Sönmezler Fırın
Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAŞKAN EDİS, ‘ÖNLEMLER ALINMALI VE ÇÖZÜMLERİ ÜRETİLMELİDİR’

Türk Kadınına verdiği değer, sosyal yaşamın her alanında gösteren Mustafa Kemal Atatürk Önderliğinde yapılan hukuki düzenlemeler ile 5 Aralık 1934 tarihinde seçim ve seçilme hakkı tanındığını belirten  Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü ve Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının haklı gururunu yaşamaktayız. Bu anlamlı gün tüm kadınlara kutlu olsun” dedi.

BAŞKAN EDİS, ‘ÖNLEMLER ALINMALI VE ÇÖZÜMLERİ ÜRETİLMELİDİR’

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık’ın aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olduğunu kaydeden Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, “Tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadın ve kız çocuklarının insan haklarının korunmasına yönelik mücadelesi, ülkemizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

‘TOPLUMDA TARİH BOYUNCA SAYGIN BİR KONUMDADIR’
Tüm dünyada kadın haklarının arttırılması, kadın toplum içindeki hak ettiği erkek ile eşit mertebeye her alanda ulaşmasını ve özgürlüğünü temenni eden Başkan Edis,” Kadın hakları, kadınların erkeklerle eşit şekilde sahip olduğu sosyo ekonomik siyasi ve yasal haklarının tamamına denir. Her toplumda olduğu gibi Türk toplumunda da kadının önemli bir yeri vardır. Kadın anne olarak aile ve toplum arasında bir köprü görevi görmektedir. Kadının toplumdaki yeri ve görevleri onun bir fert olarak, gerekli kişiliği kazanması sonra aile içinde toplum içinde gerekli yeri olmasıyla mümkündür. Kadın ev sorumluluklarıyla beraber hayatın içinde yer almış çeşitli devlet kademelerinde memur, idareci olarak görevlerle toplumda tarih boyunca saygın bir konumdadır. Bizim sosyal toplumumuzun başarısı ve başarısızlığının sebebi kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgi ile orantılıdır. Kadın hakları hukuki bir devler sorunu olmaktan öte bir ahlak ve kültür sorunudur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Ey Kahraman Türk kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye değersin” sözleri ile en anlamlı hale getirmiştir “diye konuştu.

‘HEP O YÜCE FEDAKÂR O ANADOLU KADINI OLMUŞTUR’
“Dünyada hiçbir Milletin ben Anadolu kadınıyım fazla çalıştım, Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir”diyen Başkan Edis,” Çit süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar. Hep o yüce fedakâr o Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz büyük bir ruh, büyük bir duygu ile kadınlarımızı şükran ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal biliriz. Peygamberimiz (s.a.v) ‘’Cennet anaların ayakları altındadır’’ hadisinin muhatabı olan tüm kadınlarımıza sadece bir gün içerisinde hatırlamak doğru değil, kadınlarımız her zaman hatırlamak, sorunları hakkında duyarlı olarak gerekli önlemler alınmalı ve çözümleri üretilmelidir. Bu duygularla kadınların seçme ve seçilme hakları kazanmaları münasebetiyle, kadın hakları gününü kutluyor, kadınların hayatın her alanında daha güçlü bir şekilde yer alması dileğiyle saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ