Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ERDAL DOĞAN “MANDA ETİ DAHA SAĞLIKLI”

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, manda etinin sığır etine göre fazla protein ve mineral içerdiğini söyledi.

ERDAL DOĞAN “MANDA ETİ DAHA SAĞLIKLI”

 

Doğan, manda etinin insan sağlığı için daha uygun olduğunu da özellikle vurguladı. Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, Haber55 dergimiz ve www.bafrahavadis.com haber sitemize yaptığı özel açıklamalarda şöyle konuştu; “Bazı ülkelerde halk arasında manda etinin tadı ve besin değerinin sığır etine göre düşük olduğu belirtiliyor.

 

Bunun nedeninin manda’nın yaygın olduğu çoğu ülkelerde ne hikmettir gücünden yararlanılıyor. Manda’nın etinin sert, kuru ve kalitesizliği ön yargısı oluşturuluyor. Bazı ülkelerde manda eti üretimi olmadığından etin faydası da bilinmiyor. Halbuki kimi ülkelerde ise sadece et üretimi için manda yetiştiriciliğinin giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Ben bu konunun hassasiyetle üzerindeyim. Biz burada mandayı sadece sütü ve yoğurdu için değerlendiriyoruz. Bir örnek verecek olursak, ben İtalya ya’da gittim. Burada ki mandalar 15 kilo süt veriyor, Bafra’ya bakalım, fazla ileriye gitmeyelim. Bizim mandalarımız taş çatlasın 3 veya 4 kilo süt verebiliyor. Daha da ilginci İtalya geçmişte  mandaları Anadolu’dan almıştı. Bu aldıkları mandaları da ıslah ettiler, haliyle  hem etinden hem de sütünden faydalandılar” dedi.

 

DOĞAN “MANDA ETİ SIĞIR ETİNDEN YÜZDE 40 DAHA AZ KOLESTEROLLÜ”

 

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü; “‘Manda eti sığır etinden yüzde 40 daha az kolesterol, yüzde 55 daha az kalori, yüzde 11 ise daha fazla protein ve mineral içerdiğinden insan sağlığı için daha uygun. Manda eti ve sığır eti temelde aynı nitelikte. Manda yağı genelde beyaz, sığır yağı sarıya yakın. Manda eti sığıra göre daha koyu renkte. Yapılan panel testleri ile etin yumuşaklığı ölçülmekte olup, birçok ülkede yapılan çalışmalar manda etinin sığır eti kadar kabul edilebilir olduğunu göstermekte. Hatta kalite derecelendirmek bakımından yedikleri etin ne olduğu söylenmeyen panelistlerce yapılan değerlendirmede, Malezya, Venezuela ve Trinidad’da manda eti sığırdan üst düzeylerde yer almıştır. Manda eti önemli derecede lezzetli bulunmuştur.”

 

DOĞAN “TÜRKİYE DE MANDALAR YÜK ÇEKMEDE KULLANILDI”

Türkiye’de ise mandaların önceden yük çekmede kullanıldığını ifade eden Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “”Mandalar çoğunlukla bataklıklarda yaşıyor. Bu da insanlarda ‘bu hayvanın eti yenir mi?’ ön yargısı oluşturuyor. Bu düşünce zamanla Türkiye’de manda sayısını düşürdü. Manda, Trakya’nın tamamında bakılıyorken şimdi bir tek Tekirdağ’ın Saray ilçesinde kaldı. Oda çok kısıtlı sayıda. Bafra’mızda da manda yetiştiriciliği daha yeni yeni teşvik edildi.   Bunun artış göstermesi için bireysel manda eti üreticiliği yapanların bir birlik altında toplanması gerekiyor. Şu anda Türkiye’de en fazla mandanın bulunduğu şehir İstanbul. Çünkü İstanbul’da böyle bir birlik kuruldu. Ben de bu konuyla ilgili bir alt yapı çalışmasına başladım” şeklinde konuştu.

 

MANDA’DAN MARKAYA

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, “Eğer manda yetiştiriyorsak, bunun tanıtımını sadece süt, yoğurt, yağ ve süt ürünleri ile yapamayız. Biz etinin kalitesini de anlatmalıyız. İşte bu nedenle Manda’dan markaya adı altında et ürünleri işleme tesisi kurmak için alt yapı çalışmalarına başladım. Bunu da tek başıma yapmaya çalışacağım.  Zira bu konuyla ilgili önemli fizibilite çalışmalarını başlattım.  Kuracağım bu tesis de onlarca kardeşimize de istihdam sağlayacağım. Şayet böyle yaptığımda Bafra’da ve bölgemizde manda eti besiciliği de yaygın hale gelecek. Sloganımız ‘Bafra’dan Samsun’a, Türkiye’den Dünya’ya’ manda etini tanıtmak olacak” diye konuştu. DSCN8718

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ