Sönmezler Fırın
Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

86 YAŞINDAKİ İHTİYAR DELİKANLIYI ZİYARET ETTİK

Bugün 86 yaşındaki ihtiyar delikanlı RESAİ YILMAZ amcamızı Beşyol’da ki ofisinde ziyaret ederek, hem geçmişi andık hem de sohbet ettik.

Dile kolay, ömrünün son 60 yılını Bafra’sına adadı. Bafra’sını o kadar çok sevdi ki; 60 yıl içerisinde kutsal hizmetlerinden dolayı onlarca plaket, ödül ve altın rozetler aldı.

Kimden bahsediyoruz? 50 yıllık muhtar, ‘dede’ diye tabir edilen Resai Yılmaz’dan söz ediyoruz.

Bugün 86 yaşındaki ihtiyar delikanlı RESAİ YILMAZ amcamızı Beşyol’da ki ofisinde ziyaret ederek, hem geçmişi andık hem de sohbet ettik.

86 yaşındaki Resai Yılmaz, geçmişi anlatırken gözleri dolu dolu oldu.

Resai Yılmaz’ın hayatta hiç sevmediği bir şey var ki; “O da vefasızlık” onun için “ahde vefa” her şeyden önce gelir. Bir röportaj yaptık ve kendisine sorduk; Seni tanıyoruz ama, bir de Resai Yılmaz’ı kendisinden dinleyelim.

“60 YILDIR BAFRA’MIZA HİZMET VERDİM”

“İbrahim yeğenim, sana çok teşekkür ediyorum. Sende Bafra’nın çok hayırlı bir evladısın. Allah sen ve senin gibi iyi niyetli, hizmetkar evlatlarımıza sağlık ve afiyetler versin.

60 yıldır Bafra’ma hizmet vermeye çalıştım. 1934 yılında Bafra’da doğdum, bugün geriye baktığımda benimle arkadaş olan dostlarımın çoğunluğu ya vefat etti, yada hasta. Ölenlere Allah c.c’den rahmet, kalanlara da Allah c.c’den sağlık ve afiyetler diliyorum.

Emsallerimden birkaç kişi kaldık. Demem o ki; Bafra’ma 60 yıldır hizmetler verdim. Şöyle sıralarsak,

1963-1999 30 yıl Bafra Kızılay Başkanlığı yaptım. Kızılay’ın bulunduğu binayı biz satın aldık. Önemli hizmetlere imza attım. Bu yıllar içerisinde Kızılay Genel Merkezine Ankara’ya davet edildim. Bana o zamanın Kızılay Genel Başkanı Profesör Doktor Recai Ergüder ‘altın madalya’ takdim etti. O anımı hiçbir zaman unutamam.

İbrahim bey, ben geçmişim ve anılarımla yaşamayı çok seviyorum. Vicdanım rahat… Huzurluyum… Bu yıllar içerisinde geriye baktığımda başta Kızılay olmak üzere, Madeni Sanatkarlar binasına kadar önemli projelerde ve eserlerde imzam var.

“50 YIL KIZILIRMAK MAHALLESİ MUHTARLIĞI YAPTIM”

Resai YILMAZ 50 yıl Kızılırmak Mahallesi Muhtarlığı yaptığını, 42 sene karşısına rakip çıkmadığını da vurgulayarak şöyle devam etti;

“1965-79 yılında 15 yıl Bafra Berberler Derneği Başkanlığı yaptım. Burada da hizmetlerimden dolayı altın rozetle ödüllendirildim.

1967-2014 arası 50 yıl Kızılırmak Mahallesi Muhtarlığı görevini sürdürürken, inanın karşıma 42 yıl rakip bile çıkmadı. Ben şahsınızda Kızılırmak mahallesi sakinlerine buradan selam ve saygılarımı gönderiyorum. Allah her birinden tek tek razı olsun.”

“BEN DEMEZDİM BİZ DERDİK”

1972-76 yılları arasında Bafra Ziraat Odası’nda 5 yıl Meclis Başkanlığı yaptığını da ifade eden Resai YILMAZ;

“ Burada da şahsıma altın rozet takdim ettiler. 1982 yılı benim için çok anlamlı ve çok manidar bir yıldır. Zira Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından takdirname ile ödüllendirildim. 1983 yılında başta Bafra Kaymakamlığı olmak üzere çeşitli kaymakamlardan ve belediye başkanlarından plaketle taltif edildim. 1984-2014 yılları arasında ise 31 yıl madeni sanatkarlar odası başkanlığı yaptım.

Burada benden önce 26 yıl içerisinde 10 tane Başkan değişmiş, bunlardan şu an 9 tanesi hakkın rahmetine kavuştu. Allah c.c gani gani rahmet eylesin. İbrahim, sevgili yeğenim; Madeni sanatkarlar odası başkanlığına 1984 yılında geldiğimde, inanın ne odası ne sandalyesi ne masası vardı. Kolları sıvadık, üyemizde azdı. 300’e yakındı. Şu an odanın benim dönemimde 900’e yakın üyesi bulunuyordu.

Üyelerimizle her zaman bir araya gelir, ne yapacağımızın görüş alışverişini yapardık. Hep kendilerine sorardım, “ben demezdim, biz derdik. Bu nedenle başarılı olduk. İşte küçük Sanayi’nin girişinde madeni sanatkarlarımız için yaptırdığımız bina bugün biz sanatkarların ‘gurur tablosudur. Bilhassa Düğün salonu yaz sezonunda, düğün ve nişanlara verildiğinde hatırı sayılır maddi katkı sağlıyor. Her ne kadar ben başkanlığı bıraktıysam da zanaatkarlarımıza bıraktığım eserler benim için ve arkadaşlarım için çok anlamlıdır.” Dedi.

“FENERBAHÇELİ DOĞDUM, FENERBAHÇELİ ÖLECEĞİM”

Fanatik koyu bir Fenerbahçeli olduğunu da vurgulayan 86 yaşındaki ihtiyar delikanlı Resai YILMAZ;

“Yaptığımız eserler ortada, ben onları cebime koyup da bir yerlere taşımadım. Ben eski Başkan olarak yeni yönetimden de bir ağabeyleri olarak ileriye dönük projeler üretip, hizmetler vermesini istirham ediyorum. Bizim için zanaatkar çok önemlidir. Zaten zanaat yavaş yavaş tarih olmaya başladı. Daha doğrusu zanaatkar yetişmiyor.

Ben Resai Yılmaz olarak, şu an ne yapıyorsun diye bir soru soracak olursan, şu an BAFRA FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ BAŞKANLIĞINI yürütüyorum. Koyu bir Fenerbahçeliyim. Diğer takımların taraftarlarına da ayrıca saygı duyuyorum.

20 yıldır Başkanlık yapıyorum. Aynı zamanda Kurucu Başkanım.

Ancak Fenerbahçe’miz ne yazık ki, Süper Ligin alt sıralarında yer alıyor. Bu da biz Fenerbahçelileri oldukça üzüyor. Çok dürüst bir Başkanımız var. Biz bu Başkanla önümüzdeki sezon hem Türkiye’de hem de Avrupa’da başarıyı yakalayacağız.

Ben Fenerbahçeli doğdum, Fenerbahçeli öleceğim…”

ELİT KENT SİTESİNİN DE BAŞKANLIĞINI YAPIYORUM”

86’lık ihtiyar delikanlı Elit Kent sitesi gibi onlarca ailenin ikamet ettiği sitenin Başkanlığını üstlenmiş. Bu konuda da şöyle konuşuyor;

“Elhamdülillah sağlık durumum çok iyi.

Sağ olsunlar ELİT KENT sakinleri 2 yıldır Resai amcalarını, diğer ifade ile Resai dedelerini Yönetim olarak Başkanlığa layık gördüler.

Elit Kent sitesi, Eğitim ve Kültür seviyesi yüksek bir topluluğa ait site…

Burada en az 20 ye yakın Savcı ve Hakim de ikamet ediyor…

Ben kendilerine, beni bu göreve layık gördüklerinden dolayı bir kez daha TEŞEKKÜR ediyorum.

Size de, beni hatırlayarak ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ