Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor
Bafra Havadis, Bafra Haber,
Bafra Havadis, Bafra Haber,

1919 METRELİK ŞANLI BAYRAĞIMIZ BÜYÜK COŞKUYLA TAŞINDI

1919 METRELİK ŞANLI BAYRAĞIMIZ BÜYÜK COŞKUYLA TAŞINDI

Samsun Valisi Osman Kaymak, Koç Spor Fest kapsamında ’19 Mayıs’ın 100’üncü Yılında Yürüyoruz Yolunda’ temasıyla 1919 metrelik şanlı Türk Bayrağımız ile gerçekleştirilen ‘Büyük Gençlik Yürüyüşü ‘ne katıldı.

Valilik, Büyükşehir Belediyesi,, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Koç Holding iş birliğiyle 16’inci Koç Spor Fest etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘19 Mayıs’ın 100.Yılında, Yürüyoruz Yolunda’ temalı büyük gençlik yürüyüşü büyük coşku ve gururla gerçekleştirildi.1919 metrelik uzunluğundaki dev şanlı bayrağımızın Atatürk Anıtı, Shell Kavşağı, Lise Caddesi ve İstiklal Caddesi takip edilerek Cumhuriyet Meydanı’na kadar taşınması sırasında cadde kenarlarına ve evlerinin balkonlarına çıkan vatandaşlar, alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu.

SAMSUN’DA OLMASI GURUR VERİCİ
Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren yürüyüş sonunda bir konuşma yapan Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, “Spor aracılığı ile gençler arasındaki kültürel diyaloğu, dostluğu ve kardeşlik temalarını ön plana çıkarmayı hedefleyen ulusal alanda en kapsamlı organizasyon olan 16’inci Türkiye Koç Spor Fest Üniversite Oyunları 10-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi ev sahipliğinde Samsun’da gerçekleşmektedir. Samsun’da ilk adımın atıldığı 19 Mayıs 1919’un 100’üncü Yılında yapılıyor olması bize ayrı bir gurur ve heyecan vermektedir. Kutlu mücadelenin başlangıcı olan 100 yıl öncesini anlamak, anmak, tarihin bir parçası ve paydaşı olarak geleceğe birlik ve beraberlik içerisinde umutla bakmak için Samsun’da bulunmaktayız” dedi.

KURTULUŞ MEŞALESİNİ BURADA YAKTI
Vali Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Değerli arkadaşlar, bundan 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yok olmakta bulunan ve üstünde karabulutların dolaştığı Anadolu’da İstanbul’dan çıkarak Samsun’a gelerek, kurtuluş meşalesini burada yaktı. O yönüyle şehrimizde bir dizi etkinlikler yapıyoruz. Bu coşkuyu hep beraber yaşamaya çalışıyoruz. Bize bu günleri armağan eden ve Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekânları cennet olsun. 100’üncü Yıl kutlamaları öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılmaktadır. 100’üncü Yıl kutlamaları aynı zamanda 2023 yılına kadar devam edecek. Bizden sonra Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara illerinde gerçekleşecek. Bizim etkinliklerimiz de yıl boyu devam edecek. Bundan önce MEB robot yarışması ve 41. TRT Uluslararası Çocuk Şenliği’ni gerçekleştirdik” diye konuştu

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ KOLAY KURULMADI’
16’inci Koç Spor Fest Türkiye Üniversite Sporlarına ev sahipliği yapıyoruz vurgusu yapan Vali Osman Kaymak,” Bundan dolayı Koç Holding’e çok teşekkür ediyorum. Bayrak yürüyüşüne katılan misafirlere, Samsunlu gençlere ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Değerli katılımcılar Türkiye Cumhuriyeti kolay kurulmadı. Etkinliklerdeki asıl amacımız; Samsun’dan bütün gençliğe ve bütün dünyaya milli birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmak ve canlı tutmaktır. Bunun içinde milli beraberlik ruhuna ihtiyacımız var. İnşallah 19 Mayıs günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilimize teşrif edecekler. İnşallah 100’üncü yıl kutlamaları hem milli ruhun Samsun’dan Türkiye’ye ve dünyaya yansımasını sağlayacak, hem de Samsun’un tanıtımına büyük katkı yapacak. Ben spor müsabakalarının centilmence geçmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

PROTOKOL ÜYELERİNE ŞÜKRAN PLAKETİ VERİLDİ.
Konuşmaların ardından Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Efsane Güreşçi Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu’nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu’ya ve Efsane Atlet Halil Akkaş’a Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer tarafından şükran plaketi verilirken, daha sonra Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer tarafından katkılarından dolayı Vali Osman Kaymak ve protokol üyelerine şükran plaketi verildi. Ayrıca, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Bilgiç, 17. Koç Spor Fest Üniversite Oyunları’nın İzmir’de gerçekleştirilecek olması üzerine, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan’a Koç Spor Fest Üniversite Oyunları’nın bayrağını teslim etti.

ŞANLI TÜRK BAYRAĞININ ALTINDA YÜRÜDÜLER
‘Büyük Gençlik Yürüyüşü ‘ne ayrıca, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk, İbrahim Avcı, Sezgin Üçüncü, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve binlerce vatandaş katıldı.

Köksal ÖNER

 

DCIM100MEDIADJI_0068.JPG

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ