Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

ŞEHİR VE KADIN SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

Canik Belediyesi tarafından düzenlenen “5. Uluslararası Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumu” başlıyor. Yabancı ülkelerden akademisyenlerin de katılacağı ve üç gün sürecek sempozyumda, şehir ve kadın konusu masaya yatırılacak.

ŞEHİR VE KADIN SEMPOZYUMU BAŞLIYOR
Bugüne kadar düzenlediği sempozyumlarla öne çıkan Canik Belediyesi, bu kez bilim insanlarını Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumuyla Samsun’da buluşturuyor. Canik Belediyesi ile Hıstory Studies Dergisi işbirliğiyle düzenlenen ve Genel Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Osman Köse’nin yaptığı 5. Uluslararası Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumu 1 Nisan Cuma günü saat 09.00’da Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenecek açılış programıyla başlıyor.
ULUSLARARASI KATILIM
Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in Başkanlığında üç gün sürecek sempozyuma ABD, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Bosna Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden de bilim insanları katılacak. Önemli konu başlıklarının konuşulacağı sempozyum boyunca “İlkçağda Kadın ve Şehir”, “Ortaçağda Kadın ve Şehir”, “Dinlerde Kadın”, “İslam Dünyasında Kadın ve Şehir”, “Müslüman Türk Devletlerinde Kadın ve Şehir”, “Osmanlı’da Kadın ve Şehir” ile “Cumhuriyet Döneminde Kadın ve Şehir” konuları masaya yatırılacak.
KADINLAR ŞEHİRLERİN AYNASIDIR
Sempozyumlar konusunda tecrübeli bir belediye olduklarını belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Şehir ve Çocuk Sempozyumumuzun ardından şimdi de bilim insanlarımızı yine çok önemli gördüğüm Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumuyla şehrimizde buluşturacağız. Bize göre şehir ve kadın içiçedir. Çünkü kadınlarımız şehirlerin aynasıdır. Geleceğimiz olan gençlerimizi yetiştiren annelerimiz ne kadar donanımlı olursa geleceğimiz o kadar iyi olur. Bu nedenle şehirlerimizle kadınlarımızı ayıramayız. Bu iki önemli öğenin uyumunu çok önemli görüyoruz” dedi.
İNSANLIĞA KATKI
Birçok önemli ismin yürütme kurulunda bulunduğu sempozyuma Türkiye ve dünyanın pek çok üniversitesinden bilim insanı katılacağını ifade eden Genç, “Sempozyumda şehirlerin tarihsel gelişimi, sosyal dokuları, sosyal yaşamları, insan ilişkileri, şehirlerde kadın ve kadınların yaşamları tarihsel boyutta ele alınabileceği gibi modern zamanda da incelenebilecek. Canik Belediyesi olarak amacımız, insanlığa ve şehrimize katkıda bulunacak çalışmalar gerçekleştirmek. Sempozyumun ardından elde edeceğimiz verileri kitaplaştırarak kalıcı hale getireceğiz. Tüm Samsunlu hemşehrilerimizi Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumumuza davet ediyorum” diye konuştu.
Köksal ÖNER
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ