Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

KARADENİZ BÖLGESİ’NİN İLK GOLF SAHASI SAMSUN’DA HİZMETE GİRDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ve beraberinde Vali İbrahim Şahin ile birlikte, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan golf sahasının açılışını gerçekleştirdi.

KARADENİZ BÖLGESİ’NİN İLK GOLF SAHASI SAMSUN’DA HİZMETE GİRDİ

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Devlet Opera ve Balesi’nin müzik ve dans gösterisiyle başladı.Golf sahasının açılışına ayrıca Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden,AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekilli Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı, 23. Dönem Samsun Ak Parti eski Milletvekili Binnur Şahinoğlu,Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu,İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz,Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar,Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin,Terme Belediye Başkanı,Senol Kul,Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı,Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu,tiyatro sanatçıları Mehmet Aslantuğ ve eşi Arzum Onan, ses sanatçısı Mustafa Keser,Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi ve Başkan Yardımcısı İbrahim Tanrıverdi, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, golf federasyonu temsilcileri, turnuvaya katılan golf sporcuları ve çok sayıda davetli katıldı.

‘BAKANIMIZ SAYIN ÇAĞATAY KILIÇ’IN DESTEĞİ OLMASA BU İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZDIK’
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Heyecan ve iyi niyetin ortaya konduğu bir ortamda her şey kendiliğinden geliyor. Biz bu işe 2015’te Mayıs’ın sonunda başladık. 2-3 ay proje yapımıyla geçti. Bu süreçte aynı zamanda ‘bir golf alanı nasıl yapılır’ öğrendik. Varsa bir yerde golf alanı yapmak isteyen biri bize müracaat etsin. Bakanımız Sayın Çağatay Kılıç’ın desteği olmasa bu işin içinden çıkamazdık. Ramazan ayında bu inşaatı ‘Ramazan Bayramı’na kadar bitirelim 10 günlük tatile rahat gidelim’ dedik. Arefe günü binayı bitirdik, o gece yağmur yağdı bina her taraftan akıttı. Moralim bozuldu, 10 günlük bayram tatili bana tatil miydi neydi? Biliyorsunuz birinci gün helikopter kazası oldu, o da kimyamızı bozdu. Öyle geçti bayram. Sonra bugüne hazırladık eksikliklerimizi. Ben bugün yapıyorum bayramı. Bugün Ramazan Bayramı’nın birinci günü gibi, bütün sevdiklerimiz burada. Sayın bakanlarımız burada. Bakü’deki toplantıdan özel bizim açılışımızı onurlandırmak için geldiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Golf alanımız cennet bahçesine dönüştü. Çağatay Bey elini hep taşın altına koydu. Allah nice açılışlarda nice güzel hizmetlerin insanlarımıza sunulmasının güzelliğini yüreğimizde hissettiğimiz ortamlarda bir araya getirsin” diye konuştu.

‘18 DELİKLİ GOLF SAHASI HALİNE GETİRECEĞİZ’
Vali İbrahim Şahin ise açılış töreninde yaptığı konuşmasında, ’’Bu gün gerçekten bizim için çok heyecan verici bir gün, Samsunumuz bir golf sahasına kavuşuyor. Bu sahadan sadece Samsunlular değil, bütün çevre illerde yaşayan vatandaşlarımız da yararlanacaklar. Bu sahanın oluşması gerçekten çok kolay olmadı. Ben bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanımıza çok teşekkür etmek ve şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu golf sahası için biz Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile birlikte çalıştık ve bu günlere geldik. Şimdi dokuz delikli golf sahasının açılışını gerçekleştireceğiz ama en kısa zamanda bunu 18 delikli golf sahası haline getireceğiz. Bir sonraki sene burada inşallah uluslararası turnuvaları düzenleyeceğiz. İnsanımızda golf zengin sporu gibi bir algı oluşmuş durumdadır. Doğrudur, çünkü golfla uğraşanlar zengin oluyor. Biz inşallah Samsun’da zenginlerin değil, zenginleşen insanların oluşturduğu veya uğraştığı bir spor alanını buraya sunmuş olacağız. Halkımızın burada golf oynayabileceği bir ortam oluşuyor. Burada belirli günlerin halk günü olması için bazı günleri halkımıza tahsis edeceğiz. Golf ilimize turizm adına da çok şeyler kazandıracaktır. Burada son derece güzel ve mükemmel bir tesis ortaya çıktı. Samsun ve Samsunlu kazandı. Gençlik ve Spor Bakanımızın Samsunlu olması dolayısıyla avantajını yaşıyoruz. Samsun çok ciddi büyük çaplı uluslararası ve ulusal spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ben buraya emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

‘ 20 BRANŞLA TARİHİMİZDE EN FAZLA BRANŞTA KATILIYORUZ’
Golf’un halk arasında zengin sporu olarak bilindiğini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ”Bunu söyleyenlerin sebebi şudur, bu spor dalı gördüğünüz gibi ciddi bir yatırım gerektiren bir spor. Ondan önemlisi malzemeyi ciddi manada bir masraf yaparak almanız gerektiği için bununla herhalde eşdeğer görülüyor. Onları da inşallah ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminden itibaren şu anda başbakanımızın önderliğinde yaptığımız çalışmada, ihtiyacı olan gençlerimize bu malzemeleri sağlayarak onları uluslararası arenada Türkiyemizi temsil eden kardeşlerimiz haline getireceğiz. Ülkemizin çok farklı bölgelerinden hiç aslında golfa ilgisi olmayan, ama yeteneği olduğundan dolayı buna yönelip de başarılı olan kardeşlerimiz var. Onları da inşallah yakında uluslararası müsabakalarda göreceğiz. Bu yatırımı eleştirenler de oldu. Özellikle bazı kesimler tarafından ne gerek vardı diyenler oldu. Dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında yerimizi aldıysak ve ilk 10 ekonomisi arasına girme noktasında hedefimiz varsa bizim her türlü spor branşında sözümüzün, sesimizin duyulması gerekir. Küçük düşünmeyeceğiz büyük düşüneceğiz. Bazı spor camiasında olan kişiler olimpiyata katılım noktasındaki sayımızla ilgili çok ciddi eleştiriler ve olumsuz öngörüler yaptı. Biz şu anda olimpiyat oyunlarına 20 branşla tarihimizde en fazla branşta katılıyoruz. Teniste beklediğimiz bir gelişme olursa bu 21 olacak. Dolayısıyla gerçekten iyi bir başarı ortaya koydu sporcularımız. Sporcu sayısına geldiğimizde ise 109 sporcumuz Rio’ya katılım noktasında kota almış durumda. Yeter mi yetmez, daha fazla olması lazım. Bunun için çalışıyoruz ama 2002, 2012 olimpiyatlarından sonra yaşadığımız süreci de kimse unutmasın. Sporcularımız bu anlamda büyük bir başarı göstermiştir, hepsine teşekkür ediyorum. Daha fazla katılımlı günleri de göreceğiz. Ama katılımla beraber alacağımız madalya sayısını artıracağımızı göreceğiz “diye konuştu.

GOLF SEVİLEN BİR SPOR HALİNE GELDİ
Golf sever ve golf oynayan biri olarak bu törende bulunmanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin değişik bölgelerinde golf sevilen bir spor haline geldi. Bu spora karşı maalesef ön yargı var. Birincisi zengin sporu olması görüşü. Bu spor çok para kazandırır. Turizm de çok para kazandırır. O şehre çok şey kazandırır ama oynayanlar için çok para isteyen bir spor değildir. Diğer bir önyargı ise bu golf sahaları çevre düşmanıymış gibi lanse edilmesi. Şimdi siz görüyorsunuz, bunun çevreye ne zararı var. Efendim golfle ilgili monşer sporu diyorlar. Şimdi ben golf oynuyorum monşer oldum mu, bazen kendimi test ediyorum, karşılaştırma yapıyorum, bazen ufak tefek zemin kayması oluyor. Ama halen bir yörük çocuğu olarak sağlam durduğumuzu düşünüyorum. İstanbul’da, Antalya’da golf sahalarında ülkenin değişik şehirlerinden hatta Antalya’nın en yüksek dağ köyünden burada çalışan insanlar, golf hocaları var. O yüzden önyargılı olmayalım. Bu spor herkesin yapabileceği bir spor dalıdır “dedi.

Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KIlıç golf sahasında açılış vuruşu yaptı. Havai fişek gösterisinin ardından tören son erdi.
Köksal ÖNER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ