Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA GAZETECİLER DERNEĞİNDEN 10 OCAK MESAJI

BAFRA GAZETECİLER DERNEĞİNDEN 10 OCAK MESAJI

Basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmasının 57.yılında büyük bir değişime uğradığına dikkat çeken Bafra gazeteciler derneği Başkanı İbrahim ALAÇAMLI “Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kabul ettiğimiz bu günde zamanla söz konusu yasa delinerek gazetecilerin birçok hakkı elinden alınmıştır.

Çalışan gazetecilerin o kadar çok hakkı delindi ki bizler bunu artık bir kutlama değil dayanışma günü olarak kutlamaya başladık” dedi.

GAZETECİLER İÇİN YASA ÇIKARILMALI

Sektörde yaşanan sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini de ifade eden ALAÇAMLI, “Daha iyi haklara sahip olacağımız bir 10 Ocak diliyorum.

Medyanın, gazetelerin, Televizyonların ve İnternet medyasının desteklenmesi gerektiğini savunuyoruz. Mesleğimizin sorunları çok fazla ve bunların başında gazetecilerin bir kimliğinin olmaması geliyor.

Bir gazetecilik yasası yok. Mesela bir avukat veya doktor, belirli eğitim ve kademelerden geçerek meslek hakkını elde edebiliyor ancak bizim mesleğimizde eline fotoğraf makinesi ya da kamera alan ve bir iki satır not tutan insanlar ‘gazeteci’ olduklarını iddia ediyorlar.

Biz diyoruz ki acilen bir gazetecilik yasası çıkarılmalı ve meslekteki etik sorunun önüne geçilebilmeli” diye konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ