Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ŞEHİR VE KADIN SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Canik Belediyesi ve Hıstory Studies Dergisi işbirliği ile düzenlenen 5. Uluslararası Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumu sona erdi. Sempozyuma katılan bilim insanları, Canik Belediyesi’nin önemli bir kültür hizmeti yaptığına dikkat çekti.

ŞEHİR VE KADIN SEMPOZYUMU SONA ERDİ
Dünyanın pek çok ülkesinden bilim insanlarını Samsun’da buluşturan 5. Uluslararası Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumu sona erdi. Canik Belediyesi ve Hıstory Studies Dergisi işbirliğiyle Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun kapanışına Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Başkan Yardımcıları Alican Usta ile İrfan Göz de katıldı. Başkan Genç, gelecek yıl “Ülkeler ve Şehirler Arası Göç” sempozyumu düzenleyeceklerini belirtirken, sempozyuma katılan bilim insanları Başkan Genç’i kültürel hizmetlerinden dolayı tebrik etti.
‘TECRÜBELİ BİR BELEDİYEYİZ’
Genel Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Osman Köse’nin yaptığı sempozyumun kapanışında konuşan Başkan Osman Genç, “Uluslararası düzeydi 5. Sempozyumu düzenlemiş olmanın onurunu yaşıyoruz. Artık bu konuda tecrübeli bir belediyeyiz ve tecrübemizi insanlığın faydası için kullanıyoruz. Düzenlediğimiz sempozyumlarla geçmişimizdeki tecrübeleri günümüze güncelliyoruz ve sadece şehrimizin değil, insanlığın faydasına sunuyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl Ülkeler ve Şehirler Arası Göç Sempozyumu düzenleyeceğiz” dedi.
‘ÜLKELER VE ŞEHİRLER ARASI GÖÇ’
Göç konusunun insanlığın önemli bir sorunu olduğunu ifade eden Genç, “Şehirler arası yaşanan göçün yanısıra ülkeler arasında özellikle günümüzde göç konusu önemli bir sorun. Beyin göçünü önlememiz gerekiyor. Hemen yanıbaşımızda 911 kilometre sınırımız bulunan Suriye’den başta ülkemiz olmak üzere dünyanın pek çok yerine yaşanan göç, Pakistan, Irak gibi diğer İslam ülkelerinden yaşanan göçler mutlaka araştırılmalı ve çözüm yolları geliştirilmelidir. Biz de Canik Belediyesi olarak tecrübemizi bu noktada kullanarak, hem şehirlerimiz, ülkemiz, hem İslam dünyası için faydalı bir çalışmaya imza atmak istiyoruz” diye konuştu.
‘SEMPOZYUM KİTAPLAŞACAK’
Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumunun oldukça verimli geçtiğine de işaret eden Genç, “Mutlaka medeniyet kodlarımıza dönmemiz gerekiyor. Düzenlediğimiz sempozyumları, tarihi tecrübelerden yararlanmamız, geleceğe daha sağlam ulaşmamız açısından çok önemsiyorum. İnşallah bu sempozyumda ortaya çıkan çalışmaları kitaplaştıracağız. Başta Sempozyumun Genel Koordinatörü Prof. Dr. Osman Köse olmak üzere, sempozyuma Türkiye’nin ve dünyanın pek çok üniversitesinden katılarak katkı sağlayan tüm bilim insanlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
BAŞKAN GENÇ’E TEBRİK
Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in sempozyumların düzenlenmesinde hiçbir fedakarlıktan kaçmadığını dile getiren Genel Koordinatör Prof. Dr. Osman Köse de, “Bugüne kadar Canik Belediye Başkanımızla birlikte 5 sempozyum düzenledik ve hepsini kitaplaştırdık. Sempozyuma çok fazla müracaat oldu. Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumunda çok önemli bilgiler elde ettik. Katılan ve değerli bilgileri bizlerle paylaşan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi. Sempozyuma katılan bilim insanları da, sempozyumun oldukça faydalı olduğunu belirterek, Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i kültürel bir hizmeti gerçekleştirmesinden dolayı tebrik etti.
Köksal ÖNER
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ