Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

POLİS BAFRA’DA NİTRATLI GÜBRELERİN SATIŞINI YASAKLADI

Terör örgütü tarafından el yapımı patlayıcılarda kullanıldığı belirlenen ‘nitratlı gübre’nin’ satışı dün itibariyle Türkiye genelinde yasaklandı.

POLİS BAFRA’DA NİTRATLI GÜBRELERİN SATIŞINI YASAKLADI

Terör örgütü PKK’nın patlayıcılarda kullandığı nitratlı gübrelerin satışı, 8 Haziran tarihi itibariyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yasaklandı. Yasak kapsamında Türkiye genelinde olduğu gibi Bafra’da da gübre satışı yapan bayilerin, gübre stokları Bafra Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri tarafından tespit edilerek, ikinci bir emre kadar gübre satışı yapmamaları bildirildi.

 

NİTRATLI GÜBRE SATAN VE ALAN’IN HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK

Konuyla ilgili haber sitemize açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bafra İlçe Müdürü Ahmet Dursun, 8 Haziran tarihi itibari ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kendilerine gönderilen genelge doğrultusunda Bafra’da nitratlı gübre satışının yasaklandığını belirterek, “Bafra’da ki bayilerin stokları sayılıp tespit edilerek, yedi emine alındı. Şayet bayiler tarafından tespitten sonra satış yapıldığı belirlenirse, satış yapan bayi ve kişiler hakkında savcılık dava açacak” şeklinde konuştu.

 

BAFRADAKİ BAYİLER TEPKİLİ

Abalıoğlu Yem Bafra Yetkili Bayii ve İşletme Sahibi Çetin Akça, bugün polisler ve ilçe tarımdan gelen görevli memurların iş yerinde nitratlı gübreleri tespit ettiklerini belirterek şöyle konuştu, “Bugün Emniyet Müdürlüğünden ekipler ve İlçe Tarım’dan görevli memurlar iş yerimize geldi. Elimizde 33 ve 26 jant nitratlı gübre satıyor musunuz dedi. Biz de kendilerine gübreleri gösterdik, bizden 600’e yakın nitratlı gübre tespiti yaptılar. Bize, bu gübrelerin terör örgütleri tarafından bomba yapımında kullanıldığını söylediler. Bir anda ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.

 

ÇETİN AKÇA “KÖYLÜ MAHSULÜNE BU GÜBREYİ ATMAZSA, MAHSÜL YANAR”

Bafra Yetkili Bayii İşletmecisi Çetin Akça, konuşmasını şöyle tamamladı; “Nitratlı gübreleri terör örgütü PKK patlayıcılarda kullanıyormuş. İyi güzel de, bizim bu yöremizde terör örgütü yok ki! Bizim ne kabahatimiz var? Oralarda yasaklayın, bize bu faturayı kesmeyin. Tamam, satmayalım ama bizi en azından daha önce ikaz etmeleri gerekirdi. Hadi bundan vazgeçtik, bu nitratlı gübrelerin çayır gübresi olarak da tanımı var. Köylü mahsulünü ekti, mahsulüne bu gübreden atmak zorunda. 50 dönüm, 100 dönüm ekenler var. Çeltik, mısır, tütün, kavun, karpuz, ay çiçeği yapanlar var. Bu gübre atıldığında mahsul yeşillenir, şayet atmazlarsa mahsul üremez ve tarlada yanar.

Biz, bizim elimizdeki nitratlı gübreleri tespit ettiler, satmamızı yasakladılar. Biz de emre itaat edeceğiz, daha da önemlisi köylü, arabasına nitratlı gübre koyup tarlasındaki mahsule atmak için yola çıksa, yolda yakalansa, kendisine cezai işlem uygulanacak. Yolda yakalansa, cezai işlem uygulanacak. Hem satana, hem alana ceza yazılacak. Allah biz gübrecilerin ve mahsul ekenlerin yardımcısı olsun. Anlayacağınız bu sene Bafra’dan kimse mahsul beklemesin” diye sözlerini noktaladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ