Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAŞKAN TOK,‘TÜRKİYE MOZAİĞİ, ATAKUM..’

Samsun’da faaliyet gösteren hemşeri derneklerinin başkanları ve üyeleriyle bir araya gelen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Atakum İlçesi, farklı memleketlerden vatandaşlarımızın, huzur içerisinde yaşadığı bir Türkiye mozaiğidir”dedi.

BAŞKAN TOK,‘TÜRKİYE MOZAİĞİ, ATAKUM..’
Samsun’daki hemşeri derneklerinin yönetici ve üyeleriyle buluşan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Atakum İlçesinin farklı kültürlerin bir araya gelerek oluşturduğu büyük bir aile olduğunu ve bu anlamda hemşeri derneklerini önemsediklerini ifade etti. Hemşeri dernekleriyle sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Başkan Taşçı, “Sürekli göç alan yapısıyla bir Türkiye mozaiği olan Atakum İlçesinde hemşeri derneklerini önemsiyor, onlarla birlikte düşünüyor ve birlikte üretiyoruz” diye konuştu.

ATAKUM FARKLI KÜLTÜRLERİ BULUŞTURUYOR
Atakum İlçesinin, dev bir Türkiye mozağı olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Atakum nüfusu, başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’den aldığı göçle, son 3 buçuk yılda 43 bin 727 kişi arttı. Sürekli göç alan yapısıyla bir Türkiye mozaiği haline gelen Atakum İlçesinde hemşeri derneklerini önemsiyor, onlarla birlikte düşünüyor ve birlikte üretiyoruz. Bu anlamda ilçemizin, farklı kültürleri buluşturan yapısından hareketle, Yörekent Projesini hayata geçirdik. Birçok hemşeri derneği ile bu anlamda görüşmelerimizi yaptık, bir kısmı ile protokollerimizi imzaladık. Protokol imzaladığımız dernekler arasında ilk kazmayı vuran da Samsun Mübadele Derneği oldu. İnşaat çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülen Mini-a Rumeli Projesi’yle, Rumeli ve Balkan kültürünü Atakum’da yaşayacak” şeklinde konuştu.

ÇANAKKALE’YE GÖNDERECEĞİZ
Hemşeri dernekleriyle sürekli yakın temas halinde olduklarını ve onlaral birlikte hareket ettiklerini ifade eden Başkan Taşçı, “Atakum Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışımızla, daha önce de yaptığımız gibi bundan sonra da talep eden hemşeri derneklerinin üyelerini Çanakkale gezisine göndereceğiz. Şanlı tarihimizde büyük bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı, şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış toprakları her vatan evladının görmesi ve o manevi havayı teneffüs etmesini istiyoruz. Bu anlamda Çanakkale’ye gitmek isteyen hemşeri derneklerimiz bizlere bu taleplerini ilettiklerinde, onları en kısa süre içerisinde Şanlı tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale’yi gezmeye göndereceğiz. Atakum Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hemşeri derneklerimizle gerçekleştireceğimiz ortak çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

ÖRNEK PROJE ‘YÖREKENT’
Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ise ilçedeki hemşeri derneklerinin birlik ve beraberlik içerisinde olduğuna dikkat çekerek, “Atakum Belediyesi öncülüğünde önemli bir birliktelik sağlanmış. Farklı memleketlerden gelen ancak Atakum İlçesinde yaşayan hemşerilerimiz, kendi kültürlerini, örf ve adetlerini yaşatmak için dernek faaliyetleri sürdürüyor. En güzeli ise farklı hemşeri derneklerinin, Atakum’u öncelik haline getirerek, bir arada bir şeyler yapıyor olması. Başkan Taşçı’yı bu birlikteliğe zemin sağladığı için kutluyorum. Yörekent Projesi de bu anlamda önemli bir proje olarak karşımızda duruyor. Bizler kent yöneticileri olarak, hemşeri derneklerinin her zaman yanındayız” dedi.

Toplantıya katılan hemşeri dernekleri başkanları, yaptıkları konuşmalarla Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’ya teşekkür etti. Kültürlerini yaşatabilmeleri ve değerlerini sonraki nesillerle aktarmaları noktasında, Atakum Belediyesi Yörekent Projesinin önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken dernek başkanları, birlik ve beraberlik mesajları verdi.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ