığı açıklamada “Bugün burada toplanmamızın yagani sebebi  Türkiye’nin 2. Çukurova’sı olarak bilinen Bafra Ovasında yaz sezonumuz bu günlerde başlamak üzere, bunu yanı sıra bereketli iyi bir kış sezonu geçirerek bitirdik. Bölgemiz küresel ısınmadan dolayı diğer bölgelere göre bir adım öne geçerek daha iyi bir durumda. Yaklaşık İlçemize  2 yıldır kar yağmıyor. Kış sezonunun öne geçme nedeni ise diğer bölgelerde olan yağışlar. Şuan ülkemizin tadıyla ile lezzetli ve en kaliteli kavun ve karpuzlar bölgemizden çıkıyor bu da şehrimizin imajını arttırdığı kadar üreticimizin de imajını arttırıyor.

Karpuzda, şu sıralar  hasada başlamak üzereyiz. Bizim konumuz ise erken hasat.

ERKEN HASAT DEMEK TATSIZ KOZAK DEMEK BU DA OLUYOR Kİ  CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Erken hasat genelde piyasa düşüş trendine geçtiğinde yapılıyor. Ama acele etmemize gerek yok. Geçtiğimiz günlerde İlçe Kaymakamlık başkanlığında konuyla ilgili acil  toplantı gerçekleştirdik. Üreticilerimizin faydasına orada bir komisyon kuruldu. Sebze halinden iki tane temsilci ve  İlçe Tarım Müdürlüğünden bir tane temsilci bunun yanı sıra  Ziraat Odasından bir temsilci Sebzeciler Birliğinden bir temsilci olmak üzere bir komisyon kurduk.

Karpuz hasadı yapacak Üreticiler  İlçe Tarım’a müracaat edecek, İlçe tarımda görevliler tarlaya giderek, eğer uygun görürse hasata izin verilecek. Üreticiler tarafından bu alınan karara eğer uyulmazsa,İlçe çıkışına kontrol noktası da kurularak erken hasat yapan üreticiler geçit verilmeyecek ve izin almayana para cezai işlem uygulanacak.

Eğer karpuzlar hasta uygun değilse de üreticiye para cezası art karpuza el konulup imha edilecek. Üreticileri buradan tekrar uyarıyoruz. Dışarıdan gelen tanımadığı müşteriye mallarını kaptırmasınlar. Geçtiğimiz sezonda  bazı Üreticilerimiz ise yaklaşık  2 milyon TL parası gitti. Biz yabancı müşteri istemiyor değiliz. Bizim amacımız dolandırıcı olanları buraya sokmamak. İyi tarım ve Planlı bir şekilde ekim yaparsak bu hem Üreticimizin  imajı için, hemde ilçemizin imajı için iyi olur.

Erken hasat konusunda da tekrar uyarıyoruz. SERA OSB kuruldu. Şuan yatırım planında 1150 dönüme SERA OSB kurulduğu zaman bizim iklimimiz de müsait bu bizim avantajımız olacaktır. 2 dönüm Sera 40 dönüm tarlaya bedeldir. Bir avantajımıza karşımızda Rusya ve Ukrayna  var. İhracat olayımızda var.Yaklaşık 2 yıl sonra Sera OSB hayata geçtiğinde ilçemiz ve üreticimiz kazanççı daha fazla olacak. Biz bölgemizin avantajını en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen toplantıya Bafra Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Dernek Başkanı Murat Şahin, Başkan Yardımcısı Orhan Şener, Yönetim Kurulu üyeleri Erkan Alpay ve Hasan Alıcı katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ