Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS 1919’DA SAMSUN’A GELİŞİNİ TEMSİL EDEN ŞANLI BAYRAĞIMIZ KARAYA ÇIKARILDI

ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS 1919’DA SAMSUN’A GELİŞİNİ TEMSİL EDEN ŞANLI BAYRAĞIMIZ KARAYA ÇIKARILDI

Samsun Valisi Osman Kaymak Pazar günü saat 08.00’da Samsun Milletvekilleri, protokol Üyeleri ve Samsun Halkı ile birlikte, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya çıkmasını temsilen Şanlı Bayrağımızın Kurtuluş İskelesinden karaya çıkarılması törenine katıldı.

Törene ayrıca, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, CHP Samsun Neslihan Hancıoğlu, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Eşi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcıları İbrahim Avcı, Hasan Öztürk, Sezgin Üçüncü, ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı Jandarma .Kıdemli .Albay Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan Sg. Alb. Ahmet Bahadır, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, gaziler ve yurdun çeşitli illerinden gelen misafirler, öğrenciler ve yüzlerce vatandaşımız katıldı.

‘BU YIL BÜYÜK MÜCADELENİN 100’ÜNCÜ YILINI KUTLUYORUZ’
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi gösterisi ile başladı. Daha sonra günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Vali Osman Kaymak, “Değerli Samsunlular; Bugün Kurtuluş Savaşı Mücadele’sinin Anadolu’nun bağrından çıkarak elden ele, gönülden gönüle bir bağımsızlık ateşine dönüşmesinin yıl dönümüdür. Bugünün ayrı bir önemi daha var. Bu yıl büyük mücadelenin 100’üncü Yılını kutluyoruz. Samsunda bu yıl bu büyük heyecanlı etkinlikleri Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınmasıyla daha büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Birazdan deniz subayımız; rengini şehitlerimizin kanından alan, bağımsızlığımızın sembolü ay yıldızlı bayrağımızı Türk Gençliğine teslim edecek. Ülkenin içinde bulunduğu durumun bir yazgı olmadığını düşünen ve milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Samsun’umuzdan kutlu bir mücadele başlatarak bütün ülkeye yayılmasını sağlamıştır. Her yıl coşkuyla kutladığımız bu bayram, ülkemizin bütünlüğü ve milletimizin birliği noktasında insanımızın, bilhassa gençlerimizin azmine ve kararlılığına işaret eder. Bu bayram her daim yeni bir başlangıç, gençlerimizin artan coşkusu da yarınlar için büyük bir müjdedir. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. En büyük değerimiz olan bayrağımızı size emanet edip, gururla teslim ediyoruz.’’ dedi.

ÖĞRENCİLERE TESLİM EDİLMESİYLE DEVAM ETTİ
Ardından Vali Osman Kaymak 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesinde Atatürk’ün karaya çıkışını temsil eden, deniz ve kara askerleri tarafından gemiden indirilen Şanlı Bayrağımız deniz subayı tarafından izcilere ve öğrencilere teslim edilmesiyle devam etti. Bayrak devir teslim töreninde İzciler ve öğrenciler tarafından öperek teslim alınan bayrağımız, göndere çekilmek üzere 19 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na götürülmek üzere gençlerimizle birlikte yola çıktı. Törenin ardından Kurtuluş Yolu girişinde yerli ve yabancı 500 atletin katılımıyla 20 km’lik parkurda Adeka’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek 100 bin TL ödüllü, ‘Samsun 100’üncü Yıl 19 Mayıs Uluslararası Yarı Maratonu’nun startı, Vali Osman Kaymak tarafından verildi.

Köksal ÖNER

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ