Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

‘GELECEKTE EN ETKİLİ ALAN TARIM OLACAK’

‘GELECEKTE EN ETKİLİ ALAN TARIM OLACAK’

‘GELECEKTE EN ETKİLİ ALAN TARIM OLACAK’

‘GELECEKTE EN ETKİLİ ALAN TARIM OLACAK’

Ondukuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Türkiye’de Tarım Öğretiminin 173’üncü yıl dönümü Vali Osman Kaymak’n katlımı ile düzenlendi.

Vali Osman Kaymak, Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy eşliğinde Ziraat Fakültesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu stantları gezdi.

Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler adına 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde Ziraat Fakültesine birincilikle yerleşen Bahçe Bitkileri Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Büşra Pazarlı ve ardından Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Hasan Önder törenin açılış konuşmasını yaptı.

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Doç. Dr. Tekin Kara ise konuşmasında ziraat fakültelerinden mezun olan öğrencilerin istihdam sorunlarına çözüm olarak fakülte ve sektör arasında dayanışma ve iş birliğine gidilmesi hususunu dile getirdi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK BİR TARIM POTANSİYELİNE SAHİP
Tarımın, tarımsal üretimin ve dolayısıyla ziraat mühendislerinin hayatın olmazsa olmazı olduğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy yaptığı konuşmasında, “Hollanda’nın yıllık tarım ürünleri ihracatının 100 milyar avro olduğunu biliyoruz ve bunun 9 milyar avrosu tarım teknolojisinden.

Bir tarım ülkesi olarak düşündüğümüz Türkiye’nin ihracatı ise 10-15 milyar avro civarında. Değişik iklim ve toprak şartlarıyla -Çarşamba ve Bafra Ovaları bizim avantajımız, büyük ovalarıyla ve kültürüyle Türkiye büyük bir tarım potansiyeline sahip. Mevcut potansiyelimizle ülke olarak kısa zamanda uzay, makine, otomotiv, bilişim teknolojilerinde dünyada lider olmamız kolay gözükmüyor ama unutmayalım ki sahip olduğumuz potansiyelle dünyanın lider tarım ülkelerinden biriyiz. Hâlâ nüfusumuzun yaklaşık dörtte birinin tarım sektöründe olması yine önemli bir avantajımız ve önemli bir ihracat potansiyeline sahibiz.” dedi.

ZİRAAT FAKÜLTELERİNE YÖNLENDİRMEMİZ GEREKİYOR
Türkiye tarımda lider ülkelerden biri olarak en iyi ziraatçileri yetiştirmekle yükümlü olduğunu vurgulayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy ,”Dünyayla ancak bu anlayış ve yaklaşımla rekabet edebiliriz.

Eğer elma yetiştirilecekse bu işi Amerika, Almanya yahut İtalya değil, Türkiye yapmalı yani bu üretime dair projelerimiz dikkate alınıp değerlendirilmeli. İyi öğrenci bulmamızın yolu biraz da sivil toplum örgütlerinin, devletin kaynak ve burslarından geçiyor. İyi araştırıcıları ve elemanları ziraat fakültelerine yönlendirmemiz gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulunun da son dönemlerde hakikaten çok önemli girişimleri var ki ziraat fakültelerine dereceyle giren ilk 3 öğrenciye tüm bölümlerde bin liraya yakın burs veriyor” diye konuştu

DEĞİŞMEYEN TEK MESLEK OLACAĞI VURGUSU YAPILDI
Ondokuz Mayıs Üniversietsi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan yaptığı konuşmasında, “Tarım tarihi insanlık tarihiyle eşdeğerdir” diye yazar bütün kaynakları. Yani tarım insanlığın var olduğu günden bugüne kadar etkili olmuştur.

İktisat tarihi ve ekonomi tarihine baktığımızda, tarımın temel meslekler olduğunu diğer mesleklerinde olacağını ama zaman içerisinde değişeceğini fakat tarımın asla değişmeyen tek meslek olacağı vurgusu yapılmıştır. Türkiye’de tarım eğitiminin başladığı yıl olarak 1891 olarak belirtirler. Ben buna katılmıyorum. Bana göre eğitim, tarımın başladığı günden bu yana var” dedi.

 

PİYASAYI İZLEYEMEME GİBİ SORUNLARIMIZ DA VAR
Günümüze kadar sadece ziraatçılar değil büyük bir iş birliğiyle çok önemli işlerin yapıldığını hatırlatan Ondokuz Mayıs Üniversietsi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan ,”Dünyada hemen hemen her üründe ilk sıralardayız.

Kaliteyle ilgili, standart ürün üretilmesi, piyasayı izleyememe gibi sorunlarımız da var. Sadece eğitimi ziraat mühendisinin, teknikerinin eğitimi olarak görmemeliyiz. Eğitim esasında tarım sektörü içerisinde olan bütün paydaşları içine alan bir sorumluluktur. Sadece eğitimcilerin değil eğitimi alan kişilere de görev düşmektedir

. Dünya değişiyor bizlerin de eğitim öğretim yöntemlerimiz, materyallerimiz, eğitim teknolojilerimiz de bu çerçevede gelişmeli ve değişmelidir. Çok şeyi başardığımızı, çok şeyi başaracağımızı da düşünüyorum. Bu güzel günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.” diye konuştu.

TARIM KENTİ OLDUĞUNU KABUL ETMEK DURUMUNDAYIZ
Ülkemizde tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri, 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de ayamama çiftliğinde kurulan “mekteb-i zirai şahane” ile başladığını ifade eden Vali Osman Kaymak ,”Bu tarihten itibaren 10 Ocak gününü kapsayan hafta, “tarım haftası” olarak kutlanmaktadır. Samsun’da şu an halkımızın %50’ye yakını tarımdan geçimini sağlıyor. Samsun halkının %30’u tarımda bizzat çalışıyor.

O anlamda Samsun’un bir tarım kenti olduğunu kabul etmek durumundayız. O yönüyle de devletimiz Ziraat Fakültesini buraya kurarak, tarımsal araştırma merkezleri, laboratuvarlar, Tarım İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerimizin olması anlamında devletimiz her zaman Samsun’un tarımda öncü il, araştırılacak ve desteklenecek iller arasına alarak güçlendirmiştir” ifadelerine yer verdi.

 

ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA GIDAYA OLAN İHTİYAÇ BELLİ
İnsanların her zaman üretmesi gerektiğini söyleyen Vali Osman Kaymak,“İlimizde çok ciddi çalışmalar yapılmış. Bununla birlikte tarımda neredeyiz? Durumumuz nedir? Daha nasıl iyi olabiliriz? konularında tarım müdürlerimizle, veterinerler ve diğer ilgili müdürlerle birlikte sahada olacağız.

Ülkemizde ve dünyada gıdaya olan ihtiyaç belli Dünyanın geldiği durum belli. O yönüyle şüphesiz eğitimin önemi ortada. O yüzden biz bu işleri eğitimle çözmek durumundayız. Yetiştirdiğimiz ziraat mühendisleri KPSS’ye girerek devlet bana iş verecek diye konuştu.

Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ