Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

AHİLİK HAFTASI CANİK’TE KUTLANDI

Ahilik kültürünü yaşatmak amacıyla her yıl 17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası, Canik’te oldukça görkemli kutlandı. Samsun protokolünün de yer aldığı kutlama töreninde renkli görüntüler de oluştu.

Ahilik Kültürü Haftası, Canik Belediyesi’nin ev sahipliğinde Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) işbirliğiyle düzenlenen törenle kutlandı. Canik Kültür Merkezinin bahçesinde düzenlenen kutlama törenine Vali Osman Kaymak, AK Parti Milletvekili Ahmet Demircan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı H. Eyüp Güler, oda başkanları katılırken, renkli görüntüler oluştu.

AHİLİK HAFTASI CANİK’TE KUTLANDI

ASIRLARDIR YAŞAYAN DEĞER
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Canik Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi tüyleri diken diken ederken, Canik Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterisi ise beğeni topladı. Törende yaptığı konuşmada, esnafın Ahilik Haftası’nı kutlayan Milletvekili Ahmet Demircan, ahiliğin, Türk milletinin asırlardır yaşattığı bir değer olduğunu dile getirdi. Konuşmasında ahilik teşkilatının önemine işaret eden Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun esnafının Ahilik Haftası’nı kutlarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin de, ahiliğin ticaret için önemine değindi.

BİR HAYAT FELSEFESİDİR
Ahilik kavramı Arapça da kardeşlik, kardeşim dememek olduğunu hatırlatan Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüp Güler,” Türkçe de ise eli açıklık demektir. Bizde, birlik ve beraberlik içerisinde değerleri özünde toplayan Ahilik, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat felsefesidir. Ahilik kültürünü daha iyi tanınır ve bilinir hale getirmek için, gelecek nesillere bu kültürün aktarılmasını sağlamak bizim tarihi ve sosyal sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluk bilinciyle il kutlama komitesi tarafından hazırlanan Ahilik programını bu gün Canik ilçemizde gerçekleştiriyoruz. Samsun halkının ve esnaf sanatkarlarımızın, teşkilatımızın Ahilik Günü Haftasını kutluyor, sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı günler diliyorum” dedi.

TİCARETİN AHLAKLA BULUŞMASI
Esnaf ve sanatkarın, toplumun omurgası, taşıyıcı kolonları olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, gelecek nesillerin yoluna ışık tutacak olan Ahilik geleneğinin, ülkenin birlik ve beraberliğinin en önemli temel taşı olduğunu belirterek, ahiliğin sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan sosyo-ekonomik düzen olduğunu söyledi. Ahiliğin, doğruluk demek olduğunu vurgulayan Başkan Genç, “Ahilik; bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluşmasıdır. Bu tür yapıları ne kadar güçlü tutarsak ve bu anlayışı yeni nesillere ne kadar güçlü aktarabilirsek geleceğimize de o derece güvenle bakarız” dedi.

GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ
Ahilik kültürünün yaşatılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Genç, “Ahilik aynı toplumda bulunan insanları kaynaştıran, yaklaştıran, dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan önemli bir olgudur. Asırlar öncesinden bugüne uzanan Ahilik teşkilatı, yeni nesillerin yoluna ışık tutması bakımından da önemlidir. Ahilik sadece bir hafta içerisinde kutlanıp geçilecek bir düşünce değildir. Ahilik yalnızca Türk insanının değil, dünya toplumlarının da örnek alması gereken bir insanlık ve ahlak sistemidir. Ecdadımızdan aldığımız bu kutsal emaneti daha da zenginleştirerek, sonraki nesillere aktarmak zorundayız” diye konuştu.

BÜTÜN TOPLUMSAL YAPILARI HUZURLU
Ticaret Ahilik, Türk esnafının hayat anlayışına ve dünya görüşüne uygun olması sebebiyle daha çok esnaf arasında gelişmiş olmakla birlikte; esnaf dışında da çeşitli meslek erbabını bünyesinde barındıran Ahi–Evran-ı Veli önderliğinde Anadolu’da, Anadolu’nun dışında olduğunu aktaran Vali Osman Kaymak,” Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslara kadar yayılan sivil bir yapılanmanın adıdır. Daha geniş bir açıdan bakacak olursak, Ahilik; bir yandan tek tek fertlerin ahlaki erdemleri bakımından donanımlarını, onları iyi birer birey yapmayı amaçlayan, öte yandan da bireylerin oluşturduğu aileden, millete ve hatta topyekûn insanlık âlemine varıncaya kadar bütün toplumsal yapıları huzurlu.Müreffeh, barış ve esenlik içinde yaşamalarını hedef kılan amaç ve çalışma tarzı açısından topluma hizmet sevdası ve aşkıyla, bir tür özel yönetmelik sayılabilir ”dedi

PRENSİPLERDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR
Ahi şecere ve fütuvvetnameleri ile belirlenmiş iş-meslek-ahlak disiplini; şeyh-usta-kalfa-çırak-yamak hiyerarşisi doğrultusunda çalışmayı bir tür ibadet telakki eden Sınai, ticari, askeri, ekonomik, toplumsal, eğitsel ve kültürel faaliyetlerde bulunan bir sivil toplum kuruluşu olduğunun altını çizen Vali Kaymak ,”Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde Ahiliğin temel ilkelerini yapıyor. Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları batıya aktaran birikim Ahilik kültürüdür. Ahilikte şüphesiz din ve tasavvuf çok önemli iki öğe konumundadır. Hatta denilebilir ki; Ahiliğin inanç ve kabuller sistemi aslında dini prensiplerden başka bir şey değildir. Nitekim bakıldığında İslam Ahlakı ile Ahilik felsefesi birebir örtüşmektedir” diye konuştu.

ŞEKLİNDE İFADE ETMEKTEDİR
Bir tarihçimiz Ahiliği, “Allah’ın sonsuz rahmetinden damıtılan can suyudur vurgusu yapan Vali Kaymak,” İslam anlayışı güzel bir ahlaka sahip olmayı bir erdem, bir fazilet olarak değerlendirmektedir. Ahilikte de yüksek ahlaka sahip olmak temel öğedir. Nitekim İstiklal Marşı şairimiz bu hususu dizelerinde; ‘Ne irfandır veren ahlaka yükseklik ne vicdandır, Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır.’ şeklinde ifade etmektedir. Bu itibarla Ahilik yalnızca Türk insanın değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir insanlık ve ahlak sistemidir. Bu vesile ile tüm Samsun esnafımızın bu güzel ve anlamlı haftasını kutluyor; bereketli ve bol kazançlı günler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

ŞED KUŞATMA TÖRENİ CANLANDIRILDI
Konuşmaların ardından Canik Belediyesi Tiyatro Okulu öğrencileri tarafından “Şed Kuşatma Töreni” sahnelendi. Törenin sonunda ise Milletvekili Demircan, Vali Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ve Canik Belediye Başkanı Genç tarafından Samsun ahisine kaftan giydirilirken, ilin kalfasına ve çırağına plaket verildi. Törenin ardından katılımcılara “ahi pilavı” ikram edildi.

Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ