Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

İnsalık Dramı! 200 Kişi Açlıktan Öldü…

Nijerya’da terör örgütü Boko Haram’dan kaçanların kaldıkları kampta son bir ayda 200’den fazla kişi açlık ve susuzluktan öldü.

İnsalık Dramı! 200 Kişi Açlıktan Öldü…

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Nijerya‘nın kuzeyindeki Bama kentinde Boko Haram’dan kaçanların kaldıkları kampta son bir ayda 200’den fazla kişinin açlıktan ve susuzluktan yaşamını yitirdiğini açıkladı.

KAMPTA YAKLAŞIK 24 BİN KİŞİ KALIYOR

Örgütten yapılan açıklamada Borno eyalet başkenti Maiduguri’nin 70 kilometre kuzeybatısındaki kampta yaklaşık 24 bin kişinin kaldığı belirtildi.

İNSANİ KRİZ YAŞANIYOR

Örgüt yetkililerinin askeri bir konvoyla kampa gittiğine işaret edilen açıklamada, kampta “çok büyük bir insani krizin” yaşandığına dikkat çekildi.

1 AYDA 200 KİŞİ AÇLIK VE SUSUZLUKTAN ÖLDÜ

Açıklamada, kampta kalanların yiyecek ve içme suyunun olmadığı ve son bir ayda 200 kişinin açlık ve susuzluktan öldüğü vurgulandı.

Boko Haram, Bama kentini 2014’ün eylül ayında kontrolü altına almıştı. Geçen yıl Nijerya ordusunun yeniden ele geçirdiği kentte, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

2002’DE KURULDU

Boko Haram, yaklaşık 160 milyon nüfusuyla Afrika‘nın en kalabalık ülkesi Nijerya‘nın kuzeyinde 2002 yılında kuruldu.

20 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ, 2 MİLYON KİŞİ YERİNDEN OLDU

Örgütün, liderleri Muhammed Yusuf‘un 2009’da gözaltındayken ölmesinin ardından başlattığı kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi, 2 milyon kişi yerlerinden oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ