Sönmezler Fırın
Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA İŞ KUR MÜDÜRÜ YAKUP ERGENLİK İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞ YERLERİNİ DENETLEDİ

İŞKUR Bafra İlçe Müdürü Yakup Ergenlik işbaşı eğitim programı kapsamında işçi çalıştıran iş yerlerini denetledi.

BAFRA İŞ KUR MÜDÜRÜ YAKUP ERGENLİK İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞ YERLERİNİ DENETLEDİ

Konuyla ilgili açıklama yapan İŞKUR İlçe Müdürü Yakup Ergenlik İŞKUR ilçe Müdürlüğü ve özel sektör işbirliğiyle açılan ve devam eden İŞBAŞI eğitim programlarının ve istihdam garantili kurslarının, işyerlerinde uygulandığını ve denetlendiğini belirtti.

Bu çalışmayla ilgili olarak Ergenlik, şunları kaydetti: “Bu denetimlerimizde amaç; gençlerin çalışma ortamlarını görmek, ücretlerini sağlıklı alıp almadıklarını tespit etmek, işle ilgili sorunlarını dinlemek, birebir iletişim kurup projenin amacına uygun olup olmadığını hem işverenden hem de kursiyerden/katılımcıdan dinlemektir. Sorun varsa gidermek, çözüm üretmek; suiistimal varsa gerekli yasal işlemleri başlatmak ve müeyyideleri uygulamaktır. Bu denetimlerde bu kapsamda çalışan elemanlarımızın devam durumlarını kontrol etmek ve aldıkları ücretleri sorgulanmak da bizim temel görevimizdir” dedi.

İŞKUR’DAN BAFRA’DA TEKSTİL SEKTÖRÜNE İSTİHDAM DESTEĞİ

Bafra’da işsizliğin önlenmesi, istihdamın artırılması ve iş piyasasına kalifiye eleman kazandırmak amacıyla İŞKUR tarafından açılan Mesleki Eğitim Kursları büyük ilgi görüyor.

Açılan kurslarla Bafra’daki tekstil sektörüne istihdam desteği sağlanarak, kalifiye eleman ihtiyacı karşılanıyor. İlçe düzeyinde istihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesine ilişkin faaliyetleri değerlendiren İŞKUR İlçe Müdürü Yakup Ergenlik, istihdama en büyük katkıyı tekstil sektörünün sağladığını söyledi. Ergenlik “Sanayisi az gelişmiş Bafra’da tekstil önemli bir istihdam imkanı sağlamaktadır. Her geçen gün de bu istihdam kapasitesi artarak devam etmektedir. Bunun karşılığında ise ilçemizde birçok vasıfsız işsizlerimiz bulunmaktadır. Bu manada Meslek Edindirme Kursları açarak tekstil sektörüne ciddi anlamda kalifiyeli eleman desteği sağlamaktayız. İlçemizde tekstil sektörü bu sayede ivme kazanmaya devam etmektedir. İşsiz ve kalifiyesiz gençlerimize de tavsiyemiz kursumuzun açtığı Meslek Edindirme Kurslarına katılmalarıdır” dedi.

BERRAK TEKSTİL KAPASİTESİNİ ARTIRDI

Bafra’da İŞKUR’un Mesleki Eğitim Kurslarıyla her geçen gün üretim kapasitesini ve istihdamını artıran kuruluşlardan birisi olan Berrak Tekstil firması da Bafra’da 20 personelle başladığı istihdamı şu sıralar 100’ün üzerine çıkardı.

Gelecek bir yıllık hedefinde ise personel sayısında 200’ü aşmayı hedeflediğini ifade eden Berrak Tekstil firması sahibi İbrahim Bölük ise burada en büyük katkının İŞKUR’un sağladığı Meslek Edindirme Kursları olduğunu kaydetti.

Tekstil sektöründe işveren olan Bölük, “ İŞKUR’un desteğiyle hem eleman yetiştirdik hem de açtığımız iş garantili kurslarımızda yetiştirdiğimiz elemanların yüzde 90’ını kadromuza katmış olduk. 20 kişiyle başladığımız personel sayımızı 100’ün üzerine çıkardık. Yeni Yıl içerisinde ise bu sayıyı 200’e tamamlayacağız. Gelecek bir yıl içerisinde ise üretim kapasitemizi artırarak istihdam sayımız daha da yükseltmeyi hedefliyoruz. Tabi ki bilinçli bir yükselişimiz var. Aldığımız her elemanı eğitiyoruz. Hazır eleman bulmak gibi bir sıkıntımız var. Bugün çalıştırmakta olduğumuz elemanlarımızın büyük bir bölümünü İŞKUR desteğiyle yetiştirerek aldık” diye konuştu.

“TEKSTİL DEVLET DESTEĞE MUHTAÇ BİR SEKTÖR”

Ülkemizde tekstil sanayisinin desteklenmesi gerektiğini de ifade eden İbrahim Bölük “Ülkemiz gelişkin bir sanayiye sahip değil. Belki kendi otomobilimizi, uçağımızı yapamıyoruz fakat tekstil konusunda dünyaya bir şeyler üretip satabilecek durumdayız. Tekstilde AR-GE çalışmalarıyla, kumaş olsun, konfeksiyon olsun bu alanlarda dünyayı giydirecek altyapıya sahibiz. Bu yönden tekstilin desteğe muhtaç bir sektör olduğunu ve devletimizin tekstil sanayisini desteklemesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ