Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

SAMSUN, AKILLI ŞEHİR’DE İLK STRATEJİLİ KENT OLACAK

Şehirlerdeki kısıtlı kaynakların bilişim teknolojileri aracılığıyla daha verimli kullanılması, kentlerin refah seviyesinin yükseltilmesi ve halkın beklentilerinin karşılanması amacıyla yapılan akıllı şehir uygulamaları, giderek yaygınlaşıyor. Samsun, başlatılan projeyle Türkiye’de yol haritası ve stratejisi olan ilk akıllı şehir olacak.

SAMSUN, AKILLI ŞEHİR’DE İLK STRATEJİLİ KENT OLACAK
Akıllı şehir sistemlerinin belli bir strateji ve yol haritasına kavuşturulmasına yönelik hazırlanan proje Samsun’dan başladı. Kalkınma Bakanlığı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), IBM ve Project Group işbirliği ile hayata geçecek ‘Orta Karadeniz Bölgesinde Rekabet Gücünün Artırılmasına Yönelik Teknik Destek Projesi’nin ilk ‘Samsun Akıllı S¸ehir Olgunluk Analizi ve Yol Haritası Toplantısı’ Büyükşehir Belediyesi’nde yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanlık salonundaki toplantıya Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, daire başkanları ile şube müdürleri katıldı. Toplantıda IBM Teknoloji Danışmanı Tolga Dikici ile Proje Yöneticisi Barış Tıkız, proje kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akıllı şehirlerin mutlaka strateji planına sahip olması gerektiğinin altını çizen Tolga Dikici, bu konuda ilk örneğin Samsun olacağını kaydetti. 
TEKNOLOJİLERİ BENİMSEMELERİ GEREKMEKTEDİR
Akıllı şehir sistemlerini uygulayan şehirlerde belirli bir alanda çözüm üretmek yerine sistemlerin birbirleriyle beraber çalışabileceği bir çözüm stratejisi geliştirmek istediklerini ifade eden IBM Teknoloji Danışmanı Tolga Dikici, “Stratejinin planlanması, akıllı şehir yolculuğunun en önemli kısmını oluşturmaktadır. Sadece belirli bir sorunun çözülmesinin uzun vadede elverişli bir seçenek olmadığı, bunun yerine şehirlerin önceliklerinin belirlenmesi şehirlerin, sahip oldukları imkanları kullanabilmeleri ve kaynak kullanımını optimize eden akıllı sistemlere dönüştürebilmesi için yeni teknolojileri benimsemeleri gerekmektedir. Şehirler, Akıllı Şehir Stratejisi Planı ile şehrin gelecek 5 yıldaki önceliklerini, dönüm noktalarını ve hedeflenen sonuçları projeksiyonlarla bir yol haritasına sahip olurlar. Biz de Samsun’da, belli alandaki sistemlerin birbirleriyle veri alışverişi yapması, beslemesi için bir strateji ve yol haritasını ortaya çıkaracağız” bilgisini verdi. 
‘BU HAFTA VERİ TOPLAMAYA BAŞLADIK’
Veri toplama, analiz ve puanlama, proje taslakları oluşturma, sonuçları listelenme, şehirlerle karşılaştırma yapma, fırsatları derlenme, maliyet analizi çıkarma, fikirleri karşılaştırılma ve iş senaryoları geliştirilme çalışmaları neticesinde Samsun Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu hazırlayacaklarını anlatan Dikici, “Samsun’da 6 alanı birbirleriyle ilişkilendirerek bir strateji raporu ortaya çıkaracağız. Bunu veri toplama ve strateji geliştirme olmak üzere iki başlıktaki çalışma ile yapacağız. Bu hafta veri toplamaya başladık. Verilerle Samsun’un en doğrularını bulmaya çalışacağız. Verileri başka şehirlerle karşılaştırarak detaylı raporlar elde edecek, bunları da yorumlayacağız. Projeleri geliştirirken Samsun’un şuan mevcut kullandığı bilişim sistem ve teknoloji sistemlerini de öğreneceğiz” ifadelerini kullandı.
Köksal ÖNER
dsc_8777 dsc_8773 dsc_8772
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ