Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

‘BİLGİYİ BECERİYE DÖNÜŞTÜREBİLEN GENÇLER SAMSUN’DA YARIŞIYOR’

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda ülkemizle birlikte 17 ülkeden 5 bin 999 gencin katılımıyla 10-12 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenen ‘Yapay Zeka’ temalı 13’üncü Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın açılış törenine katıldı.

Açılış programına ayrıca, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, İlçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivili toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu açılış konuşmasını gerçekleştirerek, 13’üncü Uluslararası MEB Robot Yarışması için Samsun’da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

‘EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ ‘
Sayın Bakanım, Sevgili Genç Katılımcılar; İçerisinde bulunduğumuz bu yıl, Atatürk ve Silah Arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100’üncü Yılı. Malumunuz İstanbul’dan başlayarak Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara illerini kapsayan kurtuluş yolunda ülkemiz genelinde yıl boyunca spor, kültür, sanat gibi çeşitli faaliyetlerin yapılacağı bir yıl olacağını vurgulayan Vali Osman Kaymak,” 100’ üncü Yıl etkinlikleri kapsamında bugün burada başlayacak olan 13’üncü Uluslararası MEB Robot Yarışmasına ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Öncelikle bu organizasyonun Samsun’da düzenlenmesini sağlayan başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve değerli ekibine Samsun adına sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Samsun bir sanayi şehri, kültür şehri, ticaret şehri ve spor şehri olmasının yanı sıra 2018-2019 eğitim-öğretim yılı itibariyle İlimizde ilk ve ortaöğretimde yaklaşık 267 bin öğrencisi ve köklü üniversitelerden biri olan Ondokuz Mayıs Üniversitesiyle birlikte bu yıl içinde faaliyete başlayan Samsun Üniversitesi’nin açılmasıyla önlisans ve lisans olarak yaklaşık 55 bin öğrencisi ile tercih edilen bir eğitim şehri olmuştur. Bu bağlamda eğitim ve kültür şehri olma yolunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Bakanlığımızın koordinesinde olan Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri başarıyla yürütülmektedir” dedi.

‘KATKI VEREN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM’
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım toplantısından yola çıkılarak oluşturulduğunu belirten Vali Kaymak, “Samsun İli 2023 Eğitim Vizyonu Eylem Planı”na istinaden “Samsun Maarif Hareketi”, “Samsun Gelişim İzleme ve Geri Bildirim Sistemi”, “Samsun Akademi”, “İşte Oyun”, “Haydi”, “Müzede Bir Gün”, “Tabiatta Ders Var” ve “Geleceğe Kulaç Atıyoruz” Projeleri 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmayı destekler nitelikte hazırlanmıştır. Buna ek olarak Valiliğimiz himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Samsun Okuma Vakti” projesini 1 yıl önce sosyal medya aracılığıyla başlattık. Öğrencilerin yanı sıra aileler genci-yaşlısı hep birlikte televizyonlarını, tabletlerini, telefonlarını kapatarak her gün saat 20.00’da eline kitaplarını alıp okumaya başladılar. Bu projede başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Projemizi sahiplenen, katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum. İlimizde düzenlenen 13. Uluslararası MEB Robot yarışması ile gençler tasarımlar yapmakta, programlar yazmakta, yaratıcı düşünmekte dolayısıyla bu yapılandırılmadır. Bir öğrenme ortamı deneyimi yaşatmakta ve ayrıca öğrenciler eğlenceli zaman geçirmektedir. Ülkemizdeki meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artması toplumsal anlamda farkındalığın oluşması ve gençlerimizin bilgilerini beceri ile donatmasını sağlaması açısından bu organizasyonlar oldukça önemli işlev görmektedir. Dünyanın birçok ülkesinden gelen gençlerimizi Samsun’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Samsun tarihi, kültürü ile yeşil ve mavinin buluştuğu doğasıyla muhteşem bir yer. Burada bulunan geçlerimizi Samsunumuzun güzelliklerini keşfetmeye devet ederken, tüm yarışmacı arkadaşlarıma ekip ruhuyla çalışmalarını tavsiye ediyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.

‘SÖZ SAHİBİ OLACAĞI ÇOK NET OLARAK GÖRÜLÜYOR’
19 Mayıs’ın 100. yılında Samsun’da olmaktan mutlu olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçekçi yol bilimdir, akıldır. ‘Bu inanç ve düşünceyle Samsun’da hayata geçirmeye çalıştığımız Uluslararası Robot Yarışması ayrı bir anlam taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bunun gerçekleştirilmesinin gururu içerisindeyiz. Sürekli konuşulan bir kavram yapay zeka. Burada öne çıkan ülkelerin dünyada söz sahibi olacağı çok net olarak görülüyor. Önümüzde 2023 vizyonunda yapay zekanın Milli Eğitim Bakanlığı’nın temelinde yer alan bütün iş ve işlemlerinde prensiplerle yürüteceğimiz bir yol olarak göründü. Bu yol ve bu çalışmalar bizim için yapay zeka kavramının anaokulundan üniversite ve lisansüstü eğitim çalışmalarına kadar her basamakta yapay zekayı nasıl hayata geçireceğimizin işaret fişeğidir. Benim tecrübelerim şunu gösteriyor. Eğer gençlere bir imkan sağlanırsa, onlar için belirli bir atmosfer oluşturulursa son derece başarılı projeler çıkartıyorlar. Her zaman yeniliklere açık vizyon sahibi gençler görmek bizi mutlu ediyor. Büyük bir ivme kazanan 2023 çalışmalarımızla yapay zekanın yardımıyla bütün sektörlerimiz gelişecektir diye düşünüyorum. Türkiye’de robot teknolojisi büyüyor gelişiyor. Dünya çapında ödüllerimiz var. Çok daha büyük projelere imza atacağımızı düşünüyorum. Robot teknolojisinin Nobel’i olan ödülü neden bizim gençlerimiz almasın. Bu salondaki gençlerden bu ödülü bekliyoruz” şekline konuştu.

VALİ OSMAN KAYMAK İLE BİRLİKTE YARIŞMA ALANINI GEZDİ.
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk konuşmasının ardından Temalı Robot Kategorisi kura çekimini gerçekleştirdi. Kura çekimi ile birlikte yarışmayı başlatan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, Vali Osman Kaymak ile birlikte yarışma alanını gezdi. Daha sonra gençlerin yaptığı robotların yer aldığı ‘Robot Sergisi’nin açılışını Vali Osman Kaymak ile birlikte gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, sergideki robotları inceleyerek, öğrencilerden yapım aşamasıyla ilgili bilgi aldı. 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında ilimizde gerçekleşecek olan 13’üncü Uluslararası MEB Robot Yarışmasına bu yıl Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, KKTC, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adaları ve Türkiye’de dahil olmak üzere 17 ülke, 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot katılıyor. Yarışma lise ve üniversite öğrencilerinin bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesinin yanı sıra endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ‘Yapay Zeka’ Temalı 13.Uluslararası MEB Robot Yarışması’, Temalı Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansız Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta) ve Serbest Proje olmak üzere toplam 12 kategoriden oluşuyor.

Köksal ÖNER

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ