Bafra Havadis – Bafra Haber, Asayiş, Spor

BAŞKAN YILMAZ,’KUŞ CENNETİ İÇİN UNESCO’YA BAŞVURU YAPTIK’

BAŞKAN YILMAZ,’KUŞ CENNETİ İÇİN UNESCO’YA BAŞVURU YAPTIK’
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Doğal miras ile ilgili koyabileceğimiz en etkili unsuru kuş cenneti olarak görüyoruz. Unesco’ya başvurumuzu da yaptık” dedi.
İkincisi gerçekleşecek olan Samsun İnşaat Fuarı, Tarihi Kentler Birliği destekleri ile hazırlanan Tarihi Kent Dokuları ile Kentsel-Kültürel Mirasın Korunması Özel Bölümü ile 31 Mart-03 Nisan 2016 tarihleri arasında Samsun’da açılacak. TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde ve yapı, inşaat malzemeleri, tesisat, ısıtma, soğutma, havalandırma, doğalgaz ve teknolojilerin bulunacağı fuarda 35 bin ziyaretçinin gelmesi hedefleniyor.
ÇOK GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİNE SAHİPTİR
Fuarla ilgili Sheraton Otel’de düzenlenen toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdür Yardımcısı Cihat Alagöz katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdür Yardımcısı Cihat Alagöz, “Sektördeki en son teknolojilerin ve yeniliklerin sergileneceği fuarımız 83 firma, 249 marka temsilciliği ile çatıdan tabana, dış cepheden kapı pencereye, izolasyon ve boya malzemelerinden yalıtıma, tesisattan inşaat makinelerine kadar çok geniş ürün yelpazesine sahiptir. Türkiye’nin birçok ilinden stant açan firmalar, yurt içi ve yurt dışından gelecek olan on binlerce ziyaretçiye aradıklarını bulma imkanını sunacaktır. TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde TÜYAP tarafından organize edilen Samsun 2. İnşaat Fuarı’na 35 bin ziyaretçinin ağırlanması beklenmektedir” dedi.
SEKTÖRÜ TETİKLEDİĞİNİ HEPİMİZ BİLİYORUZ
İnşaat fuarının Samsun’da büyük katkısının olacağını ifade eden Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Ülkelerin kalkınması gelişimleriyle olur. Gelişimler de inşa etmekle olur. Bir inşaat sektörünün hizmet ve mal olarak 200 tane farklı sektörü tetiklediğini hepimiz biliyoruz. İngiltere’de yapılan bir araştırmada bir evin 23 bin parçadan ibaret olup inşa edildiğini göstermiştir. Bu kadar geniş bir sektörün fuarının şehrimizde yapılması ilimize büyük katkılar sağlayacaktır. Fuarı düzenleyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İÇERİSİNE BİR BAŞKA ETKİNLİĞİ DAHA EKLEDİK
31 Mart 03 Nisan tarihleri arasında 2 tane büyük etkinliklerinin olacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “31 Mart-03 Nisan tarihine kadar 2 tane etkinlik olacak. Bunlardan bir tanesi fuar etkinliği, diğeri de fuar etkinliğin içerisine bir başka etkinliği daha ekledik. Oda Tarihi Kentler Birliği’nin semineri olacak. İnşaat fuarları inşaat üreticisini, mimarı, mühendisi ve inşaatın müşterisini bir araya getirir. Yarın fuarımız açılıyor ama Cuma günü akşamda burada 500’e yakın belediye başkanlarını ve encümen üyelerini buraya davet ettik. Cumartesi günü de Samsun Sanat Merkezi’nde Tarihi Kentler Birliği’nin toplantısı olacak. Tarihi Kentler Birliği toplantısında somut olmayan miras var. Bunlar camiler, medreseler, hanlar, hamamlar ve atalarımızdan kalma şehirlerdeki bütün tarihi değer ve anıtlar somut mirastır. Somut olmayan miras ise kültürler, edebiyat, şiir, mutfak, geleneklerimiz, düğünlerimizdir. Buna dönük olan yaşatılması gereken değerlerimizi de yaşatmaya çalışıyoruz. Hafta sonu toplantıda bunu konuşacağız” şeklinde konuştu.
‘KUŞ CENNETİ İÇİN UNESCO’YA BAŞVURU YAPTIK’
Tarihi Kentler Birliği toplantısında Unesco temsilcisinin de olacağını ifade eden Başkan Yılmaz, “Bizler Samsun özelinde hangi değerlerimizi insanlık değeri olarak kabul edebiliriz ve Unesco’nun geçici listesine nasıl girebileceğimizi konuşacağız. Ayrıca doğal miras ile ilgili Unesco’ya neleri taşıyabilirizi de konuşacağız. Doğal miras ile ilgili koyabileceğimiz en etkili unsuru Kuş Cenneti olarak görüyoruz. Onunla ilgili hazırlıklarımızı da yaptık. Unesco’ya başvurumuzu da yaptık” açıklamasını yaptı
Köksal ÖNER
IMG_3420
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ