Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

OTİSTİK OKULUNDANBAŞKAN ŞAHİN’E TEŞEKKÜR

OTİSTİK OKULUNDANBAŞKAN ŞAHİN’E TEŞEKKÜR

Bafra Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi Şampiyon Öğrencileri ve Okul Aile Birliği Üyeleri ile bu alanda hizmet veren Bafra Özel Çocuklar Eğitim Ve Spor Kulübü Derneği ‘Otizm Farkındalık Ayı Münasebetiyle‘’ kendilerine bu yolda destek olanlara ziyaretlerini sürdürüyor.

 

Bu anlamda Başkan Şahin’i de ziyaret etmek isteyen Doğankaya Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ni, Başkan Şahin bizzat kendisi giderek ziyaret etti.

 

Okul idarecileri ile bir süre sohbet eden Başkan Şahin daha sonra okulun spor salonuna geçerek hazırlanan programa iştirak etti. Programda ilk olarak okulun etkinlikleri hakkında hazırlanan slayt gösterisinde bulunuldu.

 

Daha sonra da okulun Beden Eğitimi öğretmeni Emrah Çakır öğrencilerin sportif faaliyetleri hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Masa Tenisi’nde Karadeniz Bölge birincisi olduk. Atletizmde de öyle. Bu ayın 28’inde Masa Tenisi’nde Türkiye Finallerine gidiyoruz. Mayıs ayı içerisinde atletizm finallerine gideceğiz. Bizim hedefimiz birincilik almak, derecelerimiz iyi. Eğer derece alırsak yurt dışında da temsil hakkımız olacak. Yeni açılan bir kulübüz, yüzme eğitimlerimiz devam ediyor. Hızla tüm eğitimlerimizi sürdürüyoruz.”

 

Konu ile ilgili olarak okul aile birliği başkanı Mahmut Özkök ise: “Çocuklarımızın eğitim olanakları açısından şanslı olduğunu düşünüyoruz. Okulumuzun imkânları ve Bafra’mızın büyüklerinin ön açmasıyla spordan müziğe birçok alanda ciddi mesafe kaydettik. Emeği geçenlere teşekkür için şimdi buradayız” dedi.

 

Özel eğitim öğretmeni Evrim Kaya’da “Otizmi anlamak aslında çocuklarımızla ilgili gelecekte yaşanması muhtemel birçok sorunu önceden planlamak demektir. Otizm şu an onunla yaşayanlardan çok, yaşaması muhtemel olanların sorunudur, yani bir ülke meselesidir. Lütfen bunun farkına varalım” dedi.

 

 

Okul Müdürü ve Bafra Özel Çocuklar Eğitim ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Dursun Dündar ise; “Okul olarak, öğretmen ve velilerimizce kurulan derneğimiz sayesinde sağlam bir yapıya kavuştuk. Bu yapının bu sene her alanda başarıyla yürüttüğü çalışmalarını daha da geliştirerek sürdüreceğine inancımız tamdır. Başkanım okulun bugünlere gelmesinde çok büyük destekleriniz var. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.“ dedi.

 

Bu desteklere teşekkür etmek adına Başkan Şahin’e anı olarak Okul Aile Birliği adına Nasriye Burç ve Rafet Gürses tarafından plaket ve belge takdim edildi.

 

Başkan Şahin, okul öğrencilerinin aldığı başarıların kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek şunları söyledi:

 

“Burada okul yöneticilerimiz, eğitimci arkadaşlarımız ve velilerimiz hep birlikte el ele vererek güzel bir aktiviteye imza atmışlar Okula başarı getirmişler bizleri bu fazlasıyla mutlu etti. Sağ olsunlar bizleri de onurlandırdılar. Hepinize teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 

Biz her zaman eğitimin ve eğitimcinin yanında olmayı sürdüreceğiz. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Ülkemizin geleceği olan bu öğrencilerimize ne kadar el uzatsak azdır. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman yanınızdayım” dedi.

 

Bafra’da Doğankaya Özel Eğitim Merkezi adıyla, sadece otizmden etkilenmiş çocuklara hizmet verildiğini belirten okul yetkilileri, konuşmalarında Otizm’e de değinerek vatandaşlar için şu bilgilere yer verdiler.

 

“Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğudur. Otizmli çocuklar çevrelerindeki dünyayı algılamakta ortak bir zorluk çekerler. Çevre kirliliğinden, genetiği bozulmuş gıdaya kadar birçok etmen nedenleri arasında sayılıyor. Teknolojinin tetiklemesiyle hızla yayıldığı ve birçok çocuğumuzu etkilediği görülüyor.

 

Otizmli bir çocuk, başkalarına karşı ilgisizdir. Göz temasından kaçınır. Başkaları ile kendiliğinden iletişim kurmaz.

İsteklerini bir yetişkinin ellerini kullanarak belirtir. Diğer çocuklarla oynamaz. Sürekli bir konu üzerinde konuşur. Sebepsiz şekilde ağlar, güler ve sebepsiz davranışlarda bulunur. Anlamsız sözleri üst üste tekrarlar.

 

Nesneleri tutup sürekli döndürmekten hoşlanır. Değişikliklerden hoşlanmaz. Yaratıcılık gerektiren oyunları oynayamaz.

 

Bu belirtilerle ilgili şikâyetleriniz de kurumu ziyaret edebilirsiniz.”

OTİZM FARKINDALIK. (4)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ