Sönmezler Fırın
Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ŞABAN İBİŞ : VATANDAŞ BU YIL KARPUZA DOYDU

Bafra Ovası’nda yetişen kavun ve karpuz bu sene az da olsa yüz güldürdü.

ŞABAN İBİŞ :  VATANDAŞ BU YIL KARPUZA DOYDU

Bafra Ovası’nda yetişen kavun ve karpuz bu sene az da olsa yüz güldürdü.

Çukurova’dan gelen karpuzun bittiği dönemde Bafra’da yetişen karpuzlar bu yıl büyük rağbet gördü.

Bafra Hal esnaflarından İBİŞ TİCARET’ in sahibi Şaban İBİŞ, bu konuda haber sitemize özel açıklamalarda bulundu.

Şaban İBİŞ Bafra karpuzu ve kavunuyla ilgili şöyle konuştu:

“ Geçtiğimiz yıllara oranla Bafra karpuzu havaların da iyi gitmesiyle hem ekicisinin hem de tüketicisinin yüzünü güldürdü. Bafra Ovası’nda bu yıl, örtü altı olarak 10 bin dekar alanda karpuz, 9 bin dekar alanda da kavun yetiştirildiğini biliyoruz. Karpuz ilk çıktığında güzel para yaptı. Ancak daha sonra fiyatlar 3 TL ye kadar indi. Bu yıl gerçekten Bafra karpuzu ve kavunu çok kaliteli. Hem de bal gibi. Şu anda Bafra Ovası’nda örtü altı üretiminde çok güzel bir boşluk yakaladık. Bunu da değerlendirdik. Ham karpuzu yani kozak karpuzu tarladan toplamadık. Geçen yıla göre fiyatlar bu yıl daha iyi. Zira geçen sene karpuz ve kavun üreticileri zarar etti. “  açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’NİN HER BÖLGESİNE BAFRA KARPUZU GİTTİ

İBİŞ Ticaretin sahibi Hal Esnafı Şaban İBİŞ konuşmasına şöyle devam etti:

“ Bu sezon karpuz ve kavundan hem üretici hem de tüccar kazandı. Bu alışverişten üretici de tüketici de halci de memnun. Küresel ısınmadan dolayı bu sezon iklimin kurak gitmesi sebebiyle Bafra Ovası kavun ve karpuzda cazibe merkezi haline geldi. Şu anda Bafra Ovası’na Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen tüccarlar karpuzu hasat edilmeden tarlada pazarlık usulü ile alıp bölgelerine naklediyorlar. Bu yıl üretici açısından bereketli bir yıl oldu. Zira geçen yıl karpuz ve kavunda olumsuzluklar yaşanmıştı. Biz üreticinin bu yıl yüzünün güldüğüne inanıyoruz. “ dedi.

 

BAFRA’ DA BİR HAFTA SONRA KARPUZ BİTİYOR

Hal Esnaflarından Şaban İBİŞ, Bafra Ovası’nda dikili alanlarda karpuzun bir hafta sonra biteceğini de vurgulayarak sözlerine şöyle noktaladı :

“ Bu yıl bilhassa Karadeniz halkı Bafra karpuzunu damak zevkiyle tattı. Hem ucuza aldı hem de bol bol karpuz ve kavun yeme fırsatını yakaladı. Bafra’da karpuzun kilosu son haftalarda 3 tl ye satıldı. Şimdi ise bu rakam 50 kuruş daha düştü. Bu da üreticiyi memnun etmedi. Zira maliyetler oldukça yüksek. Girdiler çok pahalı. Karpuzun 3 TL ye satılması sıkıntıya sebep oldu. Üretici ekiyor ama maliyetler yüksek. Çünkü mazot 5,5 TL, bir çuval dab gübresi 90 TL, bir işçinin yevmiyesi 70-80 TL. Dahası karpuzun bir dönüm maliyeti 800 lirayı buluyor. Bu da üreticiyi zora sokuyor. “ ifadelerini kullandı.

 

Haber : Bafra Havadis

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ