Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ŞAHİN “İLÇE BELEDİYELERİ MADDİ ZORLUK ÇEKİYOR”

Sevgili okurlarım; bugünkü konumuz Yerel Yönetimler Yasası’nın getirdiği sıkıntılar.

ŞAHİN “İLÇE BELEDİYELERİ MADDİ ZORLUK ÇEKİYOR”

Biz de bu konuyu tekrar bir ele alalım istedik.

Zira, Yerel yönetimler yasasından dolayı ilçe Belediyelerinin eli ayağı resmen bağlandı.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin’de zaman zaman bu rahatsızlığı dile getirenlerden.

Bu konuda Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Büyükşehir kanununun yeniden düzenlemesi gibi önemli bir çalışması var.

Başbakan Davutoğlu’nun bu tür açıklamaları İlçe Belediye Başkanlarını oldukça sevindirdi.

İlçe Belediye Başkanları bir an önce bu sorun çözülmelidir diyorlar.

 

 

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI UMUTLANDI

2012 yılında çıkan Büyükşehir Yasası ile birlikte ilçe belediyelerinin İller Bankası’ndan aldıkları pay yüzde 40 oranında azalmıştı.

Ulaşım hizmetleri, haller, otoparklar ve su gibi birimlerin gelirlerinin de büyükşehir belediyelerine aktarılması, ilçe belediyelerinde ciddi sıkıntılara yol açmıştı.

İlçe belediyelerinin kaynak ve yetkilerinin arttırılması yönündeki girişime Samsun’da ilçe belediye başkanlarından tam destek geldi.

 

İMARDAN VERGİYE KADAR BAŞTAN SONA DEĞİŞİM
Hükümet, belediyelerin tartışmalı uygulamalarına son vermek, hizmetlerin aksamasını önlemek için Belediyeler Yasası’nda kapsamlı değişiklik yapacak bir çalışma başlattı. Yapılacak değişiklikle parsel bazında imar değişikliklerine son verilmesi, büyükşehir belediyelere vergilerden aktarılan payların değiştirilmesi gibi düzenlemeler bulunuyor.

ÜÇ ANA BAŞLIK : Belediyeler ve Büyükşehir belediye yasalarında yapılacak değişiklikler üç ana başlık altında toplanıyor. Bunlar mali yapı, idari yapı ve belediye başkanları ile belediye yetkileri olarak sıralanıyor.
İMAR SINIRLAMASI : Parsel bazında imar değişikliklerine belli istisnalar dışında son verilecek. İstisna tanınacak olan yapılar ise hastane, okul, zorunluluk gerektiriyorsa AVM gibi alışveriş merkezleri olacak. İmar değişikliklerinden doğan rant artışından kamuya pay aktarılması sağlanacak.

PANOLARDA İLAN EDİLECEK : Hangi parselde değişiklik varsa bunun büyük panolarla yani vatandaşın görebileceği şekilde ilan edilecek. Bu kararların ilan edilmesi vatandaşın imar değişikliklerini görüp zamanında dava açmasını sağlayacak. VERGİLERİN DAĞITIMI

DEĞİŞECEK : Belediyelerin mali yapılarının düzeltilmesine ilişkin adımlar da atılacak. Bu kapsamda büyükşehir belediyelerine toplanan vergilerden verilen payın dağıtım yönteminde değişikliğe gidilecek. Vergilerden verilen pay, verginin çıkış yeri esasına göre değil tüketim yeri esasına görev yeniden belirlenecek.
BELEDİYE YETKİLERİ ARTACAK : Belediye başkanlarının yerel hizmetlere yönelik yetkileri arttırılacak. Şehir içi trafik düzenlemeleri, elektronik haberleşme gibi konularda başkanlara yetki aktarımı gündeme gelecek.

 

İLÇE BELEDİYELERİNE YETKİ : Çarpık yapılaşmayı önleyecek düzenlemeler de pakette yer olacak. İlçe belediyeleri ile büyükşehir belediyeleri arasındaki ilişkide yaşanan sorunlar giderilecek. İlçe belediyelerinin parasal sorunlarını çözecek yenilikler yapılacak.

 

BAFRA BELEDİYE BAŞKANI ZİHNİ ŞAHİN “İLÇE BELEDİYELERİ AYAKTA SAĞLAM DURMALI”

Bu konuda Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin’in de zaman zaman basın da açıklamalarını okuyoruz.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “İlçe Belediyelerinin ayakta daha sağlam durması için İller Banka’sından aldığımız payın arttırılması lazım. Ayrıca Büyükşehir’in İlçelere vermediği hizmeti yatırım izleme koordinasyon merkezi’nin vermesi ve bunun bedelinin Büyükşehir’in İller Bankası payından kesmesi gerektiğine inanıyorum.

Şehir merkezinde Büyükşehir’e ait anayollarımızda zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor, başta Saski olmak üzere doğal gaz’a kadar çalışmalar esnasında yollar kazılıyor ama bazen kapanmıyor. Vatandaşlar da bu durumu bize şikayet etse de biz bir şey yapamıyoruz. Çünkü yetkimiz yok.

Bu noktada vatandaşlarımıza yerinde hizmet götürebilme adına yapılacak olan düzenleme çok faydalı olacaktır. İller bankası’ndan gönderilen pay’ın artması durumunda ilçe belediyelerine rahat bir nefes aldıracaktır” dedi.

 

ŞAHİN “ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLANDI”

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, büyükşehir yasasının ellerini kollarını bağladığını da vurgulayıp, “İlçe belediye Başkanlarının yetkileri büyükşehir’de ki bir daire başkanının yetkilerinin de altına düşürüldü. Bu nedenle sıkıntımız büyük. Allah’tan ki ben Bafra Belediye Başkanı olarak, Sayın Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz bey ile önemli bir dostluğum var. Bizim hizmetlerimiz de her ne kadar aksama olmasa da yine istediğimiz gibi hareket edemiyoruz” diye konuştu.

 

ŞAHİN “MADDİ ZORLUKLAR ÇEKİYORUZ”

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, bu yasa nedeniyle Bafra’da maddi olarak zorluklar çektiklerinin de altını çizerek, “Yasa’nın revizyonu ve İlçe Belediyelerinin kaynaklarının arttırılması çok önemli. Böyle olduğunda Bafra halkına daha iyi ve daha hızlı hizmet götüreceğiz” diye konuştu.

İlçe Belediyelerinin sadece çöp toplayıp, park ve bahçelerle ilgilenmemesi gerektiğini de ifade eden Şahin, “Bizim Büyükşehir Belediyesiyle bir sorunumuz yok, bu kişisel bir olay değil. Biz tam tersi Büyükşehir’in yardımcısıyız. İlçe Belediyelerinin bütçe açısından gelir kalemlerinin artmasından yanayız. Gelirler de nüfus büyüklüğüne göre artmalı.

Biz Bafra olarak 150 Bin’e yakın nüfusa sahibiz. Gelirlerimiz oldukça azaldı, hizmetler ise çoğaldı. Böyle olunca da iş yapamaz duruma geldik. Tabiri caizse biz şu an “silahı elinden alınmış asker gibiyiz” Sayın Başbakanımızın düzenlemeye gidilecek açıklaması İlçe Belediyelerini hem sevindirir hem de rahatlatır. Bu girişimi de çok olumlu buluyoruz” dedi.

 

Şahin şöyle devam etti; Bu yasanın halka hizmet edecek hali yok. İlçe belediyelerinin bu yasa ile halka hizmet vermesi mümkün değil. İller bankası payında yapılacak düzeltme ve diğer aksaklıklar giderilirse, İlçe Belediyeleri olarak daha fazla pay alıp halkımıza daha iyi hizmet veririz. Zira şu an gelen para yakıta ve personele ancak yetiyor. Bu nedenle İlçe Belediyelerinin gelir imkanları mutlaka bir an evvel gözden geçirilmeli. Zira büyükşehir yasası hangi partiden olursa olsun, tüm ilçe belediyelerini sıkıntıya soktu. Kaynak ve imkan sunulmazsa İlçe Belediyeleri hizmet üretemez” şeklinde konuştu.

 

BAŞBAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Başbakanımız Davutoğlu’nun İlçe Belediyeleri ile ilgili düşünceleri, biz İlçe Belediye Başkanlarını heyecanlandırdı. Biz fazla bir şey istemiyoruz, biz İlçelerimize en iyi hizmeti vermek istiyoruz. Vatandaşımıza mahcup olmak istemiyoruz, biz İller bankası payları kesinti olmadan İlçe belediyelerine devredilsin istiyoruz. İlçe Belediyelerinin acil kana ihtiyacı var, zira bu uygulama böyle devam ederse buradan söylüyorum “İlçe Belediyeleri Komaya Girer” bu sorun sadece Bafra’nın değil Türkiye’de ki tüm İlçe Belediyelerinindir” diye konuştu.

Zihni Şahin konuşmasının son bölümünde Başbakan Davutoğlu’nun yasa’nın iyileştirilmesi ile ilgili görüşlerine de katıldığını vurgulayıp, sözlerini şöyle noktaladı “İşin gerçeği Büyükşehir karar mekanizmasında kalmalı. İlçe Belediyeleri yatırım yetkisiyle donatılmalı. Korrdinatörlüklerle bu iş yürütülmemeli, Belediye Başkanlarına daha çok yetki verilmeli, kaynakları arttırılmalı” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ