Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

KYK KIŞ KAMPINA NİHAT HATİPOĞLU KONUK OLDU

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğünün 12 ilde başlattığı “KYK Geleneksel 3. Tematik Kış Kampı” kapsamında Samsun’a gelen Yükseköğretim Kurulu Üyesi ve ünlü İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Kampüsü’nde yer alan Münevver Ayaşlı Kız Yurdu’nda bir söyleşi gerçekleştirdi.

KYK KIŞ KAMPINA NİHAT HATİPOĞLU KONUK OLDU

Samsun’da “değerler” temasıyla düzenlenen kamp etkinlikleri kapsamında gerçekleşen söyleşiye Tunceli, Van, Bingöl, Uşak, Niğde, Isparta, Osmaniye illerinden gelen 150 öğrencinin yanı sıra Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, KYK Samsun Bölge Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yılmaz, kamu kurum temsilcileri ve Münevver Ayaşlı Kız Yurdu öğrencileri katıldı.

‘KYK’NIN İMKÂNLARI ÇOK GELİŞTİ’
Kur’an okuma yarışmasında dünya ikincisi olan Cihan Kodal’ın Kur’an tilavetiyle başlayan etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Türkiye’nin 7 farklı ilinden gelen öğrencilerle bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Samsun’a ve üniversitemize hoş geldiniz.KYK’nın geçmişten bugüne kadar geçen süreçte çok gelişme gösterdi.Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrencilerimize sunduğu kaliteli barınma ve yemek imkânlarının yanında kültürel ve sportif faaliyetlerle ilgili güzel hizmetler de sunması gençler adına bizi sevindiriyor. Toplumun geleceğinin emanet edileceği siz gençler için verilen bu hizmetler çok kıymetli. Sizlerin de bu emeklerin karşılığını vereceğinize inanıyorum” dedi.

‘ZALİMLERİN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN GÜÇLÜ OLMALIYIZ’
Dünyaya hükmetmeye çalışan güçlerin masum insanlara yaşattığı zulümlere de değinen Prof. Dr. Sait Bilgiç “Bu zulmün üstesinden gelmek için sadece kahrolsun demek yetmez. Güçlü olmak gerek. Güçlü olmanın yolu da çok çalışmaktan, dünyada yaşananların farkında olmaktan ve üstlendiğiniz görevi en iyi şekilde yapmaktan geçiyor. Sahip olduğunuz huzurlu ortamla ve verilen imkânlarla başarısız olma şansınızın olmadığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

‘KILAVUZUMUZ KUR’AN ÖNDERİMİZ HZ. MUHAMMED’
Söyleşide, “Müslümanların bakış tarzı ne olmalı?” sorusunun yanıtını vermeye çalışacağını dile getiren Prof. Dr. Hatipoğlu “Öncelikle iman, ibadet ve ahlak, Müslümanlığın temel esaslarıdır. Allah’ın ve Resul’ünün söylediği her söze iman etmek ve bu imanı amellerle uygulamak gerekiyor. İman ve amelin sonucunda da bir ahlak ortaya çıkıyor. Bu ahlak da İslam ahlakıdır.Bir Müslüman için kılavuzun Kur’an, önderin de Peygamberimiz Hz. Muhammed olması gerekiyor.Dünyayı 500 odalı bir saray olarak düşünün. Allah size 480 odasını açmış ama 20 odasını kapatmış. Bize düşen bize izin verilen odaları kullanmak ve diğerlerinden uzak durarak sahibine ihanet etmemektir. Günahkârlar ve cezayı hak edenler bu odaları kullanmak isteyenlerdir. Allah’a ve Peygamberimizin sözlerine itaat edin. İbadetin ise imanı koruyor. İbadet ve ahlakla desteklenmeyen iman zayıf olur” dedi.

Söyleşinin sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan YÖK üyesi Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’na Uşak’tan gelen öğrenci grubu hediye takdim etti.19 Ocak’ta sona erecek kış kampı programının ilk günü, İlahiyatçı ve ses sanatçısı Necip Karakaya’nın sunumu, huzur evi ziyareti ve “Buğday” isimli filmin gösterimiyle devam etti. KYK’nın tanıtım videosunun ardından başlayan söyleşide YÖK üyesi ve İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, gençler için faydalı bir program düzenledikleri için KYK’ya teşekkür etti.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ