Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAŞKAN YILMAZ : ‘SOKAKLAR TARİH KOKACAK’

Samsun, geçmişinden miras kalan kültürel zenginlikleriyle yeniden buluşuyor. Kente değer katan eski tarihi dokuları canlandırmaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, projelerine devam ediyor. 

BAŞKAN YILMAZ : ‘SOKAKLAR TARİH KOKACAK’

Karadeniz’in incisi Samsun’u estetiği yüksek bir şehir haline getirmek amacıyla hizmetlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, tarihi evleri, konakları ve taşınmaz eserleri, Sokak Sağlamlaştırma Projeleri ile restore ederek topluma kazandırıyor.

ORTAK PROJE ÇALIŞMASINDA DA SONA GELİNDİ
İlk başarılı uygulamayı İlkadım ilçesinde Devlet Demir Yolları’na ait iki adet lojmanı Kent Müzesi’ne dönüştürerek gerçekleştirdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  “Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentin milli mücadele tarihinde önemli yeri olan metruk haldeki binayı Sadi Tekkesi ve Kuva-İ Milliye Ruhu Müzesi’ne, çürümeye terk edilmiş paşa konağını da aile yaşam merkezi haline getirmişti. Şehrin en eski yerleşim yerlerinden Selahiye mahallesinde sokak sağlamlaştırmasına yönelik cephe düzenlemesi için Belediyemiz ile Kültür Bakanlığı’nın ortak proje çalışmasında da sona gelindi. Bu çerçevede benzer yatırımları ilçelere de yayan Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve Alaçam Belediyesi işbirliği ile tarihi Rum ve Osmanlı konaklarının bulunduğu 8 sokakta çalışma gerçekleştirecek.  Çeşme, Eski şube, Cumhuriyet, M. Aytaç, Sönmez, Önder, Karagüllü ve İstiklal sokaklarını kapsayan alandaki tescilli-tescilsiz eski yapılar, yeniden restore edilecek.  Yapıların cepheleri, avlu duvarları, müştemilatları ve sokak dokusunu tamamlayan öğelerle birlikte doku bütünlüğünün korunarak yaşatılmasını sağlamaya yönelik rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri ile kentsel tasarım ve alt yapı çalışmalarına ilişkin statik projeler üretiliyor ”dedi

BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİ VEZİRKÖPRÜ’DE YER ALIYOR
Şehrin her mahallesinde tarihi konakların bulunduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Samsun tarihi zenginliklere ve kültürel birikime sahip bir şehir. Belediye olarak bu tür eski binaların güzelliğini ortaya çıkarmak için çalışmalar sürdürüyoruz. Bunun en güzel örneği Vezirköprü’de yer alıyor. Vezirköprü Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile eski kent dokusunu ortaya çıkarttık. Şimdi sırada Alaçam var. Alaçam ilçemizde de tarihi konakların bulunduğu sokakta sağlamlaştırma projesi yapıyoruz. Bugün Selahiye mahallesinde yer alan onlarca eski konağı restore ederek buradaki tarihi de canlandırıyoruz. Tarihi dokunun ortaya çıkmasıyla birlikte turizme de katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ülkemizin birçok iline sadece tarihi konakları gezmek için turlar düzenleniyor. Sokak Sağlıklaştırma Projemiz tamamlandığında kentimizde bu turların içinde yer alacaktır. Türkiye’nin her yerinden tarihi binalara meraklı olan, böyle yerleri gezmekten keyif alan vatandaşlarımız kentimize gelecek ve Samsun tarihi hakkında bilgi sahibi olacak” ifadelerini kullandı.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ