Sönmezler Fırın
Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

MEHMET ÖZTÜRK: “ BİR GÜNDE 6.1 MİLYON ADET EKMEK ÇÖPE ATILIYOR “

Sönmezler Fırın Unlu Mamülleri işletmecisi Mehmet Öztürk, Türkiye’de bir günde 6.1 milyon adet 200 gramlık ekmek çöpe atılıyor dedi.

Sönmezler Fırın Unlu Mamülleri işletmecisi Mehmet Öztürk, Türkiye’de bir günde 6.1 milyon adet 200 gramlık ekmek çöpe atılıyor dedi.

Bu da yılda 2.2 milyar adet ekmeğin tüketilmeden çöpe atıldığını ifade eden Sönmezler Fırın Unlu Mamülleri işletmecisi Mehmet Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

 

“ Bilhassa ekmeği satın alırken dikkat edilmeli. Ekmek almadan önce; tüketecek kişi sayısı, tüketilecek yemek ve evde bulunan ekmek miktarını mutlaka dikkate almalı. Şayet ekmek alındığı gibi tüketilmeyecekse, artan ekmek ne yazık ki, çöpe gitmektedir. Ekmek her gün tüketildiği için fırınlara her uğramada 2 veya 3 ekmek almak bir alışkanlık ve refleks haline gelmiş. Öncelikle ihtiyaca göre ekmek alınmalı, ekmekte aşırıya kaçmamalı. Mutlaka ekmeği fırından aldığınız gün, tüketeceğiniz kadar ekmek almaya özen göstermeli. “ ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK: “ EKMEĞİ DİLİMLEYEREK TÜKETİN “

Sönmezler Fırın Unlu Mamülleri işletmecisi Mehmet Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti;

“ Benim tavsiyem, halkımızın ekmek alırken veya sofraya koyarken, dilimleyerek tüketmeleri olacak. Bilhassa marketlerde ve fırınlarda dilimleme makineleri mevcut. Ekmeği israf etmek istemiyorsanız, hem ihtiyacınız kadar hem de dilimleterek almaya özen gösterin. Daha da ilginci birkaç gün içinde tüketilecek ekmeğin buzdolabında saklanması ekmeğin küflenmesini önler. Ekmek dondurucuda normalden çok daha uzun süre saklanabilir. Bu arada ekmeğinizi buzdolabında poşetler içinde muhafaza etmeye çalışın. Diğer yandan taze ve yumuşak kalması için oda sıcaklığında ama kapalı bir ekmek kutusunda saklayın. Şayet ekmek aldığınızda ekmek sıcaksa, soğutup daha sonra poşete koyun. Ekmeği koyduğunuz poşette buharlaşmadan kaynaklanan su tanecikleri var ise poşeti hemen değiştirin veya ekmeği bir kağıt havluya sarın. Bilhassa sıcak havalarda küflenmeyi önlemek için, bir kez daha söylüyorum; ekmeğinizi israf etmemek için, mutlaka buzdolabında saklayın. Donmuş ekmeklerinizi ilk günden itibaren, 3 ay içinde tüketebilirsiniz. “ dedi.

ÖZTÜRK: “ EKMEĞİ HOR GÖREN KAVMİ CENAB-I HAK AÇLIK MUSİBETİNE UĞRATIR “

Sönmezler Fırın Unlu Mamülleri işletmecisi Mehmet Öztürk, konuşmasının bu bölümünde ekmek israfının dinimizde ki yerine de temas ederek;

“ Dinimizce israfın her türlüsü yasaklanmıştır nimetler içerisinde en değerlisi, nimetlerin sultanı olan ekmeği israf etmemek için çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Efendimiz “Ekmeğe hürmet edin, çünkü yerin ve göğün bereketindendir” buyurmaktadır. Efendimiz, ekmeğe layık olduğu değeri vermeyenlerin de açlıkla imtihan olacaklarını da şöyle beyan eder:
“Ekmeği hor gören kavmi Cenab-ı Hak açlık musibetine uğratır.

Yine diğer bir ekmek israfının dini boyutunu incelememizde, “Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (A’râf Suresi 7/31) ayeti kerimesinde de buyrulduğu gibi dinimizce israf yasaklanmış, israf eden kullarında Allah’ın sevgisinden uzak olacağı buyrulmuştur.” Dedi.

ÖZTÜRK: “ BAFRA’DA EKMEK İSRAFININ EKONOMİK BOYUTUNU AÇIKLADI “

 

Sönmezler Fırın Unlu Mamülleri işletmecisi Mehmet Öztürk, Bafra’da ekmek israfının ekonomik boyutunu da şöyle yorumladı.

“İlçemizde tahmini ekmek üretimini 40.000 adet (1 ekmek 250gr) olduğunu düşünürsek Bafra’da günde 2.270 adet ekmek ne yazık ki israf edilmekte, çöpe atılmaktadır. Yıllık olarak hesaplarsak yılda 828.649 adet ekmek parasal olarak ta 828.649 TL. tutarında ekmek israf edilmektedir.

İşte bu yıllık israf edilen ekmeğin parasal tutarıyla Bafra’mızda neler yapılabilire şöyle bir göz atalım;

 

 

172 öğrenciye 12 ay boyunca yaklaşık 340 TL. burs verilebilir.

Yaklaşık 51 kişiye kişiye 1 yıl boyunca maaş verilebilir.

Yaklaşık 10 metre genişliğinde 3-5 km arası yol parke döşenebilir.

25 adet çocuk oyun parkı yapılabilir.

Bafra’mızda ekmek israfını ekonomik ve dini boyutunu tekrar düşünerek ekmeğimize gereken değeri vermeliyiz.  “ dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ