Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ARICILARIN KONAKLAMA YERLERİ BELİRLENİYOR

ARICILARIN KONAKLAMA YERLERİ BELİRLENİYOR

Samsun İli Bitki Florasının Tespiti ve Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesinin anlatıldığı toplantı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya projede görev yapacak İlçe Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisleri katıldı.

ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Nail Kırmacı,” Arıcılık elde edilen arı ürünlerinin yanında, tarımsal faaliyetler içerisinde tozlaşma hizmeti ile bitkisel üretime dolaylı olarak katkısı olan önemli bir yetiştiricilik faaliyetidir. Yapacağımız bu çalışma ile İlimiz bitki florasını tespit ederek arıcılarımızın floradan en üst düzeyde faydalanmalarını ve gezginci arıcı faaliyetlerinde yaşadıkları konaklama yeri sıkıntısını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. İlimiz arıcılık sektörünün önünü açan, gelişmesine katkı verecek bir çalışma olacaktır. İlimizde Arıcılıkla uğraşan Bin beş yüz yetiştiricinin 80 bin kovanı mevcut, hem arıcı sayımızın hemde arıcı başına düşen kovan sayısının artmasını hedefliyoruz” dedi.

HEM DE DAHA SAĞLIKLI, İZLENEBİLİR

Toplantı açılışında bir sunum yapan Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut Güler, ”Proje kapsamındaki çalışmalar, İlimiz arıcılığının durumu ve arıcılık mevzuatı ile ilgili bilgilendirmek sorumluluğunu hissettik Projenin amacının İlimizde arıcılık yapılacak nektar ve polenli bitki florasında mevcut durumunun tespit edilmesi ve arı konaklama yerlerinin belirlenmesi, arıcılıkta konaklama sorunlarını çözmek için gerekli teknik altyapının oluşturulması konuşunda ülke genelinde gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan üreticilerimizin hem girdi maliyetlerinin azaltılması, hem de daha sağlıklı, izlenebilir ve güvenilir arı ürünleri üretimi yapmalarının sağlanması olacaklardır ”diye konuştu.

 

SEMİZER’E BÜYÜK İLGİ VARDI

3 gün süren eğitimde, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü personeli Veteriner Hekimler Dr. Rahşan Akpınar ve Dr. Selma Kaya Bakteriyolojik, Virolojik ve Paraziter Arı Hastalıkları hakkında, İl Müdürlüğümüz personeli Ziraat Mühendisi Dr. Ali Korkmaz ise Mevsimsel Arıcılık Uygulamaları, Ana Arı Kalitesi ve Önemi, Arı Hastalıkları ve Parazitleri, Bal, Koloni Popülasyonu Düzenleme, Arazi Kullanımı, Arıcılıkta önemli olan bitki florası hakkında bilgi verdi. Toplantı Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut Güler ve Ziraat Mühendisi Dr. Ali Korkmaz’ın katılımcıların sorularını cevaplamasının ardından sona erdi.

Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ