Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

GENÇÇAKIR “ESNAFIMIZA 3 MİLYON TL FAİZSİZ KREDİ VERDİK”

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Genççakır, Bafra’da 135 esnafa toplamda ‘3 milyon TL’ faizsiz kredi verdiklerini açıkladı.

GENÇÇAKIR “ESNAFIMIZA 3 MİLYON TL FAİZSİZ KREDİ VERDİK”

Metin Genççakır, Haber55 dergisi ve www.bafrahavadis.com haber sitesine yaptığı özel açıklamalarda konu hakkında çok önemli bilgiler verdi. Metin Genççakır, “faizsiz kredi vermeye başladığımız günden bu yana toplamda 135 esnafa 30 bin TL’den 3 milyon’a yakın faizsiz kredi verdik. Faizsiz kredi, hükümetimizin seçim atmosferinde esnafımıza vermiş olduğu vaatlerden birisidir. Esnaf ve sanatkara destek konusunda verilen bu vaatler Bakanlar Kurulu kararının ardından kapsama alınarak, faaliyete geçti. Biz, Bafra Esnaf ve Sanatkarlar ve Kefalet Kooperatifi olarak Bafra’da 135 esnafımıza 30 biner lira faizsiz kredi verdik. Şu anda esnaflarımızdan 190’a yakın esnaf da faizsiz kredi almak için başvuru yaptı. Bunlardan 20 esnafımızın işlemlerini yaparak, halkbankasına gönderdik. Geriye kalan esnaflarımızın da değerlendirilmesini yapıyoruz” dedi.

 

FAİZSİZ KREDİLER BİR ARA DURDURULDU

Faizsiz kredi imkanlarının bir ara durdurulduğunu belirten Genççakır, sözlerine şöyle devam etti; “Faizsiz talepleri yine vardı. Bir ara durduruldu, şimdi ise tekrar gündeme geldi. Yani açıldı. 11 Nisan 2016 tarihli yazı ile resmi gazete de yayımlanarak faizsiz krediler tekrar yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile faizsiz krediler 18 ay’a geriledi. Bu da esnaflara ister aylık, isterlerse 5 veya 6 taksit imkanı tanıdı. Daha önce 20 taksit yaptığımız faizsiz kredilere şimdi 5-6 taksit imkanı sunulacak. Esnaflar kredi taleplerine bilinçsiz bir şekilde müracaat ediyor. Kredi almak isteyen esnafların geçmişe dönük borçlarının bulunmaması ve KOSGEB’den kredi almaması gerekiyor.

Esnafımız aldığı kredileri ekipman, demirbaş, dekorasyon ve döner sermaye ihtiyaçlarını karşılamak gibi işlerde kullanmak amacıyla kullanabilirler. Vergi levhasını hemen yararlanacağı diye bir şey söz konusu değildir. Esnafların en az 6 aylık esnaflık sıfatını kazanması gerekiyor. Esnafların faizsiz krediyi alıp da, değişik yollarda harcama şansı yok. Çünkü, bu paralar fatura karşılığı olarak değerlendiriliyor. Faizsiz kredi alınıp, değişik borçlarda kullanılamaz. Çekilen faizsiz krediler, çekilen iş yeri için kullanılacak. Kaldı ki, biz esnaf kefalet olarak bunun birinci derece takipçisiyiz ve olmaya da devam edeceğiz” dedi.

 

GENÇÇAKIR “FAİZSİZ KREDİ DE BİZE VERİLEN BİR KOTA VAR”

Her kooperatifin kendi kotası kadar faizsiz kredi vereceğinin altını çizen Metin Genççakır, “bundan sonra ki yapılan yeni düzenleme ile birlikte sadece bize değil, kredi kooperatiflerine bir kota getirildi. Kredi kooperatifleri büyüklüklerine göre kendilerine ayrılan kota’dan fazla faizsiz krediyi ihtiyaç sahiplerine veremeyecek. Her başvuran esnaf, bu kredileri alamayacak. Gerekli şartlara uygun, her şeyi tamam ve parayı iş yerinde kullanacak esnaflar bu faizlerden faydalanabilecek. Ancak faizsiz krediye de kota geldi. Gelen parayı dağıttık ve bitti. Daha yok. Para gelirse, vereceğiz. Gelmezse, elimizden bir şey gelmez” diye konuştu.

 

GENÇÇAKIR “FAİZLİ VE FAİZSİZ KREDİ ARASINDA FAZLA FARK YOK”

Faizsiz krediler ile faizli krediler arasında pek bir fark olmadığının altını çizen Genççakır, “Faizli ve faizsiz kredi arasında çok fazla bir fark yok. Bir esnaf 25 bin TL faizli kredi kullansa, yüzde 4 oranında faiz ödeyecek. Bugün eşit taksitlerle değerlendirildiği zaman faizli kredinin vadesi de gerektiğinde 5 yıl’a kadar uzuyor. Bu kadar yoğun bir şekilde faizsiz krediye yüklenmeye gerek yok. Çünkü faizsiz krediler kredi kooperatiflerine sınırlı gelmiştir. Faizsiz kredi limitini harcadıktan sonra daha fazlasını verme şansımız olmayacak. Biz Bafra Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak 150 bin TL’ye kadar kredi veriyoruz.

Müracaatları hızlı bir şekilde alıp, işlemleri bekletmeden gerçekleştiriyoruz. Bafra esnafının iş yerini güzelleştirmesi ve iş potansiyelini arttırması için elimizden ne geliyorsa, yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ