Sönmezler Fırın
Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

GENÇLERİMİZE KADIN HAKLARI KONUSUNDA FARKINDALIK KAZANDIRMAYI GÖREV BİLİYORUZ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü, Üniversitenin çeşitli yerlerinde düzenlenen bir dizi etkinliklerle kutladı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM) , Mühendislik Fakültesi ve Eğitim Fakültesinin ortaklaşa düzenlediği kutlama töreninde “İlk Adımın 100. Yılında Çalışma Hayatında Kadın” konulu panelle kadınların sorunları tartışıldı. Etkinlikte Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Topluluğu mini bir konser de verdi. Ayrıca Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seher Balcı, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

‘KADINLAR ERKEKLERLE EŞİT OLANAKLARDAN FAYDALANMALI’
Törenin açılış konuşmasını yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM) Müdür Vekili Doç. Dr. Hatice Kumcağız, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadınların sorunlarını dile getirmeyi amaçladıklarını belirterek ,“Ne yazık ki dünyanın pek çok ülkesinde kadınlara yönelik baskı, şiddet ve mobbing hâlâ devam etmekte. Toplumun en etkili, yönlendirici ve birleştirici unsuru olan kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece kadın sorunu değildir. Demokratik ve ileri bir toplum oluşturmak için kadınların güçlendirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, siyaset gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanmaları büyük önem taşımaktadır. Kadınların yer alamadığı hiçbir sosyo-kültürel ve siyasi hareketin başarılı olamayacak. Bizler OKTAM olarak kadınlara ulaşmayı ve seslerini duyurmayı görev edindik. Kadınların sorunlarının çözümü için kamuoyu ve farkındalık oluşturmak için çalışmalarımız her zaman devam edecektir” dedi.

‘KADINLARA SEVGİ, SAYGI VE ADALET ÇOK DAHA FAZLA’
8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması için yaşanan tarihsel süreci katılımcılarla paylaşan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli de Türkiye’de kadınların, erkeklere oranla daha az istihdam edildiğinin altını çizdi. Mühendislik mesleğinde istihdamın daha da az olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Elevli, mühendislik öğrencilerininse sadece yüzde 35’in kadın olduğunu belirtti. Türk kültüründe kadına verilen değerin büyük olduğunu ifade eden Birol Elevli, “Kadın ve erkek birbirini tamamlayan bireylerdir. Toplumda dengeli bir iş bölümü toplumun gelişimiyle direkt alakalıdır. Kadınlar ne kadar iş hayatına katılırsa toplumsal gelişmemiz o kadar fazla olacaktır. Yılların bana öğrettiği şey kadının olduğu yerde sevgi, saygı ve adaletin çok daha fazla olduğudur” diye konuştu.

‘TÜRK TOPLUMUNDA KADININ YERİ DİĞER TOPLUMLARDAN DAHA DA İLERİDE’
Bugün pek çok ülkede kadınların toplumsal sorunlarının dillendirildiğini ve bu sorunların çözümleri üzerinde konuşulduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “Türk toplumunda kadının yeri batımızda ve doğumuzdaki toplumların daha ilerisinde. Bunu, Orhun Abidelerinden başlayarak Türk devlet yönetimine kadar pek çok alanda görmemiz mümkün. Kendini ve eşini tanıtırken “Ben sizin hanınızım, bu da benim hanım.” diyen bir Hakan, Veda Hutbesi’nde insanların birbirleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadınların haklarından ilk kez resmi olarak bahsetmiş Yüce bir Peygamber, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok hakkı kanunlara dayandırarak veren Ulu bir Önder, Türk toplumunda kadının yerini tespit etmede somut örneklerdir “ şeklinde konuştu.

‘KADIN HAKLARI KONUSUNDA HASSASİYET VE FARKINDALIK KAZANDIRMALIYIZ’
Kadın ve erkek arasında biyolojik anlamda bir ayrım bulunduğunu ama ayrımcılığın asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan Rektör Sait Bilgiç, “Kadın zarafetiyle şekillenen bir sosyal hayata ve gelişmiş bir topluma kavuşmamız için kadının sosyal hayata daha çok katılması gerektiğini unutmamalıyız. Biz üniversiteler olarak özellikle gençlerimize bu konuda hassasiyet ve farkındalık kazandırmayı bir görev olarak biliyoruz. OMÜ de çalışanları ve öğrencileri bakımından kadın oranının oldukça yüksek olduğu bir üniversite. Akademisyenler bakımından da bu oran yüzde 50’ye yakın. Dünyayı sevgiyle dolduran kadınlara ihtiyacımız var. Dünyayı sevgiyle dolduran kadınlarımızın, kadınlar gününü kutluyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

‘KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ GELECEKLE İLGİLİ GÜZEL ÖNERİLERE VESİLE OLSUN’
Son dönemlerde kadına verilen değerin artmasıyla birlikte kadınların daha çok sosyal ve siyasi hayata katılabildiğini kaydeden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin “Her şeyden önce bu tarz etkinlikler, kadın sorunlarının tartışılmasına olanak vererek bir farkındalık oluşmasını sağlıyor. Bu nedenle çok önemsiyorum. Burada ve Samsun’un çeşitli yerlerinde yapılan etkinliklerin, Türk toplumunun gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Bir eğitimci olarak kız öğrencilerin eğitime daha çok önem veriyoruz .Dün İstiklal Savaşı’nda erkeğin yanında mücadele veren kadın, bugün de sosyal hayatta yerini almalı. Kadınların, Kadınlar Gününü kutluyor etkinliklerin gelecekle ilgili güzel önerilere vesile olmasını diliyorum ” İfadelerini kullandı.

‘KADINI NESNE POZİSYONUNDAN ÖZNE POZİSYONUNA TAŞIMA GAYRETİNDE OLDUK’
Kadınların emekle özdeşleşen özel gününü tebrik ederek konuşmasına başlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Bugün burada gerçekleşecek panelin konusun 100’üncü Yılı içermesi çok değerli. Ülkemizin kuruluşundan bu güne kadar kadının yaşadığı 100 yıllık serüveni değerlendirmek çok önemli. Dinimize, medeniyetimize ve özümüze döndüğümüzde toplumumuzda kadının yeri çok açık. Çok uzun yıllar bu konu eşitlik kavramı üzerinden tartışıldı. Oysa kadın ve erkeğin eşit olmadığı gerçeğinden yola çıkarak bunun da bir eksiklik olmadığını kabul etmeliyiz. Hatta bazı yönlerden kadının daha üstün olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla bu konuya eşitlik üzerinden değil adalet üzerinden bakmamız gerekiyor. Bunun yanında yine kadın sürekli şiddetle anılıyordu. Kadın ve şiddet aynı cümlede geçmeye mahkûmmuş gibi algılandı” dedi.

‘TARİHTE İLK DEFA BU DÖNEMDE KADININ MECLİSTE TEMSİLİ YÜZDE 17’YE ÇIKTI’
Kadını yaşadığı şiddetten kurtaracak önlemleri almak, devlet olarak kadının yanında olmak tabi ki çok önemli ama kadını şiddetin ötesinde farklı bir alana taşımak adına bir irade göstermek gerekliydi vurgusu yapan Karaaslan,” Bugün geldiğimiz noktada başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bizler, bu ülkenin geleceğine yön veren kadrolar olarak kadını nesne pozisyonundan alıp özne pozisyonu yapmanın gayreti içerisinde olduk. Bunu da son zamanlarda yaptığımız yasal düzenlemelerle, kadının annelikle kariyeri arasında bir tercih yapma zorunluluğunu ortadan kaldırarak yaptık. Getirilen yeniliklerle, çocuğunun bakım ihtiyaçlarının giderilmesiyle, iş hayatında önünün açılmasıyla kadın artık bir tercih yapmak zorunda değil.Kadının son yıllarda siyasi alanda daha çok yer aldı.Atatürk kadınlara gelişmiş dediğimiz ülkelerden çok daha önce seçme ve seçilme hakkı verdiği halde uzun süre kadınlar siyasete pek giremedi. Tarihte ilk defa bu dönemde kadının mecliste temsili yüzde 17’ye çıktı. Bu elbette yeterli değil. Sadece mecliste değil siyasi hayatın her alanda kadınların daha fazla katılımını hedefliyoruz” diye konuştu.

‘ÇÜNKÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMADIĞI SÜRECE HİÇBİR ŞEYİN ANLAMI YOK’
Hükümetin, siyasetin yanı sıra kız çocuklarının eğitimi hususunda da verimli çalışmalar yaptığına işaret eden Karaaslan “Kadını sadece işe başladığı tarihle değil, aynı zamanda ailesiyle, yaşadıklarıyla bir bütün olarak algılıyoruz. Çünkü sürdürülebilir olmadığı sürece hiçbir şeyin anlamı yok. Başta biz kadın milletvekilleri olmak üzere omuzlarımızdaki sorunların elbette farkındayız. Ancak konulara kadın erkek ayrımı üzerinden bakmamalıyız. Kadın güçlenirse, aile güçlenir. Aile güçlenirse de toplum güçlenir” dedi.

KONUŞMALARIN SONUNDA BİRER SUNUM YAPTILAR
“İlk Adımın 100’üncü Yılında Çalışma Hayatında Kadın” konulu panelle devam eden etkinlikte panel başkanı Doç. Dr. Hatice Kumcağız, Doç. Dr. Mucize Ünlü, Dr. Öğr. Üyesi Aslı Çalış Boyacı ve OMÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ayşe Güdükçam kadının iş hayatında karşılaştığı olumlu ve olumsuz koşulları tartıştı. Doç. Dr. Mucize Ünlü. “Cumhuriyet Sonrası Dönemde Kadın Hakları”, Ayşe Güdükçam da “İş Yaşamında Kadın” konulu birere sunum yaptı. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezindeki etkinliğin sonrasında Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve beraberindekiler Tıp Fakültesi Hastanesi Doğum Servisindeki hasta ve çalışanları ziyaret ederek karanfil dağıttı. Yaşam Merkezine geçen protokol üyeleri, öğrencilerle de bir araya gelerek onlarla beraber yemek yiyerek sohbet etti.

Köksal ÖNER

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ