Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ÖĞRETMENLER PROMOSYONLARINI ALIRKEN MAAŞLARINDAN KESİNTİ Mİ YAPILDI?

Daha önce Canik Milli Eğitim de, eğitimciler için banka promosyon anlaşması yapılmış, ihaleyi özel bir banka almıştı. İhalede halkbankası da ikinci sırada yer almıştı.

ÖĞRETMENLER PROMOSYONLARINI ALIRKEN MAAŞLARINDAN KESİNTİ Mİ YAPILDI?

İhale bildiğimiz kadarıyla Canik Milli Eğitim de kapalı zarf ve açık arttırma usulü ile yapılmıştı. Canik Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili birimlerinde 1200 kadrolu öğretmen olduğunu da öğrendik.

 

MİLLİ EĞİTİMLER SIKINTI ÇEKMEYECEĞİ ŞARTLARI VE YERİNE GETİREN BANKALARI  TERCİH ETMELİ

Geçtiğimiz günlerde de Bafra Milli Eğitimde de maaş promosyonu ile ilgili ihale yapıldığını yazmıştık. Devletin bankası Halkbankasının bu ihalede 2. Sırada yer aldığını da söylemiştik. Haliyle, ihaleyi de Bafra’da ki özel bir banka almıştı. Gelelim Canik İlçe Milli Eğitim de gerçekleşen ihaleye. Edinilen bilgiler ve iddialar gösteriyor ki, Canik Milli Eğitimde de öğretmenler için promosyon yapılmış, promosyonu da özel bir banka almış, Halkbankası 2. Sırada kalmıştı.

Her ne kadar Milli Eğitimler promosyon ihalesi yapsa da, bunun tüzüğe göre bazı şartları var. Milli Eğitim bu konuda en çok parayı veren banka’ya vermeyebilir de. Bakalım bu banka şartlara cevap verebilecek mi?

 

NEDİR BU ŞARTLAR?

Açıklayalım…

Milli Eğitim Müdürlükleri promosyon ihalesini yapmadan önce neye dikkat etmeli? Onlar gerçi bilir, bir de biz açıklayalım.

Sıkıntı çekmeyeceği, yaygın servis ağı bulunan bankalara verilmesi öngörülüyor. Bu şartı taşımayan bankalar, ortak noktalardan ücretsiz yararlandırılmayı taahhüt ettiği takdirde ihale de bu teklifler Milli Eğitim Komisyonları tarafından değerlendirilir diyor tüzük.

Yoksa, şartlara uygun olmayıp da kapalı zarf usulü en fazla parayı veren bankaya Milli Eğitim ihaleyi verir de 3 yıllık bir de sözleşme yaparsa, daha sonra öğretmenler maaşlarını alırken bu maaşlardan kesintiye uğrarsa veya zorlukla karşılaşırsa, bunun vebali alan bankanın değil, ihaleyi verenlerindir.

 

 

PROMOSYON EĞİTİMCİYE KAÇ GÜN İÇERİSİNDE VERİLİP, VERİLMELİ

Örneğin Milli eğitim ve banka anlaşmayı yaptı, imzalar atıldı. Peki, eğitimciler verilen promosyonu kaç günde alabilecek? Bildiğimiz kadarıyla anlaşmanın süresi sözleşme tarihinden itibaren 3 (üç) yıllık promosyon miktarını sözleşmeden hemen sonra ödenecek maaşla birlikte tek seferde personelin hesabına geçmesi gerekir.

Yani öğretmenler 3 yıllık yapılan promosyonunu ilk maaşını alırken hem maaşını alacak, hem de promosyon hesabına geçecek.

 

GELELİM SADETE

Her ne kadar Samsun Canik’de ihaleyi özel bir banka almış olsa da maaşlarını öderken kesinti yaptığı iddia ediliyor. Diğer bir iddia da bu şikayetler üzerine ihalenin iptal edildiği ve Canik’de halkbank’a verildiği de konuşuluyor.

 

BİMER VE BAŞBAKANLIĞA ŞİKAYET EDİLECEK

Bir iddia da maaşlarını alırken kesintiye uğrayan bazı eğitimcilerin konuyu Samsun Canik Milli Eğitim’e bildirdiği, bazı eğitimcilerin de bu konuyu Bimer başta olmak üzere Başbakanlığa şikayet edeceği iddia ediliyor.

 

GELELİM BAFRAYA

Geçtiğimiz günlerde yazdık. Koskoca devletin Bafra’da halkbankası varken, 3-5 kuruş için bu ihale özel bankaya verilmişti. Tamam versinler, hakka hukuka muhakkak ki nizama uygun diye verildi. İyi güzel de ya bu ihaleyi alan özel banka sözleşme sonrası 3 gün içerisinde öğretmenler maaşlarını alırken kesintiye uğrarsa veya promosyon gecikirse, bu konuda Bafra Milli Eğitim Müdürlüğü bunun hesabını kime verecek?

 

EY BAFRA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ BENİ İYİ DİNLE

Biz bu yazıyı yazarken öğretmenlerin hak ve hukukunu da göz ardı etmemeye çalışıyoruz. Biliyorum sizin işiniz çok aceledir, tez iş görürsünüz. Randevu verirsiniz, randevuya gelenleri kapı önünde bekletir, asker yaparsınız.

Ey Milli Eğitim Müdürü tabi Bafra Milli Eğitim Müdüründen bahsediyoruz, bir dostumuz telefonla randevu istiyor ve siz kendisine saati veriyorsunuz, şu saatte bekliyorum diyorsunuz. Ziyarete geliyorlar, ama gel gör ki içeride birileri ile görüşüyorsun, tabi ki görüşeceksin ama bu görüşmenin de bir adabı olmalı…

Davet ettiğin diğer konukların dışarıda bekleye bekleye taş kesti. Ne yaptılar? Baktılar ki, içeriye davet edilmeyecek çekip gittiler.

Ey Milli Eğitim Müdürü, Canik’de yaşananlar dua edin de eğitim camiasının başına gelmesin. Eğer öğretmenler Bafra’da maaş alırken kesintilere uğrarsa, siz bunu muhakkak duyarsınız. Haliyle size şikayete gelenler de olacaktır. Ama Canik’de olduğu gibi hem Bimer’e hem de Başbakanlığa hatta Sayın Cumhurbaşkanına bile şikayet edilebilirsiniz.

Zannetmeyin ki Bankayı şikayet edecekler, bu bankaya kapalı zarf usulü ile ihaleyi ben vermedim. Sizler verdiniz, sizin camianız verdi. O camidakiler kendilerini iyi bilir. Ben usulsüzlük yaptınız demiyorum. Ama bir o kadar öğretmen de göz önünde bulundurulmalı. Dahaca Bafra’da bir kaç kişinin dışında eğitimcilerde ses seda yok. Ama mıdır mıdır mıdır söylentiler dolaşmaya başladı yakında bir rüzgar çıkar, TSUNAMİYE dönebilir müdür bey.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ