Sönmezler Fırın
Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ÜNYE’DE, UFKA YOLCULUK 7 ‘İNCİ BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASI’ DÜZENLENDİ

ÜNYE’DE, UFKA YOLCULUK 7 ‘İNCİ BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASI’ DÜZENLENDİ

ÜNYE’DE, UFKA YOLCULUK 7 ‘İNCİ BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASI’  DÜZENLENDİ

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK) tarafından ‘Ufka Yolculuk 7 ‘inci bilgi Ve Kültür Yarışması’ Tanıtım Toplantısı Ünye Ticaret Borsası Konferans Salonunda düzenledi

Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK) tarafından Paylaş’ sloganıyla bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Güzel Ahlak’ konulu ‘Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’ Tanıtım Toplantısı, gerçekleştirildi.

‘GÖNÜLLERE DE KAZIMAK GEREKİYOR’
Kuranı Kerim Tilavetiyle başlayan toplantıya Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde bulunan okullarda görevli idareci, öğretmen ve yarışma gönüllüleri katıldı. Toplantıda konuşan Ünçek Başkanı Hüseyin Dikici, “İslamın en büyük güzelliği ahlaki konularda kapsayıcı ama bir o kadar da pratik önerilerle hayatın her alanına dair yaşam tarzı sunmasıdır. Kur’anı Kerimi temel alan ve Peygamber Efendimizin hayatından somut örnek olarak aktarılan güzel ahlak, hem bireyi hemde toplumu dönüştürecek en temel bileşendir. Bizler de bu yolun birer neferi olarak Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması sayesinde insanlarımızın; ahlakını güzelleştiren, iyi insan, sevilen dost, değer gören ve takdir edilen birey olmasını sağlamaya gayret gösteriyoruz. İrfani bilgiyi sadece akıllara değil gönüllere de kazımak gerekiyor. Çünkü bilgi akla, tecrübe gönle hitap eder. Akıl ve gönül medeniyetinin yıllarca hüküm sürdüğü bu topraklarda istersek güzel ahlak ülkesinin inşa edilmesini yeniden sağlayabiliriz. Bu hedefler doğrultusunda biz de Ünçek olarak yarışma süresince topyekün sahalarda olacağız. Bizlere bu kutlu yolculukta gönlünü açan, yarışmamız için maddi manevi destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

‘DÖRT FARKLI KATEGORİDEN OLUŞUYOR’
Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması İl Sorumlusu Halil İbrahim Uygur “Bu yılki konusu ‘Güzel Ahlak’ olan yarışmamızın başvuruları 1 Kasım 2018 tarihi itibariyle başladı. Son başvuru tarihi 16 Şubat 2019. Yarışmacılarımız www.ufkayolculuk.com internet sitesinden ücretsiz başvuru yapabilir. Bu sene Ufka Yolculuk yarışmasının formatında bazı değişiklikler yapıldı. Geçen senelerden farklı olarak bu sene “ilkokul Kategorisi, Ortaokul Kategorisi, Lise Kategorisi ve Arapça Kategorisi” olarak toplamda dört farklı kategoriden oluşuyor. Online Sınav ve Yazılı Sınav olmak üzere iki aşamalı sınav yapılacaktır. Kayıt yaptıran yarışmacılar 17-18 Şubat 2019’da ve iki gün sürecek online sınava, istedikleri bir vakitte interneti olan herhangi bir bilgisayar, tablet, pc veya akıllı telefondan giriş yapabilecekler” diye konuştu

‘BİDAYETÜ’L HİDAYE’ ADLI ESERDEN YAPILACAK’
Online sınavda 50 puan ve üzeri alan yarışmacılarımız 17 Mart 2019’da yapılacak olan yazılı sınava girmeye hak kazanacaklardır. Yarışma kitapları hakkında bilgi veren Ünçek Yönetim kurulu Üyesi İshak Sarı “İlkokul kategorisi için Psikolog Semiha Bahadır’ın kaleme aldığı ‘Güzel Ahlak Yolculuğu’ adlı eserden, Ortaokul kategorisi için Psikolog Semiha Bahadır’ın yarışma için hazırladığı ‘Erdemler Kampı’ adlı eserden, Lise kategorisi için İmam-ı Gazali’nin “İhya’u Ulumi’d-Din” eserinin güzel ahlak konusunun işlendiği bölümlerden oluşan ve günümüz Türkçesine uyarlanmış ‘Güzel Ahlak’ adlı eserden, Arapça dilinde ise özel olarak hazırlanan 18 yaş ve altı kategoride ‘Bidayetü’l Hidaye’ adlı eserden yapılacak. Daha önceki yıllarda 20 yaş üzeri “Genç Kategorisi, Yetişkin Kategorisi ve İhtisas Kategorisi” yarışmacılarımıza ise önümüzdeki günlerde duyurulacak olan farklı bir formatta ve sadece dijital ortamda olacak bir yarışma planlanmaktadır” şeklinde konuştu.

 

DERECE YAPANLARA UMRE, PARA VE ALTIN ÖDÜLÜ
Ufka Yolculuğun ödüllü bir yarışma olduğunu belirten Ünçek yönetim kurulu üyesi Ceyhan Gür; Türkiye genelinde derece yapanlara umre, para ve altın ödülü; Ordu ili genelinde dereceye girenlere para ödülü; ayrıca Ünye ve havzasında dereceye girenlere Ünçek olarak para ve altın ödülü verileceğini belirtti. Program kapsamında yarışma ile ilgili tanıtım videoları sunuldu. Ayrıca Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ilahiyat Fakultesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Kadir Özköse tarafından ‘Güzel Ahlak’ konulu seminer verildi. Katılımcıların istifade ettiği seminerde güzel ahlakın önemi anlatıldı. Program sonunda yapılan ödüllü Kahoot yarışması ve ikramın ardından toplantı sona erdi.

Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ