Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAFRA MÜFTÜSÜ ÇİÇEK CİZREDEN GELEN 100 ÇOCUĞA SAHİP ÇIKTI.

Cizre’nin zor zamanlarıdır. Ülke kardeşliğimizin göstergesi olarak Bafra ve Cizre Müftülükleri omuz omuza verirler, “tıpkı bir duvarın tuğlaları gibi”. 51’i kız 19’u erkek ilk kafile hicret eder Bafra Müftülüğü Kur’an Kurslarına. Adını “Hicret 2015 Yer Bafra” koyarlar.

BAFRA MÜFTÜSÜ ÇİÇEK CİZREDEN GELEN 100 ÇOCUĞA SAHİP ÇIKTI.

BAFRA MÜFTÜSÜ ÇİÇEK CİZREDEN GELEN 100 ÇOCUĞA SAHİP ÇIKTI.

Sevgili okurlarım geçtiğimiz günlerde Bafra Müftüsü İsmail ÇİÇEK beyle Bafradaki kursları ziyaret ettik. Çok duygulu anlar yaşadık. Bu kurslarda Cizreden gelen 100 yakın çoçukta yatılı olarak hem burada kalıyorlar hemde okuyarak ilim ilfan sahibi olmak mücadelesi veriyorlar.

Kursların başında çok deneyimli konusunda uzman eğitimciler var. 500 yakın öğrenci ile yakinen ilgileniyorlar. Bil hassa kurslar dikkatimden kaçmadı. Her kurs pırıl pırıl, yatacak yerleri yeni baştan yapılmış. Tek kişilik modern ranzalarda yatıyor çocuklar. Bir çogu burada hafızlık okuyor. Bir çok çocugumuzda taşımalı servislerle okullara götürülüyor okul bittiğinde tekrar kurslara getiriliyor.

Diğer bir hususta 500 yakın talebeye Bafra Müftüsü İsmail ÇİÇEK bey çok büyük hassasiyet gösteriyor.  Bir dediklerini iki etmiyor. Türkiyenin her yerinden yatılı olarak öğrenci gelmiş. Bilhassa Cizreden gelen öğrenciler bizleri karşısında görünce çok sevindiler onlarla bir yumak haline geldik. Yüzleri gülüyordu. Bafra Müftülüğü Karadeniz de doğudan en fazla öğrenci alan Müftülük olduğunu öğrendim. Bafra Müftüsü Cizreden gelen çocukların ilmen ve manen okucaklarını mezun olduktan sonrada Vatanına ve Milletine hizmet edeceklerinin altını çiziyor. Fazla uzatmandan Bafra Müftüsü  İsmail ÇİÇEK beyin konu ile ilgili kaleme aldığı yazı ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Bir Kardeşlik Öyküsüdür Çağın Muhacirlerine Ensar Olmak

Bafra Müftüsü İsmail ÇİÇEK yazdı.

Cizre’nin zor zamanlarıdır. Ülke kardeşliğimizin göstergesi olarak Bafra ve Cizre Müftülükleri omuz omuza verirler, “tıpkı bir duvarın tuğlaları gibi”. 51’i kız 19’u erkek ilk kafile hicret eder Bafra Müftülüğü Kur’an Kurslarına. Adını “Hicret 2015 Yer Bafra” koyarlar.

Bir Muhacir Ensar örnekliğidir ortaya konan, Evs ve Hazreç barışının çağımızda inşası adına. Muhacir olanlara Ensar olur Bafra, bu nedenledir erkek öğrenciler için açtıkları yeni kurslarının adını “Ensar Kur’an Kursu” koymaları.

Altunyaprak ve Darboğaz Kur’an Kursları da bu misafirperverliğe ortak olurlar 25’er 25’er. Alan yetmeyince yeni odalar inşa edilir, yataklar ranzalara dönüşüverir bir anda. Battaniyeler paylaşılır, ekmekler yemekler gibi…

 

 

Bafra’da sevinç vardır. Bir yardım seferberliği başlamıştır artık. Çiçeklerle karşılanan öğrencilere hemen yeni kıyafetler alınır. Yardımlar akın akın yağmaya başlar. Sonraları Türkmen kardeşlerimize gönderilecek yedi büyük tıra uzanan. Diyanet İşleri Başkanlığımız özel ilgi gösterir öğrencilerimize…

 

 

Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerimizi okullarına kabul eder. Sabahları servisler kalkar kursların önünden okullara, akşamları dönmek adına. Ücretleri aylık toplantılarda İmam-Hatip ve Kur’an Kursu öğrencileri arasından toplanır, elden ele. Gençlik Spor Müdürlüğü Yarı Olimpik havuzlarına davet eder misafir öğrencilerimizi. Artık hafta sonları bütün öğrenciler havuza gitmeye de başlamışlardır. Kaymakamlık “Dedeciğim, ben geldim!” demelerin için “Çanakkale” diyarı ile ödüllendirir. Ziyaretler başlar, Vekillerimiz, Valimiz, İl Müftümüz, Daire Başkanlarımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve her daim yanımızda duran Belediye Başkanımız, Siyasi Parti ve STK Temsilcilerimiz… öğrencilerimizin hal hatırları sorulur her an. Ve’l hasıl dokunur kardeşlik ilmek ilmek.

 

Şimdi ayrılık zamanı. “Ziyaret 2016 Hedef Cizre” Sarılanlar, ağlayanlar… Bir yandan ayrılmanın hüznü öte yandan sekiz ay ayrı kaldıkları ana-babalarına kavuşmanın özlemi, sarmaş dolaş…

Uğurluyoruz… Müftü bey konuşuyorlar “sizler bir kardeşlik öyküsünün barış güvercinlerisiniz” diyiveriyorlar. Cümleler boğazına düğümleniyor. Sonra topluyor kendisini “Müminler kelimenin tam anlamıyla kardeştirler. O halde kardeşlerinizin arasını barıştırınız. Köprüler kurunuz, örülmeye çalışılan duvara inat. Bekliyoruz 11 Ağustos’ta… gidene niçinini sormadan, gelene hoş geldiniz diyeceğiz diyor, gür bir sesle”

Belediye Başkanımız da gelmişler uğurlamaya… Otobüsler göndermişler. Samsun’a kadar biz gönderelim, sonrasını Büyükşehir Belediyemiz üstlendi diyorlar. Yolda iftarlarını Cizre müftümüz alıyorlar. Dedik ya bir kardeşliktir dokunan…  Birlikte bayrağımızın rengi olan beyaz kırmızı güller takdim ediyorlar, tıpkı karşıladıkları günde olduğu üzere. Güllerle güle güle diyorlar. Güzelliklerimizi götürün istiyorlar.

 

Doğu da giderken hoş geldin derler insana. Evvelinde olmayacak mıydı sorusunu, bilemedik beyim hoş mu geldin, yok sa… diye cevaplıyorlar. Biz de şimdi Bafra Müftülüğü ve halkı olarak hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Hayırla gidin, hayırla kalın, selam ve dualarımızı götürün kardeşlerimize, ailelerinize diyoruz.

 

DSCN9604 DSCN9605 DSCN9607 DSCN9615 DSCN9621 DSCN9623 DSCN9624 DSCN9629 DSCN9632

 

 

bafra_muftuluYu bafra_muftuluYu1 bafra_muftuluYu2 bafra_muftuluYu3 bafra_muftuluYu4

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ