Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

OMÜ VE SAMSUN ŞEHİTLERİMİZ İÇİN TEK YÜREK OLDU

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü dolayısıyla,

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü dolayısıyla, şehitlerimizin aziz hatırasını anmak ve Çanakkale ruhunu yaşatmak için ikinci kez düzenlediği “18 Mart Şehitler Yürüyüşü”, Üniversitenin, Samsun protokolünün ve Samsunluların geniş katılımıyla gerçekleşti.

Üniversite ve toplum buluşmasının en özel örneklerinden biri olan yürüyüşe; çocuk, yaşlı, genç her kesimden on binlerce vatandaş katıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla şehitler ve vatan için atılan sloganlarla yürüyen coşkulu kalabalık, Samsun sokaklarını kırmızı beyaza boyadı. Ayrıca yürüyüşe eşlik eden 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu Bando Takımı da yürüyüşe ayrı bir ruh kattı.

ATATÜRK ANITI’NA KADAR DEVAM ETTİ
-“Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet”, “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez”, “Çanakkale Geçilmez”, “Vatan Sana Canım Feda” “Her Şey Vatan İçin”, “Çanakkale Ruhu Dimdik Ayakta” gibi sloganlarla ve “Allahü Ekber” nidalarıyla Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nden başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na kadar devam etti.Burada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı ve coşkulu bir şekilde İstiklal Marşı okundu.

YÜRÜYÜŞE BÜYÜK KATILIM OLDU
Ondokuz Mayıs Üniversitesi, personeli, akademisyeni ve öğrencileriyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yürüyüşteki yerini aldı. Samsun Valiliğinin himayesinde düzenlenen yürüyüşe ayrıca; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekilleri, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, fakülte dekanları, akademisyenler, idari personel, lise ve üniversite öğrencileri ile Samsun halkı katıldı.

‘ÇANAKKALE’Yİ ÇANAKKALE YAPAN VATANDIR’
Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “Çanakkale Zaferimizin 104. yılını kutlamak, şehitlerimizi anmak ve Çanakkale ruhunu yaşatmak için düzenlediğimiz etkinliğe katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bugünkü etkinliğin ardından hepimiz evlerimize, iş yerlerimize döneceğiz. Ama o gün bu vatan uğruna Çanakkale’de savaşan kahramanlarımız evlerine dönmeyeceklerini biliyorlardı. Çanakkale’yi Çanakkale yapan vatana düşman ayağını bastırmayan, namusuna dokundurtmayan o asil ruhtur. Çanakkale demek, Çanakkale’yi geçilmez yapan Mehmetçiklerimiz demek. Çanakkale demek Seyit Onbaşı demek, kınalı kuzular demek, Mustafa Kemal demektir. Çanakkale, milli birlik ve beraberlik ruhuyla her türlü güçlüğün üstesinden gelinebileceğin ispatıdır” diye konuştu.

‘ÇANAKKALE RUHUYLA BERTARAF EDEBİLİRİZ’
Çanakkale Zaferiyle asırlık Türk yurdunun düşmana çiğnetilmediğinin altını çizen Rektör Sait Bilgiç : “Böylece milli birlik ve beraberlik ruhuyla hareket edildiği zaman her türlü güçlüğün üzerinden gelineceği ispat edilmiş, Türk komutan ve askerleri dünya askerlik tarihine geçmiştir. Bugün de ülkemize yöneltilen iç ve dış tehditleri ancak Çanakkale ruhuyla bertaraf edebiliriz. Ecdadın bize bıraktığı bu kutsal vatan topraklarını biz de bizden sonrakilere daha güvenli ve güçlü bir şekilde bırakmakla yükümlüyüz. Bunun gereği olarak da Çanakkale ruhunu yaşatmakla birlikte çok çalışmak, çok üretmek zorundayız. Düşmana muhtaçlıktan kurtulmak zorundayız ”dedi.

‘SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM’
Milli Mücadeleye bizzat katılan İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitlerine yazdığı “Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!” dizelerine sahip “Çanakkale Şehitlerine” adlı ölümsüz eserini de okuyan Rektör Bilgiç, “Çanakkale başta olmak üzere bu topraklar için toprağa düşmüş olan bütün şehitlerimizi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet, şükran ve rahmetle yâd ediyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsunYakın bir zamanda, Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan Müslümanları da unutmayan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “İbadet halindeki Müslümanları katleden terörist saldırıyı şiddetle kınıyor, şehitlere Allah’tan rahmet gazilere şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

18 MART ŞEHİTLER YÜRÜYÜŞÜ” SONA ERDİ
Rektör Bilgiç’in konuşmasının ardından Rektör Danışmanı ve İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Yılmaz, tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okudu ve yaptırdığı dualarla eller şehitler için semaya kalktı. Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’in Samsunlularla hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından “18 Mart Şehitler Yürüyüşü” sona erdi. Öte yandan 100 posta memuru, Çanakkale’de yazılmış orijinal 100 mektubu, “Ecdattan Mektup Var” etkinliği çerçevesinde, Atatürk Anıtı’ndaki törende, biri de Rektör Bilgiç’e olmak üzere protokol üyelerine ve vatandaşlara dağıttı.

Köksal ÖNER

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ