Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

YENİ TÜRKİYE’YE CANİK KATKISI DEVAM EDİYOR

Canik Belediyesi tarafından Yeni Türkiye’nin inşasına katkı amacıyla düzenlenen Yeni Türkiye Yolunda Kadın ve Siyaset konulu konferansa katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, kadınlara başörtülü, başörtüsüz ayrım yapmadan seçilme ve hizmet etme hakkının 23 Haziran 2015’te verildiğini söyledi. Başkan Genç de, yerli anayasa ve sistem gelene kadar konferansların devam edeceğini belirtti.

YENİ TÜRKİYE’YE CANİK KATKISI DEVAM EDİYOR
Canik Belediyesi tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda ortaya koyduğu yerli Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi sürecine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Yeni Türkiye Yolunda konferanslar serisinin 7.’si Canik Kültür Merkezi’nde yapıldı. Başkan Osman Genç’in yanısıra eşi Nimet Genç, AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, OMÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Şişman, TKDK İl Müdürü Bülent Turan, AK Parti eski İlçe Başkanı Av. Yılmaz Hocaoğlu, AK Parti Canik İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Korucu, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, Bem Bir-Sen Şube Başkanı Nurettin Sever, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Canik Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Genç, Tekkeköy Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Topçu ve muhtarların yer aldığı konferansta AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, “Yeni Türkiye Yolunda Kadın ve Siyaset” konusunu anlattı.
DEVLET NESNE, MİLLET ÖZNE
Konferans öncesi yaptığı konuşmada neden Yeni Türkiye Yolunda konferanslar serisini düzenlediklerini anlatan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Canik Belediyesi olarak Yeni Türkiye Yolunda konferanslarını düzenleyerek Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın hedeflerine farklı bir şekilde katkıda bulunmak istedik. Çünkü belediye olarak bizim görevimiz sadece yol, kaldırım, bina yapmak değildir. Bu mesele hepimizi, çocuklarımızı, geleceğimizi ilgilendirmektedir. Bundan sonra da Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi gerçekleşene kadar konferanslarımız devam edecektir. Yeni anayasa demek milletin özne olduğu, devletin nesne olduğu, yani milletin zapturapt altına alındığı değil, devletin zapturapt altına alındığı bir sistem olacaktır” dedi.
28 ŞUBAT SÜRECİ
AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan da, Türkiye Cumhuriyeti’nde eşit bir şekilde bütün kadınlara başörtülü, başörtüsüz ayrım yapmadan seçilme ve hizmet etme hakkının 23 Haziran 2015’te verildiğini söyledi. Milletvekili Kan, 28 Şubat sürecinde terör devamlı mücadele ettiğimiz bir unsurken Milli Güvenlik toplantılarında bir numaralı tehdit irtica idi. İrtica kim idi? Hepimiz irticaydık. Bazımızın ki tescilliydi, bazımızın ki tescilsiz. Sisteme karşı duran herkes irticacı diye etiketlenirdi. Sermaye de etiketlenirdi. Yeşil sermaye-yeşil olmayan sermaye. Sizin kimliğinize göre yaptığınız işte etiketleniyordu ve önü kesiliyordu. Bu dönemde ne oldu? Bir parti kapatıldı. Demokratik oylarla seçilmiş bir hükümet görevine devam edemedi” diye konuştu.
MERVE KAVAKÇI OLAYI
28 Şubat’ın hemen akabinde bir hadisenin de mecliste yaşandığını söyleyen Ravza Kavakçı Kan, “Bu yasaklarla önü kapatılmaya çalışılan başörtülü kadınlardan bir tanesi, hatta iki tanesi nasıl olmuştu da o seçimlerde seçilivermişti. İkisi de Yüksek Seçim Kurulu’na başörtülü başvurdular. İkisi de seçim çalışması yaptılar. İkisi de seçildiler. Bir tanesi Nesrin Ünal hanımdı, bir tanesi de İstanbul 1. bölge milletvekili benim de kendisine oy verdiğim Merve Kavakçı. Sonra da bu olayı medya mercek altına aldı. Ne yapacaktı sistem bunun karşısında. Haftalar süren tartışmaların akabinde 2 Mayıs 1999 yemin günü geldi çattı. Meclis tüzüğünde başörtüsünü engelleyen hiçbir şey yok. İlk gelen milletvekili Nesrin Ünal hanım başı örtülü olmayan bir şekilde yemin etti ve milletvekilliğine devam etti. Ama diğer isim Merve Kavakçı yemin etmek için meclise geldiğinde birçoğumuzun hatırladığı bir sahne yaşandı” ifadelerini kullandı.
KADINA EŞİT SEÇİLME HAKKI 23 HAZİRAN’DA VERİLDİ
Meclis’te o dönemki Başbakanın “Lütfen bu kadına haddini bildirin” dediğini hatırlatan Kan, “Dönemin medyası ‘aldık emri komutanım’ dediler. Anında o milletvekili hakkında yalan haberler uydurmaya başladılar. Dönemin cumhurbaşkanı o milletvekili hakkında ‘ajan, provokatör’ dedi. Hükümetin ilk icraatı onu vatandaşlıktan çıkardılar. Ailesine baskı yaptılar. Köşe yazarları da bu işe katıldılar. Onlar da vazifelerini yaptılar. Had bildirdiler. Onu destekleyen onu sevenlere de iyi bir haddimizi bildirdiler. Kadınlara hadlerini bildirdiler. Başörtülü kadınlara hadlerini birkaç kere bildirdiler. Muhafazakar erkeklere de hadlerini bildirdiler. Demokratlara da hadleri bildirildi. Öyle bir had bildirildi ki 2 Mayıs 1999’dan, 16 sene 21 gün sonra ancak AK Parti iktidarında 23 Haziran 2015’te benim gibi 7 Haziran seçimlerinde seçilen başörtülü kadın milletvekilleri de, başı örtülü olmayan kıymetli vekillerimiz de, erkek milletvekillerimizle beraber biz de yemin edip Meclis genel kurulunda hizmet etmeye başlayabildik. Türkiye olarak biz çok övünürüz dimi ‘biz kadına seçme seçilme hakkını 1934’te verdik’ diye. Hayır, Türkiye Cumhuriyeti’nde eşit bir şekilde bütün kadınlara; başörtülü, başörtüsüz ayrım yapmadan seçilme ve hizmet etme hakkı 23 Haziran 2015’te verilmiştir. Türkiye nereden nereye geldi. Ama daha yeni oldu bunlar” şeklinde konuştu.
CANİK, YENİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK
Konuşmasında eski Türkiye’de çöp toplayamayan bir belediyecilikten bugün konferans salonları, kültür merkezleri, eğitim merkezleri yapan bir belediyeciliğe ulaşıldığına da dikkat çeken Milletvekili Kan, Canik Belediyesi’nin Yeni Türkiye’nin belediyeciliğine örnek olduğunu belirtti. Konferansın sonunda Başkan Osman Genç, konferanslar serisine katkısı nedeniyle Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’a, adına dikilen fidanın sertifikasını ve Canik Belediyesi kurs merkezlerinde bayan kursiyerler tarafından perspektif sanatıyla yapılan üç boyutlu tablo hediye etti.
Köksal ÖNER
IMG_9750 IMG_9752
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ