Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

Kurban Bayramı Tatili İçin Rezervasyonlar Başladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Ramazan Bayramı’nın ardından Kurban Bayramı tatilinin de 9 gün olacağını açıklaması üzerine, tesisler için rezervasyonlar bugünden başladı.

Kurban Bayramı Tatili İçin Rezervasyonlar Başladı.

Başbakan Binali Yıldırım‘ın, Ramazan Bayramı‘nın ardından Kurban Bayramıtatilinin de 9 gün olacağını açıklaması üzerine, Balıkesir‘in Kuzey Ege‘deki ilçeleri EdremitAyvalıkBurhaniye ve Gömeç ile Marmara‘daki ilçesi Erdek ve adalarındaki turistik tesisler için rezervasyonlar bugünden başladı.

ERKEN START VERİLDİ

Ramazan Bayramı tatilini yüzde 100 doluluk oranıyla geçiren ve turist akınıyla adeta “bayram” yapan turistik tesislerde yer kalmadığı için tatilcilerin çadır kamplara yöneldiği, sahillere, yeşillik alanlara kendi çadırlarını kurduğu Kuzey Ege‘nin gözde tatil merkezlerinde yaz turizm sezonu devam ederken, Kurban Bayramı‘na yönelik hazırlıklara da erkenden başlandı.

Balıkesir’in 25 binden fazla yatak kapasitesine ve 115 kilometre sahil bandına sahip Edremit Körfezi‘ndeki AyvalıkBurhaniyeGömeç ve Edremit ilçelerine gelecek tatilciler, bu kez yer sorunu yaşamamak için rezervasyonlarını erkenden yaptırırken, Ayvalık‘ta ise Ramazan Bayramı‘nda yaşanan sıkıntıların tekrarlanmaması için “kriz masası” oluşturuldu.

KURBAN BAYRAMINDA YÜZDE 100 DOLULUK OLACAK

Güre, AkçayZeytinli ve Altınoluk‘ta 600 yatak kapasiteli 4 turistik tesise sahip Edremit Belediyesine ait Ed-Bel Limited Şirketi Genel Müdürü İbrahim Yakın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı‘nda bölgede adeta “izdiham” yaşandığını ve tesislerin tamamının yüzde 100 dolduğunu söyledi.

Geçen bayram olduğu gibi Kurban Bayramı‘nda da tatilin 9 güne çıkarılacağına yönelik açıklamaların Edremit Körfezi‘ndeki turizmcilerin yüzünü güldürdüğünü dile getiren Yakın, şöyle konuştu:

“Şimdiden Kurban Bayramı için rezervasyonlar gelmeye başladı. Ramazan Bayramı‘nda olduğu gibi Kurban Bayramı‘nda da Edremit Körfezigenelinde büyük bir kalabalık akını ve izdiham yaşanabilir gibi görünüyor. Şu anda Edremit‘te yüzde 85-90 seviyelerinde devam eden doluluk oranı, bayramda yine yüzde 100 olacak. Bugünden gelen rezervasyonlar bunu gösteriyor. Rezervasyonlara göre otellerimizde doluluk oranı yüzde 40’a yaklaştı. Bu oran her geçen gün artıyor. Diğer otellerde de benzer bir hareketlilik yaşanıyor.”

AYVALIK’TA KRİZ MASASI

Ayvalık Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin ise Ramazan Bayramı‘nda yaşanan bazı aksaklıkların tekrarlanması ve turistlerin rahat tatil geçirebilmeleri için ilçede bir kriz masası oluşturulduğunu söyledi.

Kriz masasında Ayvalık Turizm Altyapı Geliştirme Birliği, belediye ve kaymakamlıktan görevlilerin bulunduğunu vurgulayan Özgültekin, “Çöp toplama, trafik, altyapı, su, turistlerin yaşadığı sorunlar gibi birçok konu kriz masasında toplanacak ve hızla çalışma yapılması sağlanacak.” ifadesini kullandı.

Bayram tatilini Ayvalık ve Edremit Körfezi‘nin yüzde 100 dolulukla geçirdiğini hatırlatan Ümit Özgültekin, şunları kaydetti:

“9 günlük tatilde beklediğimizin üstünde bir yoğunluk yaşadık. Herhalde önümüzdeki Kurban Bayramı‘nda da aynı yoğunluğu göreceğiz, öyle görünüyor. Bu yoğunluk normale inmiş durumda. Yüzde 100 doluluktan yüzde 70-80 doluluklarda devam etmekteyiz şu anda. Umarım Kurban Bayramı‘na kadar bu böyle devam eder. Kurban Bayramı‘nda 9 günlük tatilin olması da bizim için büyük bir olay. Can suyu olacak hepimize.”

Ramazan Bayramı’nda yaşanan yoğunluktan bölge esnafının bir hayli memnun olduğunu kaydeden Gültekin, “Altyapı sorunlarından dolayı bazı sıkıntılar oluştu. Bu kadar yoğunluğa ne su dayanabilir ne de çöp. Bulunduğumuz bölgede yiyecek bile kalmadı bazen. Sorunlarımız çok ama bu kadar yoğunluğa çok normal. Kurban Bayramı için de önlem alınması gerekiyor. Zaten çalışmalar başladı.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ